Câștigăm cu sibienii și trecem pe 2. FC Hermannstadt – ”U”: 0 – 2

9 mar. 2022 11:45:02

FC Universitatea Cluj are parte de un început perfect de an. După succesul de acasă cu Chiajna, băieții antrenați de Erik Lincar s-au impus și în fața celor de la Hermannstadt cu 2-0 și au făcut rocada cu sibienii în clasament, ”U” fiind acum pe poziția secundă. Dragoș Tescan (min. 8) și Ely Fernandes (min. 73) au punctat pentru cele trei puncte.

Ultima partidă a etapei a 18-a a început cu imnul Universității „Slavă ție, studenție!”, ce a răsunat de pe tot stadionul, la Mediaș fiind prezenți câteva sute de suporteri ai „studenților”.

Pe teren, prima care a punctat la capitolul ocazii a fost FC Hermannstadt. La un corner din minutul 5, Gorcea a intervenit foarte bine la o reluare cu capul din centrul careului. Echipa noastră a replicat peste trei minute. Tot la o lovitură de colț, Ispas s-a înălțat la colțul scurt și a deviat pe spate până la Tescan care a trimis din șase metri cu capul în plasa porții lui Iliev.

Tescan a bifat și a doua șansă a Universității în minutul 23, când a trimis cu capul pe lângp din colțul careului mic. În minutul 34, Boiciuc a trecut de doi adversari în careu și a fost blocat în momentul șutului.

Pauza a venit cu o ninsoare abundentă care a acoperit complet terenul de pe Stadionul „Gaz Metan”. Primele minute nu au adus șanse notabile pentru cele două echipe. În minutul 67, Gorcea a respins în dreapta un șut trimis de Balaure.

În minutul 73, „studenții” au inițiat o acțiune de contraatac. După o succesiune de pase, Pîrvulescu i-a așezat mingea lui Ely Fernandes, care șutează imparabil de la 13 metri și dublează avantajul Universității.

Echipa de start utilizată de Erik Lincar: Gorcea – Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu – Pires, Balgiu (Remacle din min. 90) – Hofman (Ciobanu din min. 59), Tescan (Filip din min. 59), Fernandes (Ribeiro din min. 90) – Boiciuc (V. Alexandru din min. 85).

Rezerve neutilizate: Păun, Alarcon, Haită, Gugu.

Ultima etapă a sezonului regulat vine cu un duel pe Cluj Arena pentru „alb-negrii”. ”U” va primi vizita celor de la Dunărea Călărași duminică, de la ora 11:30.