Victorie și speranță pe malul Dunării. Turris – ”U” 1-4

12 oct. 2020 22:40:10

După o săptămână aglomerată, în care elevii lui Costel Enache au evoluat în campionat și în Cupa României, etapa a șaptea a consemnat un alt duel de foc, cu una dintre echipele puternice din Liga 2. Pe malul Dunării, „studenții” au arătat un fotbal frumos, iar jocul entuziasmant a fost răsplătit cu o victorie pe măsură, 4-1 în fața celor de la Turris.

Încă din startul partidei, cele două echipe au scos la înaintare un joc ofensiv, plăcut, cu un nivel de efort ridicat. Primii care au testat poarta adversă au fost cei de la Turris. În minutul 3, Țegle a avut un șut de verificare de la 25 de metri, mingea fiind prinsă de Muțiu fără emoții. La faza următoare, cu un joc reactiv, Pîrvulescu finalizează o acțiune în partea stângă cu șut la colțul scurt, dar Duțu a fost pe poziții. Cei de la Turris au avut încă două faze periculoase la poarta noastră, dar maturitatea din jocul Universității și-a spus cuvântul în minutul 25. În urma unei faze de atac a gazdelor, o construcție rapidă pornită din propria jumătate a adus mingea în zona careului advers. Gavra și Filip au reușit o combinație la care a contribuit și Meșter, iar după un șut din lateral al vârfului nostru de atac, Pîrvulescu a împins mingea în plasa porții din șase metri. Cu cinci minute înainte de pauză, Daniel Novac i-a furat mingea lui Țegle la mijlocul terenului și a luat acțiunea pe cont propriu, reușind să înscrie pentru 2-0 cu un șut de la 20 de metri.

La reluarea jocului, prima fază ofensivă a fost finalizată de Mâneran, intrat la pauză, însă mingea a fost prinsă de Duțu. Gazdele au redus din diferență în minutul 56. Muțiu a apreciat greșit ieșirea pe centrare la corner, iar Sălcianu a reluat cu capul în plasă. Alb-negrii au revenit treptat la conducerea jocului, Gavra și Negrean fiind aproape de a puncta. Golul al treilea a venit în minutul 72 și a fost reușit de tânărul Denis Mâneran, care a înscris primul gol în tricoul lui ”U”. Acesta a marcat cu un șut la colțul lung din interiorul careului mare, după o acțiune cu pase din prima reușite de Gavra, Novac și Negrean. Pe final, Novac a bifat dubla și a închis tabela la 4-1.

Echipa de start în meciul de luni: Muțiu – Rus, Luchin, Tamaș, Neciu – Pîrvulescu, Filip, Telcean, Novac – Meșter – Gavra

Au mai intrat: Negrean, Mâneran, Mureșan, Taub și Pop

La finalul etapei a șaptea, FC Universitatea Cluj urcă pe poziția secundă în clasamentul la zi din Liga 2. „Studenții” au acumulat 13 puncte, fiind la patru puncte în spatele celor de la U Craiova 1948. La cota 13 se mai află Rapid, în timp ce Dunărea Călărași are 12 puncte și două jocuri mai puțin.

Pentru echipa noastră urmează la finalul acestei săptămâni un joc pe teren propriu, vineri de la ora 18:00, în compania celor de la Concordia Chiajna.