Două meciuri, două victorii categorice

3 mar. 2017 14:00:00
Băieții noștri au făcut spectacol în ambele partide amicale disputate astăzi în Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”, cu Unirea Jucu (5-0), respectiv Luceafărul Decebal (6-1). În primul meci al zilei, cel cu echipa pregătită de Adrian Iencsi, scorul pauzei a fost stabilit de fundașii centrali Abrudan și Ionescu, după o repriză controlată de “studenți”, dar în care cuplul ofensiv Hațiegan-Lemac a ratat ocazie după ocazie. Înaintea finalului primei părți, Takacs a văzut cartonașul roșu din cauza unui fault la Bituleanu, locul său fiind luat de Goga. În debutul actului secund, Goga a trimis mingea în bară, din careul mic, însă un minut mai târziu Hațiegan s-a revanșat și a înscris elegant, după o pătrundere în flancul stâng. Golul zilei a fost semnat de Lemac, la acțiunea următoare, cu o execuție direct în vinclul porții adverse. A cincea și ultima reușită a întâlnirii a venit în prelungiri, din partea lui Takacs, reintrat pe parcursul celei de-a doua reprize. Primul “11” aliniat de antrenorul Marius Popescu cu Unirea Jucu a arătat astfel: Man – Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu – Giurgiu, Rogozan – Takacs, Hațiegan, Salcău – Lemac. Au mai jucat: Pop, Fizeșan, Hîmpea, Irimie. “U” Cluj n-a avut emoții nici în celălalt joc de astăzi, cu echipa din Liga a IV-a Luceafărul Decebal. “Papi” a trimis pe teren o garnitură schimbată aproape în totalitate și a urmărit o serie de jucători sosiți în probe, printre care și pe senegalezul Baba Ndaw Seck. Cu un “hattrick” și un “assist” împotriva sătmărenilor, vârful în vârstă de 21 de ani care a trecut pe la echipa de tineret a Bresciei a fost omul primei reprize, încheiată cu scorul de 5-1. Hordouan și Chiorean au marcat la rândul lor, ultima reușită a zilei sosind în urma unui autogol al oaspeților. Pentru “Șepcile roșii” urmează sâmbăta viitoare cel mai puternic amical al iernii, cu Olimpia Satu Mare (Locul 2, Liga a II-a). Partida este programată la ora 13:00, în Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”.   FOTO: Cristian Cosma / UPFoto.ro