CRONICA | Egal fără goluri în duelul cu UTA Arad

11 dec. 2022 18:57:25

Universitatea Cluj și UTA Arad au încheiat fără gol marcat ultimul meci din anul 2022 pe Cluj Arena. Situația rămâne neschimbată în clasament pentru „Șepcile Roșii” după acest duel, elevii lui Eugen Neagoe fiind pe locul 14.

Echipa noastră a încercat să domine din start și după o primă ocazie notabilă de partea arădenilor, unde Gorcea a putut respinge, Thiam l-a pus la încercare pe portarul celor de la UTA (min. 9), apoi Bălan a șutat peste din marginea careului în minutul 14.

Suprafața de joc a pus probleme ambelor echipe și s-a putut construi cu greutate, ocaziile fiind timide. Accidentarea lui Purece l-a forțat pe Eugen Neagoe să efectueze o primă schimbare în minutul 34, locul acestuia fiind luat de Romario Pires. O ultimă șansă a venit din partea lui Thiam înaintea pauzei, șutul acestuia trecând pe lângă poartă.

Încă o modificare s-a produs la pauză, Remalce lăsându-i locul lui Fulop, iar în minutul 52 Thiam a ratat o șansă mare de gol, execuția acestuia însă nu a prins spațiul porții în urma unui corner.

La mai bine de o oră după startu meciului, Bălan a primit o minge în careul porții lui Iacob, dar atacantul echipei a trimis cu capul mult peste țintă, în cădere provocând întreruperea jocului pentru câteva minute după ce plasa porții s-a rupt.

Pe final formațiile s-au tatonat reciproc și golul a lipsit, scorul final fiind 0-0.

În etapa cu numărul 21, ultima din anul 2022, ”U” merge la Sfântu Gheorghe, duelul cu Sepsi OSK fiind programat sâmbătă, 17 decembrie.

Universitatea Cluj - UTA Arad 0-0

Echipa de start: Gorcea - Vlădoiu, Ilie, Ispas, Briceag – Remacle (Fulop, din min. 46), Simion, Purece (Romario Pires, din min. 34) - Chipciu, Bălan (Ely Fernandes, din min. 77), Thiam.

Rezerve neutilizate: Iliev - Romeo, Pițian, Horșia, Hofman.

Antrenor: Eugen Neagoe