Meci de verificare încheiat cu victorie. ”U” – Unirea Ungheni: 3-2

17 aug. 2021 16:33:57

FC Universitatea Cluj a disputat, astăzi, un meci de verificare cu Unirea Ungheni, formație din Liga a III-a. „Studenții” s-au impus cu 3-2 în amicalul de pe Cluj Arena, golurile echipei noastre fiind reușite de Alexandru Boiciuc, Nicolae Pîrvulescu și Florian Haită.

În absența lui Erik Lincar, care se afla la ora jocului la București pentru o intervenție chirurgicală, „studenții” au fost conduși de pe margine de secundul Viorel Domocoș.

Primul 11 al Universității Cluj a arătat astfel: Gorcea, Rus, Vomir, Scocîlcă, Taub, Țurcan, V. Moraru, Pîrvulescu, Tescan, Ciobanu, Boiciuc.

Prima șansă notabilă a „Șepcilor Roșii” a venit în minutul 24. Carol Taub a interceptat o minge în banda stângă și a avansat cu ea în centru. După o deviere greșită a defensivei oaspeților, mingea a ajuns la Boiciuc, însă vârful nostru a tras peste poartă în situație de 1 la 1 cu portarul advers. Primul gol al partidei a venit după un scenariu similar. În minutul 36, Taub a lansat o minge din defensivă, Ciobanu a deviat spre poarta oaspeților, balonul ajungând la Boiciuc. Atacantul basarabean a trimis mingea pe lângă portarul celor de la Ungheni, deschizând scorul pe Cluj Arena.

Oaspeții au reintrat în joc câteva minute mai târziu, transformând un penalty.

”U” a început a doua parte cu aceeași formație, iar golul a venit la prima fază de atac. La o lovitură de colț, Tescan l-a găsit pe Pîrvulescu demarcat la marginea careului mare, extrema noastră reluând în plasă cu un șut puternic la semiînălțime.

În minutul 63 au intrat pe teren următorii jucători: Kolbasz, M. Morar, Mitrea, Haită, Ispas, Dican, Gugu, Gîț, Hofman și Voinea.

Gorcea s-a remarcat la atacurile oaspeților, portarul Universității reușind câteva intervenții bune. Haită a majorat diferența în minutul 82. Matei Morar a centrat o minge din partea stângă, Albert Hofman a lăsat balonul să curgă, iar Haită a șutat imparabil. La poarta cealaltă, Gorcea a apărat un penalty, însă a fost învins la o lovitură de colț, rezultatul final fiind 3-2 pentru ”U”.