Mergem mai departe în Cupa României. Sănătatea - "U" : 0 - 4

25 aug. 2021 23:33:11

FC Universitatea Cluj a trecut în faza următoare a Cupei, după o victorie fără emoții în fața celor de la Sănătatea Cluj. "U" s-a impus cu 4-0 pe Stadionul din Jucu de Mijloc, pe tabelă trecându-și numele Țurcan, Boiciuc, Vomir și Blejdea, toți patru fiind la primul gol în tricoul alb-negru în meciurile oficiale.

Ambele echipe și-au intrat mai greu în ritm în primele minute de joc. În minutul 22, Țurcan a reluat cu capul peste poarta lui Cotîrlă. Tescan și-a încercat norocul cu un șut de la 18 metri, însă mingea a fost prinsă de portar. Golul a venit în minutul 37 și a fost unul superb. Țurcan a reluat la învins pe Cotîrlă cu un șut lobat, de la peste 25 de metri, reușita s-a consemnând scorul pauzei.

Boiciuc putea majora diferența după pauză, însă portarul gazdelor s-a opus. Basarabeanul a reușit să înscrie în minutul 62. Ciobanu i-a oferit o pasă filtrantă, iar Boiciuc a rămas singur cu portarul și a majorat diferența. Vomir a marcat și el primul gol în tricoul lui "U". La o lovitură de colț, fundașul central în vârstă de 20 de ani a reluat mingea cu capul în plasa porții. Blejdea a închis tabela de la 11 metri, Voinea fiind cel care a fost faultat în careul oaspeților.

Echipa de start: Gorcea - Ciobanu, Vomir, Dican (Cpt.), Taub - Țurcan, Novac - Tescan, Moraru, Pîrvulescu - Boiciuc.

Au mai intrat: Gîț (60), Balgiu (60), Blejdea (66), Hofman (66), Voinea (75).

Rezerve neutilizate: Micle, M. Morar, Gugu, Mitrea

Erik Lincar, la finalul meciului cu Sănătatea Cluj: „E o victorie, o calificare. Avem un lot numeros și trebuie să dăm șansă tuturor să joace. Poate mi-aș fi dorit să jucăm marți, pentru că ne așteaptă un meci foarte greu sâmbătă și până la urmă obiectivul nostru este campionatul și să facem cât mai multe puncte pentru a ne califica în play-off.

Îi felicit pe băieți. A fost o repriză secundă bună, dar aștept să văd o alta atitudine, o altă determinare la meciul de sâmbătă și să avem o altă concentrare față de ce am arătat la Iași”, a declarat antrenorul nostru.

Andrei Blejdea a înscris primul gol pentru ”U” în meciurile oficiale: „A fost meciul care trebuie să îl spele pe cel de la Iași. Urmează o partidă grea cu Metaloglobus. Trebuie să uităm repede și să trecem la treabă, pentru că avem nevoie de puncte.”

Pentru "U" urmează jocul din campionat cu Metaloglobus București. Partida se va juca sâmbătă, de la ora 12:30, pe Stadionul „Luceafărul” din Sânmartin.