Misiune îndeplinită la Bistriţa. ACS Unu Fotbal Club Gloria – “U” Cluj 1-2

30 aug. 2018 15:00:00
Marius Coman şi Denis Hordouan au adus, miercuri, victoria care a calificat-o pe FC Universitatea Cluj în faza a IV-a a Cupei României. “Studenţii” au început tare meciul şi s-au jucat cu ocaziile în prima repriză a partidei de pe stadionul “Jean Pădureanu”. Mai întâi, după o ieşire neinspirată a lui Pop, Hordouan a preferat o pasă în lateral, pentru Greu, care a tras modest, iar un fundaş al Gloriei a respins balonul de pe linia porţii. Era minutul 11. Apoi, Florescu, cu un şut în forţă din centrul careului, urmat de Ursu, după un sprint în flancul stâng, au luat la ţintă bara (18, 30), ambii trecând în alte două rânduri pe lângă deschiderea scorului, până la pauză. Debutul lui Sepsi în tricoul lui “U” a venit la reluare, Haţiegan şi Goga au fost pariurile lui Falub în atac, dar cei care au replicat tăios au fost bistriţenii, prin Cilean, care s-a pripit în faţa lui Dur-Bozoancă şi a ratat complet execuţia, din câţiva metri (60). Golurile au sosit în ultima jumătate de oră. La o minge aruncată în careu de Goga, Coman a înscris elegant, din întoarcere (64), în timp ce Hordouan a majorat avantajul şi a părut să aducă liniştea în tabăra noastră (73). Chiar şi aşa, finalul nu ne-a scutit de emoţii, asta pentru că fostul jucător al “Şepcilor roşii” din urmă cu mai bine de un deceniu, Stoianof, a redus din diferenţă, cu o “scăriţă” (85), iar Haţiegan a ratat două ocazii uriaşe într-un minut. În prelungiri, gazdele au obţinut o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, însă Nalaţi a tras în zid şi s-a terminat 2-1 pentru Universitatea, care merge în turul următor al competiţiei, programat pe 12 septembrie. Tragerea la sorţi va avea loc la mijlocul săptămânii viitoare. Luni, la ora 18:00, pe Cluj Arena, vom fi faţă în faţă cu Luceafărul Oradea, în etapa a V-a din Liga 2. Iată cum a arătat primul “11” aliniat de antrenorul Adrian Falub la Bistriţa: Dur-Bozoancă – Takacs, Abrudan, Cordoş, Berci (Sepsi, 46) – Greu (Goga, 54), Kofi, Florescu – Hordouan, Coman, Ursu (Haţiegan, 46)