Pierdem primul meci din acest sezon. Poli Iași – „U” Cluj 2-0

22 aug. 2021 12:55:03

FC Universitatea Cluj pierde în fața celor de la Poli Iași în etapa a 4- a sezonului 2021-2022. „Studenții” au pierdut cu scorul 2-0 în meciul disputat pe Stadionul Emil Alexandrescu, după dubla lui Francisc Cristea.

Ieșenii au deschis scorul partied în minutul 15, după ce Francisc Cristea a transfomat un enlty. Prima șansă notabilă a clujenilor a venit în minutul 34, prin Hofman, care a reluat din întoarcere puțin pe lângă poarta lui Popescu. „Studenții” au atacat spre finalul primei reprize și au avut o șansă importantă de a egala în urma unui șut a lui Balgiu din afara careului, scos cu greu de Popescu

Poli Iași a nceput în forță repriza secundă în forță, în minutul 55 Cristea reușind să scape 1 la 1 cu Micle și să îl lobeze, dar Laurențiu Rus reușește să intervină și să scoată mingea de pe linia porții. Ribeiro reușește să aducă replica în minutul 60, trimițînd mingea peste poartă din careu cu o execuție complicate.

Gazdele și-au mărit avantajul în minutul 61 duă ce Kamara reușește să trimită o centrare în fața porții către Cristea, care reușește să bage mingea în poarta lui Micle. Studenții au avut posesia până la finalul partied, însă nu au reușit să treacă de poarta lui Popescu.

Echipa de start a Universității: Micle – Gîț (Rus. 46), Ispas, Gugu, Mitrea – Balgiu, Dican (Ribeiro. 46) – Haită, Blejdea (Pîrvulescu. 78), Hofman (Ciobanu. 46) , Voinea (Boiciuc. 62)

Rezerve neutizate: Gorcea, Vomir, Taub, Țurcan.

Declarațiile lui Erik Lincar la final de meci.

Rezumatul meciului Politehnica Iași - ”U”: 2-0