Remiză în testul cu UTA Arad

20 mar. 2021 11:35:24

FC Universitatea Cluj a remizat, 1-1, în compania formației de primă ligă, UTA Arad, într-un meci test organizat la Simeria.

Plecat cu intenția de a pune în practică elemente de ordin tehnico-tactic, antrenorul Costel Enache a schimbat strategia pentru duelul cu UTA pe gazonul înzăpezit de la Simeria, meciul devenind un antrenament fizic pentru „studenți”.

Pe suprafața de joc grea, Alex Pop a deschis scorul după un sfert de oră de joc. Derick Ogbu a interceptat o minge în preajma careului advers, i-a așezat-o tânărului nostru atacant, care a finalizat cu pământul pe lângă portar. Utilizat în premieră în echipa de start a „Șepcilor Roșii”, Anca-Trip s-a remarcat cu intervenții bune în primele 30 de minute. Gavra putea majora diferența în al doilea act, însă mingea acestuia a fost respinsă de Benga de pe linia porții. UTA a egalat prin Roger în minutul 78. La ultima fază a partidei, Gorcea a avut un reflex foarte bun și a respins de lângă bară o lovitură liberă a arădenilor.

Echipa de start: Anca-Trip, Luchin, Răuță, Telcean, Ilieș, Negrean, Ștefănescu, Taub, Pop, Ogbu, Chacana

Au mai intrat: Muțiu, Gorcea, Dican, Filip, Pîrvulescu, Acka, Sburlea, Meșter, Gavra, Ribeiro, Golan.

Pentru ”U” urmează duelul decisiv din campionat cu Petrolul Ploiești.