Seria de șapte meciuri fără înfrângere se oprește la Reșița. CSM Reșița – ”U”: 2-1

14 nov. 2020 19:53:25

După 19 zile de pauză cauzată de situația epidemiologică apărută în cadrul clubului, „studenții” au revenit astăzi în competiție. Deplasarea din Valea Domanului nu a fost de bun augur pentru ”U”, echipa noastră fiind învinsă cu 2-1 de CSM Reșița.

Pe terenul greu de pe Stadionul „Mircea Chivu”, începutul de meci le-a aparținut gazdelor. Danci a trimis un șut din afara careului, care a trecut peste bara porții lui Vâtcă. Încurajați de galeria aflată pe dealul din spatele tribunei, cei de la CSM Reșița au izbutit deschiderea scorului în minutul 17. Buș a centrat din partea dreaptă, iar mingea l-a găsit pe Adrian Ionuț Ilie, care a reluat cu capul și l-a învins la colțul scurt pe Vâtcă.

Pe finalul reprizei, „studenții” reveniți abia miercuri în programul normal de pregătire, și-au intrat în ritm și au presat în jumătatea adversă. La o lovitură de colț, Luchin a reluat periculos, dar mingea a trecut puțin peste poarta lui Cobrea. Alb-negrii și-au menținut poziția și au forțat golul până la pauză. La o acțiune, Barbu a trasat o diagonală ce l-a găsit demarcat pe Ștefănescu, însă extrema noastră a trimis mingea pe lângă poartă.

Prima replică în partea a doua a fost a lui Astafei. Vârful Reșiței a redirecționat puternic, cu capul, pe lângă poartă, un balon centrat din lovitură liberă. Intrați pe teren pe parcursul reprizei secunde, Alex Pop și Sergio Ribeiro și-au adus imediat aportul în jocul ofensiv al Universității. Cei doi au construit două faze periculoase, care l-au avut la finalizare pe mijlocașul lusitan, dar fără urmări pe tabelă. Speranțele lui ”U” la trei puncte s-au diminuat considerabil în minutul 74, când Danci a șutat din afara careului, imparabil pentru goalkeeperul nostru.

Alex Pop a redus din diferență în minutul 85. Atacantul nostru a reușit o acțiune personală în partea stângă a careului și a finalizat cu un șut de efect, fără șansă pentru Cobrea.

Echipa de start a Universității:

Vâtcă – Rus, Tamaș, Luchin, Neciu – Novac, Telcean, Barbu – Mâneran, Goga, Ștefănescu

Rezerve:

Muțiu, Inacio, Negrean, Taub, Moraru, Ribeiro, Pop, Mureșan, Filip.

Secundul Cătălin Munteanu a declarat la finalul partidei: „Cred că am reacționat prea târziu. Cert e că acum ne așteaptă un program infernal. Avem jocuri din trei în trei zile, pentru că a trebuit să amânăm două meciuri din cauza infectării cu COVID-19. Ne jucăm șansa pe teren. Am vorbit cu băieții, le-am spus să țină capul sus și trebuie să reacționăm cât mai rapid, deoarece următorul joc pe care îl avem este aproape și trebuie să muncim mai mult la antrenamente și să arătăm alfel pe teren”, a spus Cătălin Munteanu.

Pentru FC Universitatea Cluj urmează restanța din etapa a 10-a. „Studenții” vor juca în deplasare, joi, de la ora 20:30, la Buftea, împotriva celor de la Rapid București, într-o reeditare a unui meci de tradiție a fotbalului românesc.