Trei din trei. ”U” – Unirea Constanța: 1-0

13 aug. 2021 13:56:46

FC Universitatea Cluj a bifat a treia victorie din trei etape disputate până acum din campionat. „Studenții” s-au impus cu 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Victor Dican în minutul 54.

Prima repriză a jocului a început cu elevii lui Erik Lincar încercând să construiască. Cea mai mare ocazie a venit în minutul 33. Blejdea a interceptat o minge trimisă spre propria poartă de Cioniac, însă mingea trimisă de extrema noastră a trecut puțin pe lângă bară. Haită a bifat a doua șansă a Universității. Decarul lui ”U” a pătruns în careu și a șutat cu pământul în brațele lui Grecu.

Golul a venit în minutul 54. La o lovitură liberă din dreapta, executată de Haită, Dican a reluat spre poartă  într-un adversar, însă din a doua încercare mijlocașul nostru a împins mingea în plasă și a declanșat bucuria pe Cluj Arena. Oaspeții au pus presiune pe final. Grigore și Chirițoiu au pus în pericol poarta lui Micle.

Echipa de start a Universității Cluj: Micle – Gîț, Gugu, Ispas, Mitrea – Dican (Tescan din min. 88), Balgiu – Blejdea (Pîrvulescu din min. 88), Haită (Novac din min. 71), Hofman (Vl. Moraru din min. 63), Voinea (Boiciuc din min. 71)

Rezerve neutilizate: Gorcea, Taub, Vomir, Rus.

Erik Lincar la finalul jocului: „Poate am fost puțini cei care am crezut în acești băieți, dar, zic eu, până în momentul de față au arătat caracter, au arătat determinare, au arătat spirit pentru această echipă și așa cred că am obținut aceste puncte.Pot să-i felicit, pot să fiu mândru de ei, dar în același timp îmi dores că lupte în continuare.”

Victor Dican a marcat golul de trei puncte împotriva celor de la Unirea Constanța.

Pe U Cluj TV poți vedea ce a declarat mijlocașul la finalul jocului.