Victorie la malul Dunării. Dacia Unirea Brăila – U: 0-3

26 sept. 2021 14:11:56

FC Universitatea Cluj s-a impus cu 3-0 pe terenul celor de la Dacia Unirea Brăila, într-un meci din etapa a opta a ligii secunde. Sergio Ribeiro, Alex Boiciuc și Andrei Blejdea au marcat golurile „studenților”, care acum ocupă poziția a patra în clasament.

Pe un teren greu, gazdele au fost primii care au pus în pericol poarta lui Gorcea în două rânduri în primele 10 minute, însă „șepcile roșii” au pus stăpânire pe joc, iar prima ocazie a venit în minutul 11. La un corner, Dican a reluat puțin peste poartă cu o lovitură de cap. Primul gol a venit peste câteva minute. Dican a lansat o minge în partea stângă pentru Boiciuc, care i-a așezat mingea în centru lui Ribeiro, lusitanul marcând cu un șut în forță la colțul scurt. Boiciuc și Ribeiro au mai avut două șanse importante la poarta lui Cristian Andrei, însă scorul de pe tabelă a rămas neschimbat până în minutul 43. Boiciuc a interceptat mingea trimisă greșit de portarul brăilean și a înscris fără emoții.

După pauză, jocul s-a mutat în zona centrală, prima parte a reprizei secundă fiind lipsită de ocazii notabile. În minutul 60, Hofman i-a așezat o minge în bandă lui Gîț, fundașul lateral găsindu-l în centru pe Tescan, însă mingea trimisă periculos de acesta a fost deviată peste poartă de Moroianu. Ispas a executat o lovitură liberă în minutul 70, însă balonul a fost reținut de portar. Andrei Blejdea a scăpat singur cu portarul, dar mingea a sărit din gazon și l-a lovit în genunchi pe jucătorul nostru, iar acesta nu a putut continua faza. Balgiu a lansat o minge peste apărarea adversă pentru Blejdea, iar extrema noastră a rămas singur cu portarul și a trimis pe lângă acesta în plasă, consemnând scorul final al meciului.

Echipa de start: Gorcea – Gîț (Alarcon din min. 85), Gugu (C), Ispas, Mitrea (Taub din min. 88) – Dican, Balgiu (Acolatse din min. 85) – Tescan (Blejdea din min. 63), Ribeiro, Hofman (Moraru din min. 88) – Boiciuc.

Rezerve neutilizate: Micle, Vomir, Răducanu, Haită.