Șase debuturi la “U” și remiză cu vicecampioane Sloveniei, în primul amical din cantonamentul sloven

13 iun. 2023 23:58:11

Antrenorul Anton Petrea, aflat la primul meci pe banca Universității Cluj, a debutat șase jucători în primul amical al cantonamentului sloven, disputat marți la Celje.

Bogdan Mitrea (crescut de “U”, dar care nu apucase încă să debuteze pentru “studenți”), Doru Popadiuc și juniorii Iustin Chirilă, Luca Naghy, Alin Techereș și Nicholas Pop au îmbrăcat pentru prima dată tricoul echipei noastre la nivel de seniori în partida încheiată la egalitate, 1-1, cu NK Celje.

Amicalul a început la ora locală 17:30, (18:30 ora României) pe Z'dežele Stadium (Petrol Arena), care este și casa adversarilor noștri din primul test al acestei veri.

Anton Petrea a început cu patru juniori crescuți de “U”, într-un 4-2-3-1, în formula Iliev – Oancea, Mitrea, Pițian, Neacșu – Scocîlcă, Popadiuc – Tescan, Nistor, Hofman – Rotund.

Prima repriză a fost una echilibrată, în care “U” a căutat posesia și construcția. Cele două echipe și-au împărțit ocaziile. NK Celje a deschis scorul rapid prin Bizjak (8), din penalty, după ce arbitrul a văzut un henț în careul nostrum, la Hofman. Popadiuc a expediat prima minge spre poarta slovenilor după zece minute de joc, urmat de Scocîlcă, șut peste poartă (24). Finalul de repriză i-a găsit pe “studenți” în atac. Nistor a centrat bine din lovitură liberă, mingea a fost reluată cu capul de Pițian, dar pe centrul porții, ușurând misiunea goalkeeper-ului sloven.

Fără schimbări la pauză, “U” a revenit în atac, iar Hofman l-a încercat din nou pe portarul advers (47), dar fără success. Același jucător, care a arătat o bună poftă de joc, a șutat periculos (49), dar mingea s-a oprit în plasa lateral la finalul unei acțiuni pe axa Scocîlcă - Rotund – Hofman.

Minutul 80 a adus din nou egalitatea pe tabela stadionului de 13.059 de locuri din Celje. O pasă de maestru a lui Nistor l-a găsit pe Oancea infiltrat în spatele fundașilor sloveni. Dorinel n-a ezitat și l-a executat pe portarul advers la colțul lung.

Jocul ofensiv al “studenților” a continuat. Tot Nistor s-a aflat la servire, centrarea mijlocașului a fost respinsă de adversar, iar Pop s-a găsit în poziția de a relua periculos cu capul, însă fără efect pe tabelă.

Pe parcursul reprizei secunde, Anton Petrea i-a introdus în terenpe Nagy (60, Rotund), Techereș (60, Neacșu), Chirilă (65, Iliev) și Pop (70, Scocîlcă).

NK Celje – FC Universitatea Cluj, primul meci al cantonamentului nostru din Slovenia, s-a terminat 1-2.

Echipa slovena a luat naștere în 1919, același an în care a fost fondat și clubul noastru. Împreună cu Maribor, NK Celje este singura echipă care a participat în toate edițiile campionatului sloven, format în 1991. Adversarii noștri de marți au câștigat primul titlu de campioană în sezonul 2019/2020 și au în palmares trei locuri secunde în sezoanele 2002/2003, 2014/2015 și 2022/2023. De asemenea, slovenii au și o Cupă câștigată în sezonul 2004/2005.

În sezonul recent încheiat, NK Celje s-a clasat pe poziția secundă în campionat, la șase puncte de Olimpija Ljubljana. Au avut cea mai bună apărare din campionat, cu 34 de goluri primite în 36 de partide, și vor juca în preliminariile UEFA Conference League.

Pentru elevii lui Anton Petrea urmează o perioadă de patru zile de antrenamente fizice. Duminică este prevăzută întoarcerea la Cluj, iar în 22 iunie începe cel de-al doilea cantonament din intersezon, în Austria.