Începem cu dreptul seria meciurilor de pregătire

Începem cu dreptul seria meciurilor de pregătire

15 ian. 2021 16:28:10

FC Universitatea Cluj a câștigat primul joc-test al anului. În meciul de pregătire disputat pe sinteticul din Parcul Sportiv „Iuliu Hațieganu”, „studenții” s-au impus cu 5-0 în fața celor de la Unirea Ungheni, formație din al treilea eșalon.

Costel Enache și-a văzut la lucru toți jucătorii disponibili pe parcursul celor 90 de minute. ”U” a început meciul în următoarea formulă:

Vâtcă – Dican, Tamaș, Luchin - Meșter, Acka, Ribeiro, Taub – Chacana, Pop, Golan

Alb-negrii au pus presiune încă din startul meciului, Alex Pop și Idan Golan trecând pe lângă gol. Prima reușită a Universității în acest an a venit în minutul 10, când decarul echipei noastre, Golan, a înscris cu capul după o lovitură de colț.

Meșter a fost aproape de a înscrie în minutul 20, însă acțiunea acestuia s-a încheiat cu o execuție pe lângă poartă. La patru minute, Alex Pop a reușit un șut în forță, însă portarul oaspeților a reușit să respingă mingea peste poartă.  Pe parcursul primei reprize, Andi Gorcea i-a luat locul lui Cosmin Vâtcă între buturi.

Până la pauză, „studenții” și-au mai creat câteva oportunități, însă nu au reușit să le fructifice.

A doua repriză a început cu următoarea echipă în teren: Gorcea - Rus, Dican, Telcean, Berci – Ilieș, Filip, Negrean – Ștefănescu, Gavra, Pîrvulescu

Alb-negrii au început în forță, Gavra având prima șansă la poarta celor de la Unirea Ungheni. Ștefănescu a majorat diferența în minutul 53, când a înscris cu un șut splendid, de la aproximativ 20 de metri. La următoarea acțiune, Ilieș i-a așezat din bandă o minge lui Gavra în careu, iar vârful nostru a marcat pentru 3-0. Același Gavra a reușit să bifeze dubla cu o lovitură de cap, profitând de o centrare bună venită de la Pîrvulescu. Sărbătoritul zilei, Dan Berci, a înscris pe final de la punctul cu var și a consemnat rezultatul final, 5-0 pentru ”U”. Pe parcursul celui de-al doilea act, Costel Enache i-a introdus pe Vlad Muțiu și Matei Morar.

Începând cu ziua de luni, „studenții” vor pleca în cantonament la Mogoșoaia, unde vor sta până pe 29 ianuarie. În acest interval, echipa noastră va avea parte de patru jocuri de pregătire, cu următorii adversari:

-          CS Tunari (Liga 3, seria 4, locul 5) – 20 ianuarie

-          FC Voluntari 2 (Liga 3, seria 4, locul 7) – 23 ianuarie

-          FC Rapid Bucureşti (Liga 2, locul 3) – 27 ianuarie

-          CSA Steaua Bucureşti (Liga 3, seria 4, locul 1) – 28 ianuarie

La finalul perioadei de pregătire, după întoarcerea de la Mogoşoaia, FC Universitatea Cluj mai are programate două partide de verificare: pe 3 februarie cu SCM Zalău (Liga 3, seria 10, locul 1) și pe 13 februarie cu Unirea Dej (Liga 3, seria 9, locul 1).

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii