Încheiem anul cu un eșec. Sepsi OSK – ”U”: 2-1

17 dec. 2022 17:09:22

”U” încheie anul 2022 cu un eșec la Sfântu Gheorghe. Sepsi OSK s-a impus cu 2-1 în meciul din etapa cu numărul 21, golurile covăsnenilor fiind marcate de Păun (min. 30) și Tudorie (min. 51), în timp ce pentru echipa noastră a punctat Thiam de la 11 metri în minutul 75.

Prima fază de poartă a meciului le-a aparținut gazdelor. În minutul 7, Cosmin Matei a șutat pe centrul porții, Iliev reținând mingea fără probleme. Două minute mai târziu, Albert Hofman a fost avertizat cu cartoșan galben pentru o intrare întârziată.

„Studenții” au avansat în joc, bifând prima șansă de gol în minutul 16. După o minge recuperată aproape de careul advers, Chipciu a centrat în stânga, Briceag reluând din voleu în plasa laterală. Încă o șansă de a schimba scorul de pe tabelă a venit în minutul 19, însă șutul plasat al lui Chipciu a fost respins de Niczuly.

Deschiderea scorului a venit în minutul 30. „Studenții” nu au reușit să degajeze balonul la un corner, Păun a profitat de mingea așezată de Aganovic și a deschis scorul pe Arena Sepsi OSK.

În minutul 39, Eugen Neagoe i-a introdus în teren pe Ovidiu Horșia și Roberto Romeo, părăsind terenul Albert Hofman și Ștefan Vlădoiu.

La pauză, Eugen Neagoe l-a introdus în teren pe Ely Fernandes în locul lui Lorand Fulop.

Covăsnenii și-au mărit diferența în minutul 51, Alexandru Tudoorie fiind cel care a marcat pentru 2-0.

În minutul 63, Martin Remacle și Adrian Bălan i-au înlocuit pe Gabriel Simion și pe Ely Fernandes.

Băieții antrenați de Eugen Neagoe au forțat marcarea unui gol. Chipciu, Remacle și Florin Ilie au bifat cele mai mari ocazii, primii doi cu șuturi periculoase din afara careului, în timp ce fundașul central a șutat periculos din șase metri.

În minutul 74, centralul Iulian Dima a dictat lovitură de la 11 metri pentru ”U” în urma intervenției arbitrajului video care a semnalat un henț la fundașul central Rareș Ispas. Mamadou Thiam a transformat lovitura de pedeapsă și a redus diferența. Situația de pe tabelă a rămas neschimbată până la final.

Cu 19 puncte acumulate, „sepcile roșii” se află în continuare pe poziția a 14-a în clasament, cel puțin până la ora meciului dintre UTA Arad și FC Rapid 1923.

Echipa de start: Iliev – Vlădoiu (Romeo din min. 39), Ilie, Pițian, Briceag – Pires, Simion (Remacle din min. 63), Fulop (Fernandes din min. 45/Bălan din min. 63), Chipciu, Thiam, Hofman (Horșia din min. 39).

Rezerve neutilizate: Gorcea, Nowak.