Încheiem parcursul în Cupa României. CAO Oradea – ”U” 2-1

9 sept. 2021 16:03:27

FC Universitatea Cluj iese din cursa pentru Cupa României după turul 4, echipa noastră fiind eliminată de CAO Oradea după meciul de miercuri, 8 septembrie, cu scorul 2-1. Orădenii au reușit să se impună pe Arena „Iuliu Bodola” și să se califice în șaisprezecimile de finală.

Primele 15 minute ale partiei au fost dominate de către orădeni, iar prima ocazie a „studenților” a venit în minutul 20 prin centrarea lui Blejdea din partea stângă a terenului. Tot Blejdea a adus și cea de-a doua șansă pentru „studenți”, după ce a reușit să treacă de mai mulți jucători din echipa adversă pe flancul stâng și a reușit să șuteze spre poarta orădenilor pe colțul lung, dar puțin peste.

Gazdele au deschis scorul în minutul 35 după execuția atacantului Marian Porumb, care a reușit să trimită mingea sub bara porții apărate de Micle. După doar 3 minute de joc bihorenii au reușit să-și dubleze avantajul prin Chintaș. Mijlocașul orădenilor a marcat cu un șut din apropierea porții, după ce Micle a respins șutul lui Porumb.

Până la pauză gazdele au mai avut două mari șanse să marcheze, dar scorul a rămas 2-0 până la pauză. În cea de-a doua repriză „studenții” au încercat să reducă din avantaj, Balgiu reușind să trimită mingea pe traiectoria porții, dar cu un șut slab, iar Barabaș reușește să intercepteze balonul.

Clujenii au reușit să scadă avantațul gazdelor prin golul marcat de Tescan în minutul 64, după o finalizare din interiorul careului, trimițând balonul la rădăcina barei. „Studenții” au încercat să profite de obosela celor de la Oradea și să își creeze ocazii, având inclusive o bară dată de Boiciuc după ce a reușit să reia balonul din 8 metri dintr-o lovitură de colț.

Adversarii au reușit să țină piept atacurilor Clujului , CAO Oradea reușind să elimine U Cluj cu scorul 2-1. Universitatea va încerca acum să promoveze în Liga 1, acest lucru fiind obiectivul principal de la începutul sezonului.

Echipa de start: Micle – Ciobanu, Vomir, Gugu,Taub -  Balgiu, Novac, Morariu –Blejdea, Tescan, Voinea

Au mai intrat: Mitrea (min. 46), Ribeiro (min. 46), Boiciuc (min. 46), Haită (min. 46), Alarcon (min. 78)