Înfrângere dramatică în confruntarea cu FC Voluntari

Înfrângere dramatică în confruntarea cu FC Voluntari

2 mai 2023 13:57:54

”U” a cedat pe teren propriu cu 2-3 în etapa a 6-a a playout-ului Superligii în fața lui FC Voluntari. Echipa noastră a evoluat în inferioritate numerică în mare parte din timp și a primit două goluri spre final.

Penultimul meci de pe Cluj Arena în acest sezon a găsit două vecine de clasament care s-au tatonat în primele minute, echilibrul fiind rupt după eliminarea lui Florin Ilie (minutul 18). Fundașul nostru a faultat din postura de ultim apărător și le-a permis ilfovenilor o lovitură liberă din care Sigurjonsson a deschis scorul.

Avantajul oaspeților nu a durat mult și în minutul 23 am putut egala prin Martin Remacle, mijlocașul reușind să înscrie cu un șut de la marginea careului. Aproape la o jumătate de oră de la start a venit și o primă modificare în tabăra noastră, Simion lăsându-i locul lui Pițian. Până la pauză a venit o nouă reușită, de data aceasta din partea lui Thiam (minutul 41), asta după o centrare excelentă a lui Oancea și ”U” a intrat la vestiare cu 2-1.

FC Voluntari s-a așezat apoi în jumătatea noastră de teren și a avut inițiativa, dar defensiva și-a făcut treaba și ”U” a rezistat atacurilor vizitatorilor. Echipa noastră a beneficiat de o oportunitate imensă de 3-1, dar Thiam a ratat ținta, iar ulterior au venit două ocazii mari pentru ilfoveni.

Egalarea s-a produs în minutul 87, când Florea a înscris cu o lovitură de cap, iar momentul decisiv a venit în prelungirile partidei, când același Florea a punctat din nou cu capul și FC Voluntari a reușit să întoarcă pentru a pleca cu toate punctele de pe Cluj Arena.

În urma acestui rezultat rămânem cu 26 de puncte, iar etapa viitoare ne deplasăm la Botoșani, acolo unde vom juca pe 6 mai de la ora 12:30.

FC Universitatea Cluj - FC Voluntari 2-3 (2-1)

Echipa de start: Gorcea - Oancea (Miron, din min. 84), Martic, Ilie, Goranov - Bic, Simion (Pițian, din min. 28), Remacle, Nistor - Tescan (Filip, din min. 66), Thiam.

Rezerve neutilizate: Iliev Romario Pires, Bălan, Stoica, Hofman, Zé Gomes.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii