Înfrângere la limită în ultimul joc de pregătire. ACS Comuna Recea – ”U”: 4-3

22 aug. 2020 15:27:48

FC Universitatea Cluj a suferit o înfrângere la limită, 3-4, în fața celor de la ACS Comuna Recea, în ultimul test programat înaintea startului noului sezon.

„Studenții” au început în forță partida și au deschis scorul încă din minutul 3, prin Goga, care a transformat o lovitură de la 11 metri obținută de Mânărean. Meciul a continuat să fie unul fragmentat, concentrat la mijlocul terenului, fără ocazii până în minutul 20, când Muțiu a respins de sub bară la o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. La faza imediat următoare, în urma unei nesincronizări în apărarea Universității pe partea dreaptă, cei de la Recea au profitat și au punctat pentru 1-1. În minutul 27, gazdele au obținut o lovitură de la 11 metri, însă Muțiu a apărat și a păstrat rezultatul de egalitate. Elevii lui Adrian Falub au căutat să revină în avantaj, însă Novac, Barbu și Mânărean nu au reușit să îl învingă pe portarul advers. Pe fondul jocului ofensiv al alb-negrilor, cei din Recea au profitat de spațiile din apărare și au marcat pentru 2-1. Barbu a restabilit egalitatea din penalty cu cinci minute înainte de finalul primei reprize. Cei de la ACS Comuna Recea au revenit în avantaj în ultimul minut al prelungirilor.

Imediat după reluare, Novac și-a încercat norocul cu un șut de la distanță periculos. Pe contre, ambele formații au avut câteva ocazii, cele mai notabile pentru ”U” fiind șutul peste poartă din afara careului al lui Meșter din minutul 55 și execuția lui Barbu din minutul 60. Același Bogdan Barbu, peste doar două minute, în urma unei acțiuni personale, a înscris cu un șut plasat de la distanță. Gazdele de la Recea au mizat totul pe cartea atacului, ultimul gol venind în secvențele de final ale jocului și consemnând prima înfrângere a „studenților” în presezon.