Înfrângere în al doilea amical al verii. ”U” – Unirea Dej: 1-4

3 iul. 2021 16:47:50

FC Universitatea Cluj a făcut primul pas greșit în jocurile de pregătire din această vară. „Studenții” au fost învinși cu 1-4 de nou-promovata Unirea Dej, într-un amical ce s-a disputat astăzi pe Terenul „Remus Câmpeanu” din cadrul Parcului Sportiv „Iuliu Hațieganu”.

Erik Lincar a început partida cu următoarea formație: Gorcea – Rus, Gugu, Răuță, Mitrea – Hofman, Dican, Novac, Pîrvulescu – Meșter, Voinea.

Primele minute le-au aparținut „șepcilor roșii”, Albert Hofman consemnând prima ocazie la poarta lui Răilean. Cristian Frăsineanu a marcat primul gol al meciului în minutul 8. Același Hofman a avut încă o șansă, însă șutul său din afara careului a fost parat de portarul Unirii Dej.

Doar Gorcea, Novac, Dican și Voinea au rămas pe teren la începutul celei de-a doua reprize, echipa Universității Cluj arătând astfel: Gorcea – Gîț, Telcean, Ispas, Taub – Dican, Văsălie, Novac – Ciobanu, Voinea, Blejdea.

Oaspeții au punctat de două ori în primul sfert de oră al celui de-al doilea act. Florin Blaj (minutul 50) și Andrei Pop (minutul 60) au adus scorul la 0-3.

Erik Lincar a utilizat și restul jucătorilor, pe final intrând Sergio Ribeiro, Alex Bledea, Vlad Moraru, Cristian Balgiu, Florian Haită, Valentin Alexandru și Tudor Vomir.

Vlad Bogdan a înscris al patrulea gol al Unirii Dej cu cinci minute înainte de final, Sergio Ribeiro reducând din diferență două minute mai târziu.