Învingem Oțelul și vom juca finala barajului de Conference League. Votează #OmulMeciului

20 mai 2024 15:13:39

„Studenții” au trecut cu 2-0 de Oțelul în semifinala barajului de Conference League. Federico Anselmo a reușit dubla în minutele 62 și 72  și a adus calificarea echipei noastre în finala barajului pentru un loc în preliminariile cupelor europene. Duelul cu Universitatea Craiova va avea loc duminică, de la ora 20:00, pe Stadionul „Ion Oblemenco”.

Partida de la Galați a început cu gazdele în atac, cu câteva faze periculoase din faze fixe. Cea mai mare oportunintate pentru gălățeni a venit în minutul 28. Gertmonas nu a putut reține o minge șutată cu pământul de la distanță, faultându-l pe Teles după ce a respins în față. Arbitrul a dictat penalty, însă goalkeeper-ul nostru și-a luat revanșa.

Dinamica meciului s-a schimbat complet în partea secundă. ”U” a avansat treptat în terenul advers, câștigând la capitolul posesiei. Primele înlocuiri în formația noastră au venit în minutul 58. Anselmo și Roger au intrat în locul lui Vali Gheorghe și Bic. La doar cinci minute de la introducerea pe teren, cei doi au avut un rol foarte important la faza primului gol. În minutul 62, pe contraatac Roger a scos doi adversari din joc la mijlocul terenului și i-a pasat lui Anselmo, care după o combinație rapidă cu Roguljic a punctat pentru 1-0.

Al doilea gol al argentinianului a venit în minutul 73 tot după cun contraatac fulger. D data aceasta, Silaghi a pasat excelent și l-a lăsat singur cu Pap pe Anselmo, vârful nostru marcând fără emoții.

După acest succes, „studenții” vor lupta pentru o prezență în cupele europene după 29 de ani.

Echipa de start: Gertmonas, Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu, Simion, Bic (Roger din min. 58), Silaghi (Chinteș din min. 77), Nistor (Suciu din min. 91), Ghoerghe (Anselmo din min. 58), Roguljic (Doukoure din min. 76).

Rezerve neutilizate: Gorcea, Mitrea, Pănoiu, Techereș