„Studenții” s-au întors la treabă. Erik Lincar: „Ne dorim foarte mult să terminăm pe primele două locuri”

„Studenții” s-au întors la treabă. Erik Lincar: „Ne dorim foarte mult să terminăm pe primele două locuri”

18 ian. 2022 20:29:02

Jucătorii și staff-ul Universității au revenit din vacanță și s-au reunit vineri la Cluj Arena pentru a pregăti reluarea sezonului.

La primul antrenament, Erik Lincar a avut 24 de jucători sub comandă, printre care noul venit Roberto Romeo și juniorii Andrei Vînău, Ciprian Călugăr și Rareș Cucoș.

Portari

Andrei Gorcea, Alexandru Bledea, Dragoș Jișa

Fundași

Roberto Alarcon, Costinel Gugu, Denis Ispas, Florinel Mitrea, Tudor Vomir, Roberto Romeo

Mijlocași

Cristian Balgiu, Victor Dican, Marius Ciobanu, Nicolae Pîrvulescu, Dragoș Tescan, Florian Haită, Andrei Vînău, Ciprian Călugăr, Vlad Moraru, Sergio Ribeiro,

 Atacanți

Alexandru Boiciuc, Valentin Alexandru, Albert Hofman, Robert Răducanu, Rareș Cucoș

Antrenorul echipei noastre a oferit câteva declarații presei în legătură cu activitatea echipei în următoarea perioadă.

Despre a doua parte a campionatului

„Sperăm să avem evoluții bune, locul din clasament să nu fie același la sfărâșit de campionat. Ne dorim foarte mult să terminăm pe primele două locuri și bineînțeles să promovăm în primul eșalon. Pentru asta, e adevărat va trebui să începem foarte bine campionatul, mai ales că avem un început cu două etape de foc, dar am mare încredere în jucătorii mei și sper să reușim să facem transferurile care să ne aducă un plus de valoare.

Vor fi foarte importante echipele care vor intra în play-off. În România în momentul în care se intră în play-off, multe echipe joacă doar de dragul de a juca. Sper eu să nu se întâmple și anul acesta în Liga a II-a. Noi ne dorim să intrăm în play-off și să fim foarte puternici în lupta cu contracandidatele noastre.”

Despre eventualele transferuri

„Noi am hotărât să aducem jucători care sunt peste valoarea celor care sunt în acest moment în echipă. E adevărat că pentru asta e destul de complicat, mai ales din punct de vedere financiar. Nu putem face aroganțe ca și alte echipe. Avem un buget, dar care este stabil și jucătorii sunt plătiți la zi și nu sunt datorii față de ei.

Zic eu că până la urmă vom reuși să facem trei, patru transferuri pe care ni le dorim, dar pentru asta trebuie să avem răbdare. Dacă era să facem și noi transferuri, puteam să fac până acum șapte transferuri. Am hotărât să avem răbdare și să încercăm să aducem jucători, cum am spus și la finalul anului trecut, cu mare experiență și care să își lase amprenta în jocul echipei. Putem discuta despre un transfer doar când este realizat.”

Despre plecările din cadrul echipei

”La final de an am avut o ședință în patru, în care mi-am exprimat punctul de vedere în privința fiecărui jucător care a plecat. Toți am fost de acord și atunci am luat și decizia să plece cei opt jucători care și-au găsit, cred eu, alte echipe.”

Despre pregătirea de iarnă

„Frigul ne afectează foarte mult procesul de antrenament. De aceea am luat hotărârea de a merge în Antalya, să beneficiem de condiții bune de antrenament și de joc. Sper ca toată lumea să fie sănătoasă și din punct de vedere medical și tot programul pe care l-am stabilit să decurgă normal.”

FC Universitatea Cluj are stabilite cinci meciuri de pregătire în următoarea perioadă, detaliile celui de-al treilea meci din Antalya urmând a fi stabilite. „Studenții” vor juca pe 28 ianuarie împotriva celor de la Sănătatea Cluj. Băieții antrenați de Erik Lincar vor pleca în Antalya pe 31 ianuarie și se vor pregăti în Turcia până pe data de februarie. Pe 5 februarie, ”U” se va duela cu formația Korona Kielce (locul 3 în liga a doua din Polonia), iar pe 7 februarie echipa noastră va disputa un joc-test împotriva celor de la Kaspij Aktau (locul 8 în prima ligă din Kazakhstan).

La întoarcerea în țară, „șepcile roșii” au programate încă două jocuri de pregătire pe 16 februarie împotriva celor de la Minaur Baia Mare (locul 2 în clasamentul seriei a zecea din Liga a III-a), respectiv pe 19 februarie împotriva echipei Metalurgistul Cugir (locul 2 în clasamentul seriei a noua din Liga a III-a).

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii