”U” – Petrolul, meciul care ne poate readuce pe locurile direct promovabile. Erik Lincar: „Va trebui să fim foarte atenți”

”U” – Petrolul, meciul care ne poate readuce pe locurile direct promovabile. Erik Lincar: „Va trebui să fim foarte atenți”

25 apr. 2022 17:22:05

Prima etapă din returul play-off-ului vine cu un duel tare pentru ”U”. Echipa noastră primește vizita celor de la Petrolul Ploiești, iar o victorie în partida de marți seară ne poate readuce pe poziția a doua în clasament. Antrenorul Erik Lincar și căpitanul Universității Romario Pires au prefațat duelul cu Petrolul Ploiești în cadrul unei conferințe de presă.

Erik Lincar a vorbit despre jocul din etapa a șasea, despre regulamentul aplicat de FRF în cazul egalității de puncte, despre problemele de lot, dar și despre aportul suporterilor în partidele de acasă.

Despre derby-ul cu Petrolul

„Întâlnim o echipă foarte solidă, o echipă periculoasă mai ales prin jucătorul lor de atac, Diarra, care a reușit să marcheze foarte multe goluri. După cum am văzut și la meciul tur, cea mai periculoasă fază a lor a fost o lovitură de colț din minutul 72, când mingea a trecut milimetric pe lângă bară. De aceea, va trebui să fim foarte atenți.

E adevărat că ei vor veni, din nou, să joace la un 0-0. Nu au de ce să riște. Sunt mulțumiți și cu un meci egal. Au șase puncte avans față de noi. Va trebui să fim concentrați, cu mult entuziasm, să fim mai ales din punct de vedere fizic la cel mai înalt nivel și să-i provocăm la joc. Trebuie să facem ce știm noi mai bine, să avem calitate și să reușim să aducem mingea de cât mai multe ori în fața porții. Dacă toate aceste lucruri se vor întâmpla, vom avea și succes.”

Despre regulamentul de departajare al echipelor aflate la egalitate de puncte

„Nu e un meci de șase puncte, poate e de patru, pentru că la final în cazul echipelor care vor fi la același număr de puncte nu se vor lua în considerare jocurile directe și se vor lua locurile din clasament de la finalul campionatului regular. Acolo Petrolul a fost pe primul loc, noi pe al doilea și Hermannstadt pe trei.”

Despre problemele de lot

„Avem câțiva jucători gripați, dar zic eu că vor trece peste probleme. Sunt doi, trei jucători cu probleme, dar zic eu că până la ora jocului sperăm să-i recuperăm. Dacă nu, sunt și alții care cu siguranță se vor ridica la cel mai înalt nivel.”

Despre importanța fazelor fixe

„Fazele fixe au fost cheia multor meciuri din acest play-off. De aceea, trebuie să fii foarte atent mai ales pe fază de apărare. Noi anul acesta chiar am reușit să marcăm câteva goluri din faze fixe, chiar ne-au ajutat și sper să fim la fel de inspirați și în jocul de mâine.”

Despre aportul suporterilor în meciurile de pe teren propriu

Chiar am fost la jocul de baschet, unde a fost o atmosferă extraordinară, deși echipa a fost poate chiar tot jocul condusă, dar au fost momente cheie în care suporterii prin încurajări, prin energia pe care au transmis-o au făcut să existe situații la limită în care jocul se putea întoarcea în favoarea echipei noastre.

A fost o finală, un meci cu tensiune, presiune, s-a văzut asta și în evoluția jucătorilor, de aceea e important în momentele complicate și dificile să ai suporterii alături de tine. Sunt sigur că mâine, dacă se vor strânge mai mult de 10.000 – 12.000 de oameni și vor striga doar un simplu «Haide ”U”!», deja pentru jucători va fi extrem de important și vom avea mari șanse să ne obținem punctele care sunt puse în joc.

Căpitanul Universității, Romario Pires a prefațat partida cu Petrolul, după care a vorbit despre importanța fanilor din tribune și despre cum au petrecut „studenții” Sărbătorile Pascale.

Despre partida cu Petrolul

„Petrolul e o echipă bună, e lider în clasament, dar noi jucăm acasă, cu suporterii de partea noastră și sunt sigur că băieții sunt foarte concentrați și vom face un meci bun și putem scoate maximul de puncte la acest meci.”

Despre importanța fanilor din tribune

„Pentru noi e foarte important când ieșim pe teren să vedem stadionul plin, galeria care strigă numele echipei noastre. Asta ne ajută foarte mult”

Despre cum au petrecut „studenții” Sărbătorile Pascale

„Noi am avut o mică sărbătoare în vestiar, pentru că e o sărbătoare foarte importantă și fiecare acasă cu familia. E o perioadă foarte încărcată, iar meciul e important și acum trebuie să ne concentrăm pe ce avem de făcut pe teren. Nu e timpul pentru petreceri acum, asta va fi mai încolo.”

”U” și Petrolul Ploiești se întâlnesc în cadrul etapei a șasea din play-off. Partida va avea loc marți, de la ora 19:00, iar biletele se găsesc pe www.bilete.ro. În ziua meciului acestea pot fi cumpărate de la casele de bilete de la Cluj Arena, începând cu ora 12:00.

Cele două echipe s-au întâlnit de două ori în actualul sezon, ambele partide având loc pe „Ilie Oană”. În sezonul regulat, oaspeții de mâine s-au impus cu 1-0, în timp ce în prima etapă din play-off echipele și-au împărțit punctele după o remiză albă.

Postat în Fotbal Liga 2 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii