”U” – UTA, un derby de tradiție ce ajunge la capitolul 92

”U” – UTA, un derby de tradiție ce ajunge la capitolul 92

9 feb. 2021 15:09:48

FC Universitatea Cluj se va duela cu UTA Arad, miecuri, de la 17:15, pentru un loc în sferturile Cupei României. Partida de pe Cluj Arena, care marchează a 92-a confruntare directă dintre cele două formații, va fi evidențiată de echipamentele de joc în ediție limitată, realizate de clubul nostru împreună cu partenerul principal Superbet, pe care fotbaliștii lui Costel Enache le vor purta în teren și care vor ajunge apoi în posesia a 20 dintre cei mai norocoși suporteri care au cumpărat un bilet virtual la acest meci sau dețin abonamente pentru acest sezon.

Cifrele adversarului în acest sezon

Dacă pentru echipa noastră acesta va fi primul meci oficial din 2021, cei de la UTA au disputat șapte partide în Liga 1 de la începutul anului. În ultimele cinci partide, Bătrâna Doamnă a trecut de Politehnica Iași (1-0) și Academica Clinceni (3-0) în deplasare. Pe teren propriu, arădenii au fost învinși de FC Argeș (1-2) și de Dinamo București (0-1). Tot pe Stadionul Francisc Neuman, UTA și FC Hermannstadt au remizat 1-1. După 22 de etape, UTA ocupă poziția a noua în Liga 1, cu 7 victorii, 7 înfrângeri, 8 egaluri și un golaveraj de 21-30. Cei mai eficienți jucători ai echipei lui László Balint sunt Ioan Hora, Vlad Morar și Erico, care au ajuns la cota trei în clasamentul golgheterilor.

Parcursul echipei noastre în Cupă a început pe Cluj Arena, „studenții” reușind să treacă cu 2-0 de Unirea Dej. În faza precedentă, adversarul „studenților” a fost Viitorul Șelimbăr, însă clubul din Sibiu nu a putut prezenta numărul necesar de jucători la ora partidei, din cauza situației epidemiologice. În șaisprezecimi, ”U” s-a impus cu 8-2 pe terenul formației vasluiene din Liga ai III-a, Hușana Huși.

De partea cealaltă, UTA a intrat în competiție din faza șaisprezecimilor. Alb-roșii au trecut cu 2-0 pe terenul celor de la AFK Csikszereda, golurile fiind înscrise de Vlad Morar și de Ioan Hora.

Istoria duelului dintre ”U” și UTA

”U” și UTA s-au întâlnit pentru prima dată în sezonul 1946-1947 din Divizia A, primul campionat național organizat după Al Doilea Război Mondial. În dublă manșă, recent înființata UTA (I.T.A. la acea vreme, după inițialele întreprinderii  Întreprinderii Textile Arad) câștiga în fața „studenților” cu 4-0 pe teren propriu și 5-3 la Cluj-Napoca. S-au scris 91 de capitole până acum în istoria înfruntărilor dintre FC Universitatea Cluj și UTA Arad și au fost marcate 256 de goluri. ”U” a înscris de 127 de ori în poarta arădenilor, primind 129 de goluri, și a câștigat 34 de meciuri. 16 jocuri s-au încheiat la egalitate iar e 41 de ori balanța s-a înclinat în favoarea arădenilor.

Cele două formații s-au întâlnit de 63 de ori la nivel de primă ligă. Din acestea, doar cinci partide s-au încheiat cu un scor alb. Cele mai facile victorii pe care le-am reușit în fața arădenilor în primul eșalon au fost un 5-1 în stagiunea 1959/1960 și un 4-1 în 1962/1963.

În Cupa României, ”U” a dat de patru ori peste UTA. Prima întâlnire din Cupă nu a fost una de bun augur pentru „studenți”, care erau eliminați în a doua fază a competiției, după un 2-3 în 1948. În 1950 și 1953 tot Bătrâna Doamnă a avut câștig de cauză. Echipa noastră a triumfat pentru prima dată în Cupă contra arădenilor în 1971. Pe 24 martie a acelui an, ”U” se impunea cu 2-0 pe vechiul „Ion Moina” și trecea în faza sferturilor de finală.

Cei 75 de ani de ”U” – UTA au adus în prim-plan jucători de excepție, care au încântat privirele celor prezenți în tribune la fiecare reprezentație.

Mihai Adam și Dorin Barbu împart prima treaptă a podiumului în clasamentul all-time al jucătorilor Universității care au cele mai multe reușite împotriva Bătrânei Doamne. Ambii au înscris câte șapte goluri în poarta UTA-ei.

Andrei Sepci a fost la cârma echipei „studenților” în patru mandate: 1949, 1959-1961, 1964-1966 și 1970-1971. Tehnicianul maramureșean este și singurul antrenor din istoria Universității care a condus echipa în 14 dueluri cu UTA, reușind să se impună de 7 ori în fața Bătrânei Doamne.

Costel Enache, despre jocul din optimile Cupei

 „Vrem să vedem la ce nivel suntem. Eu știu că jucătorii au muncit bine. Am făcut o treabă bună în contextul în care vremea ne-a mai pus câte o piedică. Am încercat să ne adaptăm, dar per total eu sunt mulțumit de ceea ce au făcut băieții. Au fost serioși, au muncit mult și eu cred că suntem pregătiți pentru jocuri.

Pentru noi e mai important meciul din mai multe perspective. E o șansă să ieșim în evidență cu toții, al doilea aspect ar fi că putem vedea la ce nivel suntem față de echipele din Liga 1, iar UTA e la jumătatea clasamentului, aproape de play-off, deci e o echipă puternică. Ne putem evalua și noi forțele. În al treilea rând, jocul este foarte important pentru a intra în ritm. Aici suntem puțin defavorizați față de adversar, care deja are câteva meciuri oficiale jucate. Pentru noi e primul joc, chiar primul pe iarbă de vreo trei luni până acum. E un handicap, dar eu voi folosi meciul acesta pentru toate trei obiectivele.”

Suporterii pot câștiga un tricou oficial de joc în ediție limitată

FC Universitatea Cluj va pune în vânzare bilete de solidaritate, ce vor putea fi achizitionate online pe www.fcucluj.ro. Fiecare posesor de bilet va intra in tragerea la sorți pentru câștigarea unuia dintre cele 20 de tricouri ediție limitată ce vor fi purtate de fotbaliștii lui Costel Enache. În tombolă vor intra și toți cei care au achiziționat abonamente pentru sezonul 2020/2021.

Biletele de solidaritate se pot achiziționa accesând următorul link: https://bit.ly/369YWT6

Acestea pot fi achiziționate și fizic din magazinul de la Cluj Arena, dar și de la standul din incinta Iulius Mall.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii