3 goluri, 3 puncte. Victorie categorică pentru „studenți” cu Dunărea Călărași

13 mar. 2022 17:01:22

”U” încheie meciurile din campionatul regulat cu o victorie împotriva formației Dunărea Călărași. „Studenții” s-au impus cu scorul 3-0 în meciul disputant pe Cluj Arena. Trupa lui Erik Lincar încheie pe locul 2 în clasament seria meciurilor din campionatul regulat, la un punct peste Hermannstadt și la 7 puncte sub Petrolul.

Fluierul de start al partidei a fost dat la 11:30 pe Cluj Arena, lovitura de început fiind data de Artiom Shovkoplias. Artiom are 10 ani și a ajuns la Cluj-Napoca din Kiev, Ucraina, în urma evenimentelor tragice care au loc în țara vecină.

El este cel mai nou junior din Academia de Fotbal U CLUJ - Luceafarul , făcând parte din grupa 2011, unde a fost primit cu multă căldură de micuții noștri.

Dragoș Tescan deschide scorul pe Cluj Arena în minutul 5, fiind la al treilea meci consecutiv în care marchează pentru ”U” și în același timp el fiind autorul primului gol al ultimelor trei meciuri (Concordia Chiajna, FC Hermannstadt, Dunărea Călărași).

În minutul 13, Vali Alexandru are o ocazie mare de gol, dar ratează. Vârful a reușit să mărească avantajul după o reluare puternică cu capul la un corner executat de Florian Haită în minutul 29. Costache reușește să pareze un șut puternic al lui Tescan în minutul 31. Portarul Dunării a reușit să intercepteze balonul și la mingea trimisă de Haită din 16 metri în minutul 43.

În cea de-a doua repriză, Dunărea Călărași are prima ocazie de a marca, dar Filip interceptează balonul și scoate în corner. În minutul 64, Vali Alexandru reia balonul cu capul după centrarea lui Pîrvulescu, dar mingea trece razant pe lângă bară.

În minutul 75, Ely Fernandes avansează singur în stânga careului, centrează prin spatele apărării, iar Albert Hofman reia cu latul din 5 metri și înscie.

Boiciuc și Ely Fernandes au avut ocazii importante de gol, în minutul 81, reluarea cu capul a lui Boiciuc lovind bara, urmând ca Costache să intercepteze balonul la șutul lui Ely Fernandes și în minutul 88 să preia balonul trimis pe poartă de Boiciuc.

În minutul 91, Ribeiro trimite balonul razant pe lângă bară după ce mingea ajunge la el dintr-o deviere a lui Ely Fernandes. „Studenții” se impun cu scorul 3-0 la finalul partidei și acced în play-off de pe poziția secundă în clasament.

Echipa de start: Gorcea (Aur. Păun 84′), M. Ciobanu, Gugu (cpt.), D. Ispas, P. Pîrvulescu, Remacle (Romario Pires 46′), I. Filip, Tescan (Hofman 66′), Haită (Ribeiro 66′), Ely Fernandes, Val. Alexandru (Boiciuc 76′)

Rezerve neutilizate: Alarcon, Fl. Ilie, Vomir, Romeo

Antrenor: Erik Lincar

Erik Lincar a tras câteva concluzii după succesul de pe Cluj Arena: „Mi-aș dori foarte mult ca pe viitor jucătorii să trateze mult mai serios meciurile, pentru că dacă întâlneam un adversar mai puternic, la felul în care ne-am comportat astăzi, cred că era un pic cam complicat să câștigăm. De aceea, nu o să înțeleg niciodată de ce nu avem plăcerea de a juca, de a da goluri, de a pasa.

Foarte lenți, foarte greoi, nu am arătat ca echipa din primele două etape din acest an. Pot să înțeleg această situație, dar următoarele meciuri, 10 la număr, vor fi pe viață și pe moarte pentru toate echipele din play-off”

Marcatorul celui de-al treilea gol, Albert Hofman așteaptă meciurile din play-off: „Lucrurile arată bine, am câștigat toate punctele în aceste trei meciuri din 2022, cum a spus și mister că trebuie să facem. Suntem cu moralul foarte sus și sper să facem cât mai mult în play-off. Până la urmă asta ne-am dorit, să fim în play-off, să avem cele mai tari meciuri, să jucăm pe cele frumoase stadioane și sunt chiar optimist pentru prestațiile care vor urma din partea mea și a echipei.”