A treia remiză a sezonului. Oțelul Galați – ”U”: 1-1

A treia remiză a sezonului. Oțelul Galați – ”U”: 1-1

12 aug. 2023 22:30:14

”U” se întoarce cu un punct de la malul Dunării, după ce „studenții” au remizat, 1-1, cu Oțelul Galați în etapa a cincea din Superliga. Gazdele au deschis scorul prin Alex Pop în minutul 59, în timp ce echipa noastră a egalat în minutul 90 prin Nistor, care a transformat o lovitură de la 11 metri.

Băieții antrenați de Anton Petrea au controlat prima repriză la capitolul posesiei. Prima ocazie le-a aparținut însă oțelarilor, Bodișteanu reluând în minutul 15 peste poartă. În minutul 37, Popa a pătruns în careu și a șutat puternic din unghi pe lângă poartă, consemnând prima ocazie a echipei noastre. Jardan a puncat în minutul 43 pentru Oțelul, însă golul a fost anulat de VAR pentru un fault asupra lui Ovidiu Bic.

Alex Pop a deschis scorul pentru Oțelul în minutul 59. Acțiunea creată de Tănasă în flancul stâng a fost finalizată cu un șut în forță din mijlocul careului de către Pop.

Ianis Stoica putea egala în minutul 68, însă șutul trimis de șeptarul nostru de la distanță a trecut puțin pe lângă poarta lui Stoian.

Egalarea a venit în minutele de final. Chipciu a reușit o acțiune personală în zona careului advers și i-a pasat lui Tescan care a fost faultat în careu de către goalkeeper-ul gălățenilor. Nistor a transformat lovitura de pedeapsă și ”U” se întoarce un un punct de la Galați.

Echipa de start a Universității: Gorcea – Dimitrov, Miron, Mitrea, Vătăjelu – Bic, Perianu (Stoica din minutul 66) – Chipciu, Nistor, Popadiuc (Tescan din minutul 66) – Popa.

Rezerve neutilizate: Iliev, Pițian, Oancea, Simion, Filip, Calcan, Hofman.

Pentru echipa noastră urmează derby-ul cu CFR. Partida din etapa a șasea a Superligii se joacă pe 21 august, de la ora 21:30, pe Cluj Arena.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii