Al doilea eşec consecutiv pentru "studenţi", Gloria Buzău - "U" Cluj 2-1. Falub: „Nu a fost o înfrângere decisivă, încă se pot recupera puncte”

13 sept. 2020 19:34:36

FC Universitatea Cluj a suferit al doilea eșec consecutiv în acest sezon, după ce a pierdut cu 2-1 în „Crâng”, pe terenul Gloriei Buzău. Chiar dacă au condus timp de 72 de minute cu 1-0, prin golul marcat de Idan Golan în minutul 15, „studenții” s-au văzut învinşi de cele două goluri reușite de rezerva Iurcu în minutul 72, respectiv 86.

În primele minute ale partidei, jocul celor două echipe a fost concentrat în zona de mijloc, fără foarte multe realizări ofensive de ambele părți. Prima acțiune finalizată a venit în minutul 8, când Iulian Roșu a reluat peste poarta lui Muțiu. FC Universitatea Cluj a contrat peste alte două minute la o fază fixă. Barbu a centrat în careu de la 30 de metri și Ioan Filip a reluat cu capul plasat, însă Stoian a reușit să prindă balonul. După un sfert de oră de joc, la o acțiune pornită din propria jumătate de Filip, Goga a deviat cu călcâiul pentru Idan Golan, care a scăpat singur cu portarul și a deschis scorul cu un șut la firul ierbii. A urmat contra gazdelor, care l-au pus de două ori în dificultate pe Muțiu, goalkeeperul Universității intervenind excelent. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, Dorin Goga a fost aproape de a majora diferența, cu un șut pe jos de la marginea careului, la o fază creată de Alex Negrean.

Partea a doua a început cu o nouă ocazie a alb-negrilor, însă șutul lui Denis Mâneran a fost blocat de fundașii Gloriei. Buzoienii au replicat în minutul 55 prin Huibar, care a reluat cu capul de lângă Inacio, dar pe lângă poarta lui Muțiu. Gazdele au reintrat în joc cu aproximativ 20 de minute înainte de final, când nou-intratul Iurcu a profitat de centrarea bună oferită de Pîrvulescu, venit şi el de pe banca de rezerve, și a reluat cu o deviere în plasa porții lui Muțiu. Același Iurcu a marcat al doilea gol cu capul în minutul 86, consemnând și scorul final al meciului, 2-1 pentru Gloria Buzău.

Cu două partide rămase de disputat din runda a treia a Ligii 2, “U” se află pe locul 14, cu trei puncte din tot atâtea etape. Peste o săptămână, FC Universitatea Cluj va întâlni Unirea Slobozia pe teren propriu.

Explicaţiile antrenorului

La flash-interviul de la finalul partidei, Adrian Falub a răspuns la câteva întrebări din partea jurnaliştilor: Am jucat foarte bine prima repriză. Am dominat cu autoritate, ne-am creat ocazii de gol, am stat foarte bine în teren. A doua repriză am început-o prost, ne-am retras prea mult. Asta a fost prima problemă, cu linia de mijloc. N-am mai reușit cu atacanţii să punem presiune pe fundașii adverși, ne-am retras foarte mult. Cred că și din punct de vedere fizic am suferit puțin.

Aveți fotbaliști cu experiență. Au căzut fizic jucătorii Universității?

Da, avem jucători cu experiență, dar nu suntem la același nivel de pregătire pentru că foarte mulți jucători au venit cu două săptămâni înainte, cu maxim trei săptămâni. Până la urmă, undeva e normal să cădem fizic pentru că nu poți să duci un meci mai ales pe căldura asta când nu ai pregătirea de bază și la 6-7 jucători din echipă noi nu avem încă pregătirea de bază.

Dar timp nu prea este, ați văzut sunt deja echipe cu 9 puncte, doar 3 puncte pentru Universitatea, o echipă care anul ăsta visează promovarea, nici nu contează altceva.

Noi am făcut niște declarații la începutul campionatului și eu îmi mențin principiile. Dacă lumea înțelege, eu știu ce am vorbit, să facem o echipă competitivă care să se bată la promovare.

Vă e teamă puțin acum și de postul dumneavoastră?

Să-mi fie teamă? De ce să-mi fie teamă? Eu nu sunt antrenor de ieri, de astăzi, să-mi fie teamă că mă dă cineva afară sau că mă schimbă.

Cum vedeți acum viitorul apropiat, fiindcă nu vă mai permiteți pași greșiți?

Nu a fost o înfrângere decisivă, încă se pot recupera puncte, sigur că au trecut două etape pe lângă noi, noi ca joc am făcut poate cea mai bună repriză din cele trei jocuri, dar avem nevoie de puncte, nu neapărat să jucăm bine, și-n cel mai scurt timp să luăm puncte, următorul meci acasă trebuie câștigat.

Cât de mult contează absența lui Gabi Tamaș? Daniel Stanciu spunea că este sufletul şi inima acestei echipe.

Contează foarte mult, mi-am pus mari speranțe în Tamaș pentru că, pe lângă faptul că este un jucător foarte bun, transmite şi o stare de spirit, ceea ce e foarte important pentru noi ca și echipă. Din punctul ăsta de vedere, este o pierdere foarte mare pentru noi.