Albert Hofman, omul meciului la Bistrița. ”U” Cluj – Unirea Slobozia 2-0

3 oct. 2021 12:52:45

FC Universitatea Cluj s-a impus cu scorul 2-0 în fața celor de la Unirea Slobozia sâmbătă, după dubla reușită de Albert Hofman. „Studenții” au controlat meciul, reușind să marcheze în ambele reprize.

Prima ocazie a „șepcilor roșii” a venit prin Blejdea în minutul 1, care reușește să pătrundă în careu și să șuteze la colțul scurt, dar obține doar un corner. Boiciuc reușește să pătrundă în careu în minute 15, șutează la colțul scurt, dar Gurău deviază mingea în bară și balonul este respins din careu.

Haită reușește încă o ocazie mare pentru „studenți” după ce pătrunde în dribbling în careu în minutul 25, dar Gurău reține fără probleme balonul. Primul gol al „șepcilor roșii” vine după o fază fixă în minutul 34. Ribeiro trimite migea în careu, Boiciuc reia de la prima bară și trimite mingea spre colțul lung, Gurău reușește să resping în față, dar Albert Hofman reia balonul și să trimită în plasă.

Până la pauză, clujenii au mai avut o singură șansă de a trimite mingea în plasă prin Haită, în minutul 42, dar Gurău reușește să respingă balonu și să îndepărteze pericolul. Cea de-a doua repriză revine cu un cartonaș galben primit de Sebastian Ivan după ce îl lovește cu cotul pe Ispas.

Albert Hofman reușește dubla după duelul câștigat cu Coadă, reușește să pătrundă ân careu și să trimită mingea la colțul lung, Gurău nereușind să respingă balonul. Pîrvulescu, intrat în teren în minutul 65 în locul lui Andrei Blejdea, reușește un șut la colțul lung în minute 73, dar Gurău respinge greu la colțul lung. Ultima fază periculoasă reușită de studenți a fost după un șut din afara terenului, dar Gurău deviază în bară, iar Toma degajează mingea dn careu.

Fluierul final al patidei vine în minutul 90+3, ”U” plasându-se pe locul 4 în clasament, fiind la egalitate de puncte cu FC Hermannstadt și la 2, respective 3 puncte distanță de Concordia Chiajna și FC Petrolul Ploiești.

Echipa de start: Gorcea, Alarcon (Gîț 66′), Dican (cpt.), D. Ispas, Mitrea, Ribeiro (Tescan 88′), Balgiu, Haită (Acolatse 66′), Blejdea (Nic. Pîrvulescu 65′), Hofman, Boiciuc (Rob. Răducanu 88′)

Rezerve neutilizate: Micle, Taub, Gugu, M. Ciobanu

Antrenor: Erik Lincar