AVANCRONICA | Cu gândul la accederea în a șaptea finală de cupă

AVANCRONICA | Cu gândul la accederea în a șaptea finală de cupă

17 apr. 2024 23:06:24

Penultimul act din Cupa României ne duce în cealaltă parte a țării, la Galați, pentru o confruntare cu Oțelul. Partida va avea loc joi, 18 aprilie, de la ora 20:30.

Jucătorii lui Dorinel Munteanu, în formă tot mai bună

După ce a avut o lună februarie de uitat, Oțelul și-a revenit și a ajuns în prezent la șase meciuri consecutive fără înfrângere. În acest interval, elevii lui Dorinel Munteanu au câștigat de patru ori și au încheiat în două rânduri la egalitate.

Gălățenii au 12 partide la rând în care au reușit să marcheze cel puțin un gol. Ultima formație care a reușit să o țină în șah pe Oțelul a fost Petrolul Ploiești, pe 27 ianuarie.

Parcursul celor două formații până în semifinale

Trecând la Cupa României, atât ”U” cât și Oțelul au început această ediție din faza playoff-ului. Galațiul a trecut atunci cu 3-1 de FC Bacău, în deplasare, iar echipa noastră s-a impus cu 4-2 împotriva Ceahlăului Piatra Neamț, tot departe de casă.

În grupe, oponenții noștri au fost pe poziția secundă, iar echipa noastră pe primul loc. Oțelarii au jucat cu SCM Zalău (4-1), FCSB (1-1) și Dinamo (3-3) în grupa C, iar ”U” în fața celor de la CSA Steaua (3-1), CFR (1-1) și FC Botoșani (4-0) în grupa B.

Ulterior, sferturile au adus rezultate asemănătoare, dar în condiții diferite. Dacă ”U” a câștigat în timpul regulamentar cu Hermannstadt, 1-0 prin reușita lui Anselmo, Oțelul a avut nevoie de prelungiri în victoria cu același scor pe terenul lui Universitatea Craiova. Lameira a înscris unicul gol al confruntării din Bănie.

Istoricul întâlnirilor din Cupa României

Aceasta va fi a treia întâlnire în „competiția surprizelor” între FC Universitatea Cluj și Oțelul Galați. Precedentele două au avut loc de fiecare dată în faza optimilor.

În 1971/1972 am încheiat la egalitate la Piatra Neamț, 0-0, dar Oțelul Galați s-a calificat mai departe după ce a beneficiat de regula aflată atunci în picioare. Aceasta spunea că în caz de scor egal, formația din eșalonul inferior avansează în următorul tur.

Apoi, în stagiunea 2004/2005, ne-am întâlnit din nou în optimi. La Galați scorul a fost 1-1 și Oțelul a putut să câștige după loteria loviturilor de la 11 metri.

Pentru „studenți”, această confruntare cu fosta campioană a României va reprezenta a 12-a prezență în semifinalele Cupei României. În ultimul deceniu, este a treia prezență în careul de ași al întrecerii.

Principalele pericole ofensive din lotul gălățenilor

Oțelul are trei jucători care s-au remarcat în mod special prin golurile marcate. Alex Pop a înscris de 11 ori în campionat și a oferit 3 assist-uri, Juri Cisotti a ajuns la 9 goluri și 3 pase decisive în competițiile interne, în timp ce Frederic Maciel are 5 goluri și 8 assist-uri în campionat, respectiv cupă.

Oponenții noștri au arătat și defensiv foarte bine acasă în 2024, cu doar trei goluri primite. Dintre acestea, două au venit din partea CFR-ului pe finalul lunii februarie.

Bogdan Apostu și Andrei Borza, oamenii care au adus ultima victorie la Galați

Ultima noastră victorie la Galați a venit pe 8 mai 2013. Adrian Borza și Bogdan Apostu marcau atunci pentru succesul cu 2-0.

Ultimul succes al lui ”U” împotriva Oțelului a venit pe Cluj Arena și datează din 19 decembrie 2013, meci încheiat cu 1-0 după ce Vali Lemnaru a fost precis în fața porții.

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău și Alexandru Chipciu

Înaintea plecării spre Galați, Ioan Ovidiu Sabău și Alexandru Chipciu au răspuns întrebărilor venite din partea jurnaliștilor clujeni. Antrenorul a spus următoarele:

„E un meci foarte foarte important. Întâlnim un adversar bine organizat, stă bine din punct de vedere fizic, sunt o echipă scurtă. Chiar dacă acasă nu s-au descurcat de multe ori bine, rămân o echipă bună. Au agresivitate, ritm, știu să lupte pentru fiecare minge. Sunt jucători care nu au jucat la cel mai înalt nivel, dar care acceptă orice sfat, orice regulă.

Ca noi să câștigăm trebuie să fim cel puțin la nivelul lor ca ritm pentru că, luați individual, consider că jucătorii mei au calitate, experiență, au câștigat trofee, au jucat la un anumit nivel.

Trebuie să înțelegem că trebuie să muncim la nivelul lor, cel puțin. Vom pregăti și penalty-urile. E important să nu ne pierdem încrederea în noi. Am controlat majoritatea meciurilor.”

Alex a adăugat:

„Ne bucurăm că suntem iar în poziția de a avea posibilitatea de a juca o finală. Am avut adversari puternici și e o mândrie pentru noi. Știm că e un meci foarte foarte greu. Oțelul a demonstrat în acest an. Fiind un singur meci orice se poate întâmpla și sperăm să fim noi cei care merg în finală.

Oțelul e o echipă bună, face pressing din primul până în ultimul minut, câștigă dueluri. Și noi suntem buni, iar în deplasare am fost mai buni decât acasă. Eu mă simt bine, m-am antrenat, nu mai am nicio durere și sper că îmi ajut colegii să ne calificăm în finală.

Stadionul de acolo e plin indiferent cu cine joacă, știm că ne așteaptă un meci greu, suntem și noi montați. În Cupă nu poți să faci planuri să ajungi la penalty-uri, dar se poate întâmpla și asta. Primul nostru gând e la Cupă și apoi la campionat.”

Oțelul Galați și FC Universitatea Cluj vor fi adversare joi, 18 aprilie, în semifinalele Cupei României. Partida va debuta la ora 20:30 și va putea fi urmărită în direct pe Digisport 1, respectiv Prima Sport 1. Radu Petrescu a fost delegat la centru pentru acest meci, iar de la margini va fi ajutat de Radu Ghinguleac și Alexandru Filip. În camera VAR se vor afla Viorel Flueran și Horia Mladinovici.

Postat în Fotbal Stiri Homepage Posts De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii