AVANCRONICA | Deschidem luna mai cu un nou meci pe Cluj Arena

AVANCRONICA | Deschidem luna mai cu un nou meci pe Cluj Arena

30 apr. 2023 22:04:43

FC Universitatea Cluj evoluează din nou pe teren propriu, de data această în Superligă, în prima zi a lunii mai. FC Voluntari vine pe Cluj Arena cu ocazia etapei cu numărul 6 din play-out-ul campionatului.

La câteva zile după calificarea în finala Cupei României, ”U” revine cu un meci în Superligă. Pe Cluj Arena sosește FC Voluntari într-un meci foarte important în economia clasamentului, distanța dintre echipa noastră și ilfoveni fiind de două puncte.

Fosta câștigătoare a Cupei este fără înfrângere în play-out, acolo unde în cinci runde a adunat o victorie și patru remize și stă cu 24 de puncte în clasament. ”U” are 26 de puncte și este în fața lui FC Voluntari, asta după ce la finalul sezonului regular a fost egalitate între echipa noastră și oponenți.

Întâlnirea de luni, 1 mai, va fi cea de-a treia din istorie între cele două echipe. În turul sezonului regular a fost 0-0 la Voluntari, pentru ca în retur să ne impunem cu 2-1 pe Cluj Arena la prima partidă cu Ioan Ovidiu Sabău pe banca tehnică.

Privind strict play-out-ul, FC Voluntari este formația cu al doilea atac după FCU Craiova 1948, prin cele 9 goluri marcate. În schimb, doar CS Mioveni are o defensivă mai modestă decât ilfovenii (7 goluri încasate), gruparea din județul Argeș primind până în prezent 11 goluri. Adam Nemec și Vitalie Damașcan sunt cei mai periculoși jucători în fața porții din lotul ilfovenilor pe tot parcursul sezonului. Ambii au reușit să înscrie câte nouă goluri.

Ioan Ovidiu Sabău a participat la o conferință de presă înaintea partidei cu FC Voluntari, antrenorul echipei noastre spunând următoarele:

„Sigur, s-a discutat mult și după jocul din Cupă. După ce am revăzut meciul, cred că cu excepția primelor 15 minute am făcut un joc bun. Am jucat cu un adversar care și-a schimbat antrenorul. Presiunea nu era pe ei, pentru că există acea scuză că într-o zi-două, nu poți să pregătești jocul și dacă iese e bine, dacă nu așa mai departe. Înainte să plece Balint, Cupa nu a mai intrat în discuție. Se punea problema să ajungă la baraj, deci și jucătorii au evoluat fără presiune. În schimb noi am avut o presiune foarte mare. Veneam după un meci foarte greu cu Mioveniul, nerefăcuți complet și nu puteam să avem o prospețime super. Eu nu sunt de acord cu asta, pentru că jucătorii trebuie să se obișnuiască să joace din trei în trei zile dacă e nevoie. Dacă înțelegi că poți să joci, nu trebuie să fie un handicap acest aspect. E mai bine să joci decât să te antrenezi.

După cum am spus, în prima repriză am arătat destul de bine după ce ne-am intrat în ritm. În a doua repriză, conducând, până la urmă trebuia să jucăm și la rezultat. E normal să dai posesia în anumite momente, când tu nu ai o bancă foarte lungă. Mi-am dat seama de pe margine ce poate să facă UTA după acele schimbări. Ei au avut 5 schimbări foarte bune. Sigur, am preferat să rămânem mai retrași și să acoperim spațiile. Au apărut și accidentările lui Martic și Goranov, iar în atac aș fi vrut să am posibilitatea să nu risc cu Thiam să se accidenteze. Până la urmă, am jucat foarte inteligent în repriza a doua și nu le-am dat ocazia adversarilor să-și creeze ocazii clare.”

Întrebat dacă l-au deranjat scenariile cum că forțele primei ligi s-ar fi aliat cu ”U” pentru locul în cupele europene, antrenorul a răspuns:

„E bine atunci că nu suntem singuri. Până acum eram singuri. E foarte important acest detaliu. Fiind mai mulți, e mult mai ușor să câștigăm Cupa. Glumesc, evident.”

Faza cu golul anulat pentru UTA a fost discutată:

„Înainte cu câțiva metri am văzut o ușoară lovire care i-a încurcat picioarele (n.r. lui Miron) și atunci s-a împiedicat. Sunt momente și momente. La VAR era un arbitru cu foarte mare experiență. Sigur, alții dau sau nu dau, asta e realitatea. La fel și la 11 metri, unii dau, alții nu. Așa trebuie să privim acele două faze, cu apreciere față de UTA, pentru că au jucat bine și au încercat să egaleze în a doua repriză. Repet, a fost și conjunctura cu schimbarea antrenorului. Vorbim despre un club important, cu suporteri și stadion nou și zic eu că ar fi benefic pentru prima ligă ca un astfel de club să nu retrogradeze.”

Sabău a spus și câteva cuvinte despre meciul cu Voluntari:

„E foarte important să-i refac pe băieți din punct de vedere mental. Le mulțumesc suporterilor că au venit într-un număr foarte mare cu UTA. Rămâne să ne reîncărcăm bateriile, iar starea emoțională este foarte importantă. Trebuie să înțelegem că încă avem de suferit până să ne îndeplinim obiectivul, salvarea de la retrogradare.”

Întrebat dacă cu un succes luni echipa este în mare parte salvată, tehnicianul a adăugat:

„Ne apropiem de 100%, așa cred. Nu va fi ușor. E o echipă cu experiență care anul trecut a jucat în play-off. Voluntari are totuși jucători care într-o zi bună pot face diferența. Acum le lipsesc doi jucători importanți. Nu este un moment ușor pentru noi antrenorii să gestionăm un asemenea duel. Sper să nu am probleme cu Martic, la fel și cu Goranov și Thiam.”

Andrei Gorcea a participat și el la conferința de presă și a început astfel:

„Da, având în vedere și rezultatul dintre Chindia și Craiova, ne putem ușura mult munca în ultimele trei etape, să nu avem acea presiune. Nu suntem salvați matematic și trebuie să tratăm meciurile în mod serios. Ok, ne-am calificat în finala Cupei și am realizat un lucru foarte mare, dar trebuie să rămânem focusați și pe campionat.”

Întrebat despre meciul din Cupă, Andi a spus:

„Atmosfera a fost incredibilă, așa cum e la fiecare meci de acasă. N-am mai jucat o semifinală. Am avut o oportunitate mare și eu și echipa să realizăm un obiectiv măreț. Cred că nimeni nu se gândea la începutul sezonului că putem ajunge în finală și să fim aproape matematic salvați de la retrogradare. Lucrurile chiar decurg foarte bine.”

Gorcea a spus și cum se simtă să facă parte din lotul care a prins o nouă finală de Cupa României:

„Țin minte că eram în galerie când s-a jucat semifinala cu CFR și apoi a venit finala cu FCSB. E un lucru mare, îți dai seama. Anul trecut, pe vremea asta, eram dezamăgiți de meciul cu Hermannstadt. Apoi a venit o bucurie imensă prin promovarea în prima ligă. Acum urmează finala Cupei și lucrurile decurg foarte bine.”

Portarul a fost la rândul său întrebat dacă a văzut scenariile din presă cum că forțele primei ligi s-ar fi aliat cu ”U” pentru locul în cupele europene:

„Am citit și eu ceva. Lumea vorbește. Noi ne facem treaba în teren. Jucăm pentru noi și pentru suporteri, nu pentru alte echipe ca să-și facă ele alianțe și combinații. Probabil nu se așteptau nici cei din conducere să ajungem în finala Cupei. Ar fi un lucru fantastic să ridicăm noi trofeul. Rămâi cu ceva după cariera de jucător, pe lângă partea financiară.”

La final, el a spus că și-ar dori continuitate pe banca tehnică în sezonul viitor:

„Decizia îi aparține lui Mister până la urmă. Noi vrem să avem continuitate. Putem să formăm un nucleu frumos. Avem o echipă din ce în ce mai omogenă și e clar că e bine să ai continuitate. Cu siguranță toată lumea își dorește să nu fie atâtea schimbări.”

Partida de pe Cluj Arena va începe luni, 1 mai, de la ora 15:00 în direct pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport. Florin Andrei va conduce de la centru partida, iar asistenți au fost delegați George Florin Neacșu și Romică Bîrdeș.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii