AVANCRONICA | Duel cu CS Mioveni pe stadionul din Mediaș

AVANCRONICA | Duel cu CS Mioveni pe stadionul din Mediaș

9 feb. 2023 18:39:17

”U” are un nou meci considerat pe teren propriu în Superligă, de data aceasta la Mediaș, acolo unde urmează să jucăm vineri, 10 februarie, în fața lui CS Mioveni în deschiderea etapei a 25-a.

Formația galben-verde are un început reușit de 2023, perioadă în care a acumulat șapte puncte din nouă posibile. Anterior, CS Mioveni a adunat în restul partidelor un total de 9 puncte.

Oponenții noștri sunt ultimii în clasament, la patru lungimi de următoarea clasată, UTA Arad. Mioveni are trei victorii, șapte remize și 14 înfrângeri, cu un golaveraj de 17-37, fiind echipa cu cea mai modestă apărare.

Golurile acestora au venit de la nouă jucători, Bogdan Rusu fiind lider la acest capitol, asta după ce a evoluat în stagiunea în curs și la FCSB.

”U” a câștigat în tur cu 1-0, singurul gol fiind reușit de Ely Fernandes în minutul 35 al întâlnirii, acela fiind primul nostru succes de la revenirea în prima ligă. Precedenta întâlnire considerată pe teren propriu cu CS Mioveni în eșalonul de elită datează din 18 decembrie 2011, când scorul a fost egal, 2-2.

Primul meci direct dintre ”U” și CS Mioveni a avut loc pe 4 noiembrie 2006 în liga secundă. Echipa noastră se impunea cu 3-1 în deplasare.

Până în prezent s-au jucat 17 partide între cele două formații. „Studenții” s-au impus în șapte partide, în timp alte șase partide s-au încheiat la egalitate, iar gazdele de luni au avut câștig de cauză în patru partide.

Ioan Ovidiu Sabău a prefațat duelul cu CS Mioveni într-o conferință de presă, începând astfel:

„Ne așteaptă un meci extrem de dificil cu o echipă în formă, care a reușit să facă 7 puncte din 9. Ei arată bine în acest moment, au încredere și entuziasm, o oarecare liniște și un antrenor bun, pe care eu îl apreciez. Sigur, problema este la noi dacă am reușit să depășim acest moment delicat. Știți foarte bine ce s-a întâmplat la Craiova. Echipa, pentru mine, este aceea din primele două meciuri și le-am spus-o jucătorilor foarte clar.”

Forma bună a oponenților nu a fost trecută cu vederea:

„Clar este o schimbare. A venit un nou antrenor și s-au făcut 7-8 transferuri și se pare că a reușit să-i pregătească foarte bine din punct de vedere fizic. Au dorința de a lupta pentru fiecare minge. Din ce am analizat, nu pot spune că este o echipă care are anumite automatisme. Este o echipă care luptă. Au făcut șapte puncte de la începutul noului an. Totuși, e o echipă și cu foarte multe minusuri. Nu putem să o considerăm drept o echipă extraordinar de valoroasă. Trebuie pregătit foarte bine un astfel de joc și trebuie să respectăm forma lor, dar doar atât, pentru că și noi suntem o echipă care joacă atunci când este pregătită și trebuie să fim mult mai motivați. Sunt și astfel de momente, cum am avut la Craiova, dar trebuie să arătăm că știm să le depășim, pentru că noi avem alt potențial.”

Sabău a vorbit și despre înfrângerea din runda trecută, de la Craiova:

„Ești bulversat total și nu înțelegi cum arăți atât de bine în primele două jocuri, totul merge atât de bine și efectiv e total schimbată echipa la Craiova. Aici îmi reproșez că nu am reușit să-i acaparez după toate laudele, aprecierile și respectul de după jocul cu Rapid. Am văzut o oarecare lejeritate la ei, dar m-am gândit că fiind două jocuri foarte grele pe un teren foarte greu și cu adversari buni, m-am gândit să accept o astfel de situație. Trebuia să intervin și să avem aceeași stare de spirit pe care am arătat-o la fiecare antrenament. Analizăm tot ce putem, dar nu trebuie să ne pierdem încrederea. Dacă ți-ai pierdut încrederea și entuziasmul, avem probleme. Ei trebuie să se considere jucători foarte bine pregătiți și cu calitate, au demonstrat asta în cele două jocuri de acasă. Trebuie să lăsăm capul mai jos, să muncim mai mult și să avem acel spirit de sacrificiu necesar pentru a câștiga meciurile.”

El a spus și ce trebuie să facă jucătorii în partida cu CS Mioveni pentru a câștiga la final:

„Va fi un joc dificil. Sper ca terenul să arate foarte bine. În cazul nostru nu pot spune că nu avem atitudine, ci trebuie să ne luptăm mai mult când facem pressing, când atacăm mingea și să fim mai responsabili atunci când avem posesia. E foarte important să-i aduc pe jucători la o stare mentală bună și să fim în formă din punct de vedere sportiv. Săptămâna de după meciul cu Rapid a fost grea, ne-am antrenat numai pe sintetic și apoi ne-am dus pe un teren atât de bun unde am jucat contra unei echipe care s-a antrenat numai pe iarbă. Am analizat toată situația și încerc să fiu cât mai corect.”

Ioan Filip a participat și el la conferința de presă premergătoare disputei cu CS Mioveni, mijlocașul echipei noastre începând astfel:

„Ne așteaptă un meci foarte greu împotriva celor de la Mioveni, o echipă care a schimbat mulți jucători și un antrenor. Ei vin după 7 puncte în trei meciuri. Noi am avut două meciuri foarte bune aici pe Cluj Arena, după care ne-am dus la Craiova și ne-am făcut puțin de rușine. Sper să avem orgoliu și vineri să arătăm mult mai bine, să ne luăm revanșa și să arătăm că a fost doar un accident.”

Mijlocașul a fost întrebat la rândul lui despre partida cu FCU Craiova 1948 din runda anterioară:

„Trebuia și noi să simțim din teren că avem o zi proastă și să stăm mai bine după 2 sau 3 la 0. Am încercat să revenim în repriza a doua, n-am reușit să marcăm. Probabil dacă marcam, altfel decurgea jocul și moralul nostru nu era așa pătat. Până la urmă e o înfrângere, indiferent de scor. Cel mai apăsător și frustrant e că am arătat foarte urât. Cu toții eram foarte încrezători, ne-am zis că mergem să câștigăm și am fost de nerecunoscut din păcate.”

Filip își dorește ca echipa să nu aibă emoții cu barajul la finalul acestui sezon:

„Timpul trece, etapele se scurg și suntem pe loc de baraj. E adevărat că obiectivul nostru este salvarea de la retrogradare, dar vrem să nu ajungem la baraj, cum a fost anul trecut. Chiar dacă anul trecut a fost un baraj fericit, pentru că am promovat.”

El a făcut și o caracterizare a celor de la CS Mioveni:

„E o echipă care nu are nimic de pierdut, se agață de orice șansă. Au egalat în ultimul minut cu Sepsi. Nu cedează, e ultima lor șansă, nu joacă cu frică. Au atitudine bună, la fel cum am arătat noi în primele două etape. Trebuie să ne revenim cumva.”

În încheiere a avut un mesaj pentru fani și a spus că este nerăbdător să joace din nou pe terenul din Mediaș:

„Avem suporterii alături de noi și asta contează cel mai mult. Pe cei care vor veni la Mediaș trebuie să îi facem să aibă un drum fericit înapoi la Cluj. Îi așteptăm într-un număr cât mai mare posibil. Sunt nerăbdător și aștept să joc iar la Mediaș. E un teren pe care am dat câteva goluri.”

Partida dintre FC Universitatea Cluj și CS Mioveni va avea loc vineri, de la ora 17:00, pe stadionul „Gaz Metan” din Mediaș și va fi transmisă pe Digisport, Prima Sport, respective Orange Sport. Duelul îl va avea la centru pe Szabolcs Kovacs, iar asistenți au fost delegați Sebastian Gheorghe și Stelian Slabu.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii