AVANCRONICA | Duel cu liderul campionatului, la București

AVANCRONICA | Duel cu liderul campionatului, la București

2 oct. 2023 09:26:50

”U” are parte de un nou meci la București, de data aceasta în Superligă. Adversara echipei noastre în încheierea etapei a 11-a va fi FCSB, formația care conduce campionatul.

FCSB, fără înfrângere acasă din luna mai

Deplasarea aceasta ne duce în fieful unei formații care nu a cunoscut gustul înfrângerii în fața propriilor fani de la finalul lunii mai. Indiferent că au jucat în cupele europene sau în campionat, cei de la FCSB n-au pierdut până în acest moment pe teren propriu și, de când a debutat sezonul 2023/2024, au cinci victorii și o remiză în postura de gazde.

Ultima echipă care a putut câștiga la București într-un meci oficial a fost Rapid, cu 1-5 în finalul ediției precedente a Superligii. Acel meci a reprezentat ultima apariție pentru ambele în play-off-ul campionatului, când deja clasamentul fusese stabilit.

Sezonul trecut ne-a adus patru puncte din șase posibile

Revenirea în primul eșalon ne-a adus două confruntări cu FCSB în ediția trecută. Mai întâi am remizat în deschiderea sezonului la București, 1-1, după care în meciul retur de pe Cluj Arena am reușit să ne impunem cu 2-1.

Mamadou Thiam și Ioan Filip au marcat pentru echipa noastră în acel joc de acasă, iar în marea majoritate a reprizei secunde am evoluat în inferioritate numerică după eliminarea lui Romario Pires. Până la acel meci, ”U” n-a bătut-o pe FCSB într-un meci oficial din 2007, lucru petrecut tot la Cluj-Napoca.

Peste șase decenii de la precedenta victorie în Capitală

De-a lungul timpului, privind strict continuitatea sportivă, roş-albaştrii şi studenţii clujeni s-au mai întâlnit de 98 de ori în SuperLiga României, de 59 de ori s-au impus bucureştenii, de 18 ori au câştigat ardelenii, iar alte 21 de jocuri s-au terminat la egalitate. Puține au fost momentele în istoria confruntărilor cu roș-albaștrii în care echipa noastră a ieșit învingătoare în postura de oaspete. Ultimul caz de acest gen s-a înregistrat în 1962, când formațiile se numeau CCA București și Știința Cluj. Scorul final a fost 2-1 pentru echipa noastră, iar anterior am adunat victorii în 1954 și în prima întâlnire din istorie, în 1947.

Lideri la mai multe capitole

Bucureștenii nu doar conduc clasamentul Superligii cu 25 de puncte din 30 posibile, ci au cele mai multe victorii (8), respectiv cel mai bun atac (22 de goluri). FCSB a înregistrat un egal în 10 runde și a pierdut un singur meci, în acest caz fiind la egalitate cu Oțelul Galați. De asemenea, prin cele 9 goluri primite, echipa lui Elias Charalampous are cea mai bună defensivă, alături de CS Universitatea Craiova și anterior menționata nou-promovată.

Darius Olaru (6 goluri, 2 pase decisive) și Florinel Coman (4 goluri, 5 pase decisive) sunt cei mai eficienți jucători din tabăra vicecampioanei.

Transferurile verii la FCSB

Puține nume noi au sosit în lotul roș-albaștrilor, dar pe poziții importante și s-a mizat pe experiență.

Au fost aduși:

  • Siyabonga Ngezana (fundaș central - 25 de ani), Dan Spătaru (extremă dreapta - 18 ani), Vlad Chiricheș (fundaș central - 33 de ani), Alexandru Băluță (mijlocaș ofensiv - 29 de ani), Cristian Ganea (fundaș stânga - 31 de ani), Damjan Djokovic (mijlocaș central - 33 de ani). De la echipa secundă au fost promovați Mihai Udrea (portar - 21 de ani), George Gogescu (fundaș central - 17 ani) și Mihai Toma (mijlocaș central - 16 ani).

Au plecat:

  • Andrei Cordea (extremă dreapta - 24 de ani), Malcom Edjouma (mijlocaș central - 26 de ani), Iulian Cristea (fundaș central - 28 de ani), Joonas Tamm (fundaș central - 31 de ani), Valentin Gheorghe (extremă stânga - 26 de ani), Răzvan Oaidă (mijlocaș central - 25 de ani), Sorin Șerban (fundaș stânga - 23 de ani), Ovidiu Horșia (extremă dreapta - 22 de ani), Alexandru Musi (mijlocaș ofensiv - 18 ani), Ovidiu Perianu (mijlocaș defensiv - 21 de ani), Billel Omrani (atacant - 30 de ani), Boban Nikolov (mijlocaș central - 28 de ani), Deian Sorescu (mijlocaș dreapta - 25 de ani).

Programul etapei a 11-a

  • Vineri | 21:00 | Oțelul Galați – Dinamo București: 1-0
  • Sâmbătă | 14:30 | UTA Arad – FC Voluntari: 0-0
  • Sâmbătă | 21:30 | Farul Constanța – Sepsi OSK: 2-1
  • Duminică | 15:00 | CSU Craiova – FC Botoșani: 5-1
  • Duminică | 18:00 | FC Hermannstadt – Rapid București: 1-1
  • Duminică | 21:00 | CFR Cluj – FCU 1948 Craiova: 3-0
  • Luni | 18:00 | Politehnica Iași – Petrolul Ploiești
  • Luni | 21:00 | FCSB – FC Universitatea Cluj

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău și Valentin Gheorghe

Înaintea meciului cu FCSB, antrenorul Ioan Ovidiu Sabău și fotbalistul Valentin Gheorghe au fost prezenți la o conferință de presă. Tehnicianul echipei noastre a spus următoarele:

„E echipa cea mai în formă, pare că jucătorii s-au maturizat, au și un joc de echipă foarte bun. Ne așteaptă un joc greu. Depinde cum vom pregăti jocul, forma noastră sportivă, să avem o stare bună și ca de fiecare dată să avem curaj să jucăm. E important să ne revenim și cum vom aborda din punct de vedere tactic.

Încă avem probleme de ritm, iar unii jucători încă nu sunt refăcuți în totalitate. Cred că astfel de jocuri trebuie să îi încarce și ar trebui așteptate cu entuziasm. FCSB are probleme, sunt anumite slăbiciuni, pe care noi trebuie să le exploatăm la maximum. Trebuie curaj pentru un asemenea joc, trebuie să te simți fotbalist și eu am fotbaliști în echipă.

Cred că putem construi o echipă care să aibă o identitate. Jucătorii au început deja să vorbească despre asta, despre acel joc de pase, combinativ, rapid. Vom fi o echipă bună după întreruperea cauzată de echipele naționale.”

Vali Gheorghe a adăugat:

„Încet încerc să îmi revin, clar nu sunt la 100%. Sper să revin la forma mea. Va fi un meci frumos, ne dorim să câștigăm cele trei puncte, sunt foarte importante pentru noi. Sperăm să ne întoarcem acasă victorioși.

Clar FCSB e echipa cea mai în formă la acest moment, au rezultate foarte bune, jucători de mare calitate. Au și probleme, în defensivă, am fost acolo și le știu. Trebuie să demonstrez la U Cluj, e un nou capitol pentru mine. Sper să avem rezultate aici, avem o echipă bună. Pe noi nu ne sperie forma lor, ne interesează să fim noi bine la ora jocului.

Dacă vom pune în practică tot ce ne zice antrenorul, am încredere că vom fi bine. Cred că are destulă experiență în pregătirea jocului, dar dacă mă va întreba ceva voi încerca să îi dau detalii.”

Meciul de la București va avea loc luni, 2 octombrie, de la ora 21:00 în direct pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport. Ionuț Coza va conduce de la centru partida, iar asistenți vor fi Mihai Marius Marica, respectiv Vladimir Urzică. În camera VAR se vor afla Ovidiu Hațegan și Florian Alexandru Vișan.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii