AVANCRONICA | Duelul dintre Universitatea Cluj și UTA Arad la episodul 95

AVANCRONICA | Duelul dintre Universitatea Cluj și UTA Arad la episodul 95

31 mar. 2023 20:44:08

„Șepcile roșii” revin pe teren cu o deplasare la Arad, împotriva celor de la UTA, în etapa a doua din play-out-ul Superligii. Partida de sâmbătă va marca a 95-a întâlnire directă dintre cele două echipe.

Această fază a campionatului a început în mod diferit pentru cele două echipe, ”U” reușind să câștige cu 2-0 în fața lui FC Argeș pe Cluj Arena, iar UTA a pierdut cu 1-0 la Ploiești în confruntarea cu Petrolul. Rezultatele fac ca între noi și arădeni să fie în acest moment șase puncte în clasament.

De la revenirea în primul eșalon ne-am întâlnit în două rânduri cu alb-roșii, fără să marcăm. În turul sezonului regular s-a terminat cu 2-1 pentru UTA pe teren propriu, iar în retur scorul a fost alb.

Arădenii au una dintre cele mai slabe defensive din campionat, încasând până acum 42 de goluri în 31 de partide. În privința jocurilor de acasă, UTA are un bilanț de 5 victorii, 4 egaluri și 6 înfrângeri, în două din ultimele trei partidă în fața fanilor reușind să câștige.

Zece jucători au putut să înscrie pentru UTA în acest sezon de Superligă, Virgiliu Postolachi remarcându-se cu 6 reușite.

”U” și UTA s-au întâlnit pentru prima dată în sezonul 1946-1947 din Divizia A, primul campionat național organizat după Al Doilea Război Mondial. În dublă manșă, recent înființata UTA (I.T.A. la acea vreme, după inițialele întreprinderii  Întreprinderii Textile Arad) câștiga în fața „studenților” cu 4-0 pe teren propriu și 5-3 la Cluj-Napoca. S-au scris 94 de capitole până acum în istoria înfruntărilor dintre FC Universitatea Cluj și UTA Arad și au fost marcate 259 de goluri. ”U” a înscris de 130 de ori în poarta arădenilor, primind 132 de goluri, și a câștigat 35 de meciuri. 17 jocuri s-au încheiat la egalitate iar e 42 de ori balanța s-a înclinat în favoarea arădenilor.

Înaintea deplasării la Arad, Ioan Ovidiu Sabău a participat la o conferință de presă în care a început astfel:

„Cred că a fost o perioadă în care ne-am pregătit destul de bine. Am avut încredere și entuziasm după ultimul joc câștigat acasă. Sigur, au apărut mici probleme de sănătate și încercăm să recuperăm anumiți jucători. Nu ne va fi simplu, plus că e și acea oră la care jucăm. UTA e o echipă care își dorește clar victoria. Este un meci foarte important pentru ei, dar nu l-aș numi chiar decisiv. Noi încă nu ne-am îndeplinit obiectivul și e foarte important acest meci. Am avut momente frumoase, ne-am bucurat de ele, dar trebuie să fim conectați și concentrați pe obiectivul nostru și să nu intervină o stare de automulțumire și relaxare. Tot timpul am atras atenția asupra acestui lucru, cât de important este să fii prezent nu doar fizic, ci și mental. Am arătat foarte bine atunci când am fost foarte concentrați, umili și am tratat fiecare moment din joc foarte-foarte responsabil. Așa trebuie să arătăm și la Arad pentru a scoate un rezultat bun. Nu trebuie să ne fie teamă să jucăm. Tot am auzit că este o echipă agresivă și care joacă dur, dar trebuie să știi cum să abordezi o asemenea formație și cum să îi oprești elanul. Jucătorii noștri trebuie să se concentreze pe ce știm noi cel mai bine să facem.”

Întrebat despre problemele medicale din lot, antrenorul echipei noastre a răspuns:

„Thiam nu este refăcut, are o lovitură în mușchi după meciul cu FC Argeș. Încet-încet sper să-l fi recuperat din punct de vedere fizic pe Nistor. Stă destul de bine, dar încă nu duce la intensitate maximă antrenamentele. L-am recuperat pe Gomes, care a avut și el o mică problemă. La Filip a apărut o problemă musculară, dar s-a antrenat normal recent. Mă bucur că și Tescan e refăcut din punct de vedere fizic și începe să aibă tot mai multă încredere.”

Sabău a spus și ce așteptări are de la jucători pentru acest duel de la Arad:

„Din punct de vedere fizic și al organizării jocului, UTA chiar a arătat destul de bine. Au pierdut unele meciuri pe final și după schimbarea antrenorului lucrurile nu au mers atât de bine, dar rămâne o echipă care nu abandonează lupta niciodată. Toate meciurile au fost echilibrate. Le-am analizat meciurile cu Farul, FCSB, cel de la Ploiești în care meritau cel puțin un egal. Noi trebuie să arătăm foarte bine ca să scoatem un rezultat bun. Nu trebuie să mergem cu o stare de mulțumire că stăm bine în clasament și lumea vorbește că putem juca pentru barajul de cupe europene. Pierzi un joc și iar ești la o diferență mică de ultimele două care retrogradează direct. Asta vreau să conștientizeze și jucătorii.”

Tehnicianul a făcut și o caracterizare a adversarului:

„Asta e atitudinea lor, în asta cred foarte mult (n.r. în jocul fizic). Noi știm să facem altceva și le cer jucătorilor ceea ce știu să facă. Avem inteligență de joc, știm să jucăm rapid, suntem o echipă disciplinată, cu entuziasm și încredere. Ei știu să lupte, e o caracteristică a lor. Se bat pentru fiecare minge foarte agresiv și încearcă să-și câștige duelurile 1 la 1. Încearcă să joace la limită, dar acum depinde și cine va arbitra.”

Întrebat cum i se pare ora de start a partidei, Sabău a spus:

„Nu va fi un ritm super, asta e clar. Nu va fi un meci asemănător cu celor pe care le jucăm, de exemplu, după ora 18:00. E o altă stare fizică și contează foarte mult. E foarte devreme pus acest meci. În străinătate eram obișnuit cu asemenea ore când eram jucător.”  

Dragoș Tescan a participat și el la conferința de presă, începând cu următoarele cuvinte:

„E un meci ca oricare altul. Consider că echipele din play-out sunt de valori apropiate. E clar că publicul arădean o împinge pe UTA oarecum de la spate și poate din acest motiv sunt meciuri în care au făcut mai multe puncte acasă. Cum spunea și Mister, ora jocului va influența oarecum ritmul și desfășurarea partidei, dar poate aportul publicului lor ne va motiva și pe noi și vom obține un rezultat favorabil.”

El consideră că UTA evoluează sub presiune de câteva etape:

„Cred că de câteva meciuri joacă sub presiune. Până la urmă nici noi nu putem să spunem că suntem într-o zonă confortabilă. Nu ne-am atins niciun obiectiv. Ne dorim foarte mult cele trei puncte, indiferent de cum se va desfășura meciul.”

Întrebat dacă un gazon mai puțin bun o poate ajuta pe ”U”, el a spus:

„Ne-am obișnuit și sunt multe persoane care spuneau că ne ajută un teren mai slab, dar ambele echipe joacă pe același gazon. Contează ce facem noi și să avem o atitudine bună. Cred că la nivel de grup arătăm mult mai bine și suntem mult mai uniți decât ei și sper să se vadă asta și sâmbătă.”

Jucătorii echipei noastre au primit diverse mesaje de la suporteri, Tescan având următoarele de completat:

„Mă bucură astfel de mesaje, mă simt foarte apreciat aici. Starea mea de spirit la fiecare meci cred că a făcut ca oamenii să mă aprecieze. Îmi doresc să am mult mai multe reușite la nivel colectiv, decât cele individuale. Până la urmă de asta am venit aici și ne dorim să ne atingem obiectivul și, de ce nu, să jucăm barajul acela pentru cupele europene.”

La final, el a fost întrebat cum s-ar simți dacă ar marca din nou:

„Ar fi un moment foarte frumos. Dacă aș marca și reușim să câștigăm ar fi ieșit din comun, dar cum spuneam, pentru noi sunt importante punctele și nu cine marchează.”

Partida de la Arad va avea loc sâmbătă, 1 aprilie, începând cu ora 12:00 și va fi în direct pe Digisport, Prima Sport, respectiv Orange Sport. Sorin Costreie a fost delegat să conducă la centru jocul, asistenți fiind Mircea Grigoriu și Imre-Laszlo Bucsi.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii