AVANCRONICA | Eugen Neagoe, înaintea meciului cu Farul Constanța: „Ne dorim să arătăm bine și să ne întoarcem cu cele trei puncte”

AVANCRONICA | Eugen Neagoe, înaintea meciului cu Farul Constanța: „Ne dorim să arătăm bine și să ne întoarcem cu cele trei puncte”

14 oct. 2022 10:06:35

”U” se deplasează pe terenul celor de la Farul Constanța pentru un meci din cadrul etapei a 14-a a Superligii. Duelul de sâmbătă, 15 octombrie, de la ora 18:00 o să fie primul dintr-o serie de meciuri foarte puternice pentru echipa noastră în a doua parte a lunii.

Între „studenți” și „marinari” au existat până în prezent 64 de dueluri în toate competițiile, indiferent că adversara noastră s-a numit Locomotiva, FC, Farul sau Viitorul Constanța. Bilanțul este de 29 de victorii pentru dobrogeni, 26 pentru noi și în 9 scorul a fost egal. Cel puțin un meci din istorie s-a terminat cu 4-0 pentru una dintre echipe, aceasta fiind și diferența maximă înregistrată.

Primul duel datează din sezonul 1955, iar ultima dată ne-am întâlnit în 2020/2021, când activam în Liga 2. Atunci, SSC Farul, care apoi s-a unit cu Viitorul Constanța a câștigat la „masa verde” în sezonul regular, iar în play-out ne-am revanșat și ne-am impus cu 3-1.

În acest sezon Farul conduce clasamentul după 13 runde, având 9 victorii, 3 remize și un eșec pentru un total de 30 de puncte, cu golaveraj 25-10. Pe teren propriu fariștii n-au pierdut din 25 aprilie 2022 încoace, de la un 0-4 cu FCSB.

Denis Alibec este principalul marcator al Farului cu 5 reușite, alți 11 jucători reușind să marcheze pentru trupa lui Gică Hagi. În lotul dobrogenilor este și Vlad Morar, cel care și-a făcut junioratul la ”U” și a evoluat timp de câteva sezoane la echipa mare.

Eugen Neagoe a participat la conferința de presă premergătoare jocului cu liderul Superligii, spunând pentru început următoarele:

„Întâlnim liderul și sigur că este foarte important pentru noi acest joc, cum este și pentru Farul. Gică Hagi își dorește să câștige toate jocurile, fie că e acasă sau în deplasare, iar același lucru ni-l dorim și noi. Ne dorim să arătăm bine și să ne întoarcem cu cele trei puncte. Rămâne de văzut dacă o să și reușim. În 2022 e foarte greu să fugi de presă, există atâtea site-uri unde poți să vezi ce fac adversarii. Noi știm totul despre ei așa cum și ei cunosc totul despre noi, inclusiv ce am lucrat zilele trecute la antrenament dar asta are mai puțină importanță. Știți și voi că din Cluj este Zoli Iasko, deci are atâtea cunoștințe aici și cu siguranță poate să afle ușor tot ce am lucrat, dar același lucru îl pot spune și eu. Știu ce au lucrat, cu cine vor juca, dar astea fac parte din meseria noastră.”

Antrenorul nostru a vorbit și despre Alibec, principalul marcator al adversarilor:

„Eram foarte îngrijorat dacă juca Gică Hagi, dar nu o face, acum stă pe bancă. L-am întâlnit ca adversar, știu foarte bine ce putea să facă cu mingea. Acum nu sunt îngrijorat, chiar dacă au în componență jucători foarte valoroși. Unul dintre ei, pe care îl consider printre cei mai talentați atacanți pe care i-a avut în ultimii ani România, este Denis Alibec și va intra la partida de sâmbătă contra noastră. El a fost suspendat etapa trecută, de asta n-a jucat. Alibec este un jucător foarte valoros din punctul meu de vedere, dar mă bucur că nu este Gică Hagi în teren ci doar pe margine.

Se simte bine la Constanța, este acasă, a lucrat foarte mult timp cu Hagi și îl știe foarte bine. Îi convine mediul de acolo și s-a obișnuit, de asta are evoluții bune. Totdeauna Alibec a fost un jucător valoros, indiferent la echipa la care a evoluat. Cred că putea să ajungă și mai departe, la echipe și mai valoroase, dar asta este situația. Trebuie să avem atenția sporită în duelurile cu el, cum defapt toți jucătorii de la Farul sunt valoroși.”

Întrebat despre zvonurile apărute recent în presă cu privire la venirea unor investitor străini la club, tehnicianul a răspuns astfel:

„Îi așteptăm, suntem aici și îi primim cu brațele deschise. Este o hotărâre pe care nu pot să o iau eu, dar probabil că oamenii care conduc echipa noastră știu foarte bine ce au de făcut și atunci dacă vor mai veni oameni puternici cu bani lângă noi, lângă cei care conduc clubul în acest moment, este foarte bine. Pentru tot ce înseamnă ”U” Cluj. Așa cum am spus, ”U” Cluj este cea mai iubită echipă din Ardeal și cred că merită să fie susținută de toată lumea ca să devină mai puternică pe zi ce trece.”

Posibilele modificări la nivelul lotului nu-l preocupă încă pe antrenor:

„În acest moment nu m-am gândit la jucătorii pe care am putea să-i aducem sau la cei care ar putea să plece. Acum jucătorii pe care îi avem în lot sunt cei mai buni, după părerea mea, pentru că joacă la ”U” Cluj și trebuie să înțeleagă acest lucru. Avem în spatele nostru și reprezentăm o masă foarte mare de suporteri, reprezentăm un nume mare pentru România și atunci responsabilitățile noastre sunt foarte mari. Încă nu m-am gândit la achiziții și ce o să facem mai departe, avem încă mult timp până în decembrie și să așezăm toate lucrurile în așa fel încât să mergem spre bine.”

Neagoe a clarificat și situația lui Ștefan Vlădoiu, adăugând și ce absențe sunt pentru jocul de sâmbătă:

„Vlădoiu n-a avut probleme, a fost puțin răcit. Chiar în dimineața jocului cu Hermannstadt s-a trezit amețit, nu era într-o stare foarte bună. Am crezut că poate să treacă peste acea stare. Bine pentru noi a fost că nu a avut Covid. Ely Fernandes nu este în lot, probabil pentru meciul cu CFR o să fie. Pițian a revenit de data trecută cum ați văzut, fizic este foarte bine. Probleme mai vechi pe care le cunoașteți sunt cele legate de Romeo și Tescan, nici ei nu sunt în lot pentru meciul de la Constanța.”

Antrenorul echipei noastre a vorbit puțin și despre ce urmează pentru ”U” după meciul cu Farul:

„Vom trata cu mare responsabilitate fiecare joc. După cum am spus, respectăm competiția. Campionatul este foarte important, dar și în Cupa României respectăm competitoarele. Vom trata și acel joc cu CFR cu mare responsabilitate și foarte serios, dar acum mă repet, mă gândesc doar la partida de sâmbătă de la Constanța. Apoi o să ne gândim și la meciul din cupă.”

Mamadou Thiam a răspuns și el întrebărilor venite din partea jurnaliștilor, pentru început spunând cum se simte la ”U”:

„Mă simt tot mai bine cu trecerea timpului, pentru că atunci când am ajuns campionatul începuse deja. Muncesc din greu să ajung la forma optimă cât de repede posibil și mă simt pregătit.

Antrenorul m-a sunat și mi-a explicat ce-și dorește de la mine. Am fost foarte entuziasmat că pot semna cu ”U”.”

Duelul cu liderul campionatul îl motivează în plus pe atacantul echipei noastre:

„Mereu când știi că întâlnești prima clasată ești motivat și aștepți să joci împotriva ei. Este o oportunitate să arătăm ce putem face în duelul cu cea mai bună echipă din ligă. Toată lumea îl cunoaște pe Gică Hagi, a fost unul dintre cei mai buni jucători ai generației sale, așa că 100% trebuie să îl știi.”

El și-a făcut o idee despre România și Cluj-Napoca în urma unor discuții cu câțiva prieteni și fotbaliști trecuți în prima ligă:

„Înainte să ajung aici mi-am sunat câțiva prieteni care au jucat în România ca să-i întreb cum este liga. Despre țară și orașul Cluj-Napoca am primit doar informații bune și mi s-a spus că o să mă simt bine aici.”

Partida dintre Farul Constanța și FC Universitatea Cluj are loc sâmbătă, 15 octombrie, de la ora 18:00 și o să fie transmisă pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport.

 

Postat în Fotbal Stiri Homepage Posts De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii