AVANCRONICA | Țintim a cincea victorie consecutivă în duelurile cu FC Hermannstadt

AVANCRONICA | Țintim a cincea victorie consecutivă în duelurile cu FC Hermannstadt

27 aug. 2023 18:58:15

FC Universitatea Cluj va avea la Sibiu primul meci oficial de la revenirea lui Ioan Ovidiu Sabău pe banca tehnică. Duelul din etapa a 7-a cu FC Hermannstadt se va disputa luni, 28 august.

Modificarea din staff-ul echipei noastre aduce o situație interesantă pentru noul antrenor, Ioan Ovidiu Sabău având ultimul meci oficial tot la Sibiu, în finala Cupei României, iar acum revine în orașul de pe Cibin.

Înaintea partidei directe, Hermannstadt și ”U” sunt despărțite de un singur punct în clasament, formația sibiană fiind într-o poziție mai bună în clasament.

Continuitate pe banca tehnică pentru adversari

FC Hermannstadt este una dintre formațiile care a ales să ofere credit antrenorului cu care a încheiat sezonul trecut, Marius Măldărășanu având în prezent peste doi ani de când o pregătește pe adversara noastră din etapa a 7-a.

Meciul cu ”U” va fi al 82-lea oficial pentru tehnicianul născut la Ploiești, în această perioadă adunând în medie 1.72 de puncte.

Serie favorabilă în fața sibienilor

„Sepcile roșii” au parte de un oponent în fața căruia, recent, statistica este favorabilă. Astfel, ”U” nu a cunoscut gustul eșecului pe parcursul stagiunii precedente, în cele patru întâlniri. Alb-negrii au reușit în acest interval să câștige în trei rânduri la Sibiu.

În plus, în ultimele cinci confruntări directe, indiferent că a fost vorba de Superligă, Cupa României sau Liga 2, Universitatea a marcat de fiecare dată. Singurul joc terminat cu scor alb a fost pe 12 aprilie 2022, la Sibiu.

Niciodată echipa câștigătoare nu a marcat mai mult de două goluri

Nouă întâlniri au existat până acum între ”U” și Hermannstadt, echipa noastră ieșind învingătoare în șase cazuri, de două ori au câștigat sibienii și un meci s-a terminat la egalitate. Cu excepția acelei remize, de fiecare dată s-a marcat, dar niciodată învingătoarea nu a punctat de mai mult de două ori. Cele mai întâlnite rezultate în confruntările dintre ”U” și Hermannstadt au fost 2-1, respectiv 1-0.

Sabău, neînvins la Sibiu

Noul nostru antrenor are parte de un bilanț perfect privind strict jocurile disputate la Sibiu în fața lui FC Hermannstadt. Mai întâi, pe când Ioan Ovidiu Sabău activa în conducere, ”U” a obținut un succes cu 1-0 în returul barajului de promovare/menținere în prima ligă (12 iunie 2019), după care în sezonul 2022/2023 toate cele trei partide de la Sibiu s-au încheiat cu victoria „studenților” cu tehnicianul în vârstă de 55 de ani pe banca tehnică.

Mutările verii pentru FC Hermannstadt

Pe parcusul verii, sibienii au adus câțiva jucători cu experiență în prima ligă, precum și unii tineri.

Numele noi sunt:

  • Gabriel Iancu (extremă stânga - 29 de ani), Cristian Neguț (mijlocaș stânga - 27 de ani), Adrian Petre (atacant - 25 de ani), Ruben Fonseca (atacant - 23 de ani), Valerică Găman (fundaș central - 34 de ani), Alexandru Jipa (mijlocaș dreapta - 20 de ani), Kevin Ciubotaru (fundaș stânga - 19 ani), Cătălin Căbuz (portar - 27 de ani), Alessandro Murgia (mijlocaș central - 27 de ani), Bogdan Rotar (extremă dreapta - 21 de ani). Alexandru Dușmanu (extremă dreapta - 22 de ani) și Cosmin Bucuroiu (extremă dreapta - 19 ani) au revenit din împrumuturi.

Pe lista plecărilor se regăsesc:

  • Raul Opruț (fundaș stânga - 25 de ani), Karlo Letica (portar - 26 de ani), Vesel Limaj (mijlocaș central - 26 de ani), Cornel Ene (fundaș central - 30 de ani), Valentin Buhăcianu (atacant - 29 de ani), Călin Popescu (extremă dreapta - 21 de ani), Matko Babic (atacant - 24 de ani), Ionuț Pop (portar - 25 de ani). Saeed Issah (fundaș stânga - 23 de ani), Benjamin Hanzu (fundaș central - 20 de ani), Luca Mitrică (mijlocaș central - 20 de ani) și Vlăduț Popa (fundaș central - 21 de ani) au fost trimiși sub formă de împrumut în ligile inferioare.

Parcurs echilibrat în primele săptămâni ale sezonului

FC Hermannstadt a adunat șapte puncte în cinci partide, perioadă în care are 6-5 golaveraj. Sibienii au câștigat la Iași cu 3-1 și acasă cu UTA (2-1), iar pe lângă remiza de la Sfântu Gheorghe (1-1) au fost învinși în două rânduri cu același scor, 0-1, acasă contra lui Farul și pe terenul celor de la CSU Craiova.

Programul etapei a șaptea

  • Vineri | 18:30 | Oțelul Galați – FC Voluntari: 2-2
  • Vineri | 21:30 | FC U Craiova 1948 – Rapid București: 3-5
  • Sâmbătă | 19:00 | CFR Cluj – FC Botoșani: 3-1
  • Sâmbătă | 21:45 | Dinamo București – Petrolul Ploiești: 1-1
  • Duminică | 21:30 | Farul Constanța – CSU Craiova
  • Luni | 18:30 | FC Hermannstadt – FC Universitatea Cluj
  • Luni | 21:30 | UTA Arad – FCSB

*Jocul dintre Politehnica Iași și Sepsi OSK va avea loc în luna octombrie.

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău

Revenirea lui Sabău pe banca tehnică a adus o conferință de presă, printre altele fiind abordate următoarele subiecte:

„Mă bucur că putem colabora din nou. Este o plăcere. Zic că am colaborat foarte bine. Sunt două perioade diferite. O perioadă în care am preluat echipa în ianuarie după o perioadă destul de lungă în care mulți m-au încurajat să revin, dar mai mulți au fost cei sceptici, neîncrezători, surprinși. Până la urmă chiar și foarte mulți colegi au fost surprinși că am revenit, unii au fost chiar critici. S-a zis despre faptul că s-a apelat la serviciile mele că este un mare risc.

Lucrurile, cu mici excepții, au mers foarte bine. A fost o colaborare foarte bună între mine, jucători și conducere. I-am mulțumit președintelui când am plecat pentru riscurile asumate. A fost o perioadă în care situația în clasament era mult mai rea, nu cunoșteam jucătorii și pentru mine a fost o provocare după o lungă absență.

A venit și perioada în care am jucat o finală. S-a creat o emulație, un entuziasm, mare încredere în potențialul echipei și în staff. A venit acea dezamăgire pentru mine în primul rând. A fost foarte greu să iau decizia de a renunța, dar cred că a fost o decizie corectă față de mine și de club. Eram epuizat, foarte încărcat și responsabilizat. Am zis că cel mai bine este pentru mine și pentru club ca eu să renunț la ce înseamnă meseria de antrenor pentru o perioadă destul de lungă”. 

Tehnicianul a făcut referire și la transferuri:

„Toată lumea este implicată. Răspundem de ceea ce facem. Vrem ca această echipă să arate foarte bine, să ne îndeplinim obiectivele. Toți vrem să facem un lot mai bun, să facem o echipă mai bună. Nu sunt eu cel care vin să impun. Toată lumea și-a dat seama de ce avem nevoie. Încercăm să găsim soluție. Am discutat de fundași centrali, un mijlocaș și un atacant pentru că e nevoie de concurență. În momentul de față îl avem doar pe Popa.”

El a vorbit pe scurt și despre jocul cu Hermannstadt:

„Prea multe lucruri nu pot schimba până luni, poate doar ca stare, concentrare în anumite momente. Să înțeleagă momentul, situația din clasament. Trebuie să acumulăm puncte pentru că e foarte important. Punctele îți dau încredere și entuziasm. Apare și jocul încet încet.” 

FC Hermannstadt și FC Universitatea Cluj se vor duela luni, 28 august, de la ora 18:30 în direct pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport. Florin Andrei va fi arbitrul partidei, iar asistenți au fost delegați Radu Adrian Ghinguleac și Alexandru Vodă, în timp ce în cabina VAR vor ocupa loc Andrei Antonie și Mircea Orbuleț.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii