AVANCRONICA | Jucăm cu CSM Alexandria în Cupa României. Neagoe: „Mergem acolo cu gânduri serioase”

AVANCRONICA | Jucăm cu CSM Alexandria în Cupa României. Neagoe: „Mergem acolo cu gânduri serioase”

9 nov. 2022 19:51:38

FC Universitatea Cluj dispută joi, 10 noiembrie, cel de-al doilea joc în grupa C a Cupei României, „studenții” având în față un oponent din eșalonul al treilea, CSM Alexandria. În jocul de la Turnu Măgurele întâlnim o grupare care a trecut de patru tururi până să ajungă în faza grupelor acestei competiții.

Formația din Teleorman este una dintre suprizele acestei ediții în Cupa României, reușind să atingă faza grupelor după ce a trecut în tururile precedente de Cetatea Turnu Măgurele (2-1 după prelungiri), Unirea Bascov (3-0), Progresul Spartac București (2-1) și FK Csikszereda Miercurea Ciuc (1-1 după 120 de minute, 4-2 la penalty-uri).

Teleormănenii joacă în Liga a 3-a, în cadrul Seriei a 6-a, acolo unde ocupă locul secund în clasament după 11 runde. CSM Alexandria are un bilanț de 7 victorii, 3 înfrângeri și un rezultat de egalitate, cu 16-5 golaveraj.

În lotul pe care îl antrenează Ștefan Odoroabă cel mai valoros jucător, potrivit transfermarkt.de, este Alexandru Nicola (125.000 de euro), un fundaș drepta venit sub formă de împrumut de la FCSB II.

Oponenții noștri au câțiva jucători cu experiență la nivelul eșalonului secund, ba chiar unii cu meciuri în prima ligă sau UEFA Youth League, printre aceștia fiind de amintit Mihnea Vlad, Mihai Stancu, Florin Cioabșă, Antonio Popa sau Cosmin Neagu. Antrenorul teleormănenilor a avut experiențe în Arabia Saudită în trecut.

Eugen Neagoe a stat de vorbă cu presa înaintea plecării spre Turnu Măgurele, antrenorul echipei noastre începând cu următoarele:

„Mergem acolo cu gânduri serioase, de a juca fotbal și de a câștiga acest meci. Le-am spus băieților că mi-aș dori ca la ultimul joc, cel cu Rapidul, să avem șanse mari de a merge mai departe. Mi-aș dori să ajungem cât mai departe, le-am cerut băieților seriozitate. Au fost serioși și la antrenamente, ne-am pregătit bine în zilele trecute. Sper să se vadă și mâine în evoluția echipei, chiar dacă nu avem tot lotul la dispoziție. Sunt câțiva jucători cu probleme și nu o să joace mâine, pentru că ne așteaptă și luni un joc foarte greu și important, cu FC Argeș, și-mi doresc ca toți jucătorii să fie apți.”

Întrebat cât de greu este de analizat o echipă de liga a treia, antrenorul a răspuns:

„Este la fel. I-am analizat și împreună cu jucătorii am vizionat jocul lor, după aceea am mers pe teren și am lucrat puțin tactic. Eu cred că sunt o echipă mult peste nivelul ligii a treia, nu întâmplător au făcut acel rezultat de 2-2 contra celor de la Farul. Trebuie să le acordăm mare atenție dacă vrem să mergem mai departe.”

Neagoe se așteaptă la o atmosferă plăcută în tribune cu ocazia acestui joc:

„Sunt convins că va fi o sărbătoare pentru cei din Alexandria, chiar dacă jucăm la Turnu Măgurele. Nu va fi ușor, le-am atras atenția băieților noștri să fie serioși, pentru că ne așteaptă un meci greu.”

Antrenorul echipei noastre spune că avut discuții cu Alex Chipciu după ce acesta a încasat al doilea cartonaș galben în jocul cu CSU Craiova și a clarificat unele situații:

„Știam în situația lui Romario că așa stau lucrurile. El este suspendat pentru cel de-al șaptelea cartonaș galben primit și pentru acel roșu direct. Cu Chipciu nu știu de ce a fost așa mare tam-tam, pentru că nu era suspendat cu FC Argeș chiar dacă rămânea doar cu acel cartonaș galben. Am avut o discuție cu el vis-a-vis de cel de-al doilea cartonaș pe care l-a primit la Craiova. Era ultimul minut din prelungiri și, mă rog, frustrarea că n-am reușit să egalăm, dar n-a fost nimic premeditat. Așteptau alții ca el să fie suspendat.”

Neagoe a declarat că două victorii în perioada imediat următoare ar da o stare de liniște în echipă:

„Cu siguranță că ne-ar da o liniște mai mare să câștigăm partida cu Alexandria și apoi luni contra lui FC Argeș. Ne-ar da o stare de liniște și oricum ne vom pregăti bine pentru cele patru jocuri care rămân de disputat în decembrie. Întotdeauna este o altă stare la echipă atunci când ai victorii.”

Întrebat dacă s-a gândit la unele schimbări de lot pentru perioada de iarnă, antrenorul a declarat:

„Este prematur. Avem încă șase jocuri de disputat. Nu am avut nici timp, nici nu am discutat despre perioada care va urma. Cu siguranță vom încerca să ne întărim și să fim mai puternici. Dar nu am luat nicio decizie cu privire la jucătorii care vor veni sau vor pleca, dacă la asta vă referiți. Știți că avem un lot restrâns și am avut unele probleme când au lipsit 3-4 jucători din unele motive, dar n-am căutat niciodată scuze. Jucătorii pe care îi avem sunt cei mai buni și cu ei mergem mai departe.”

Andrei Gorcea a vorbit și el înaintea jocului cu CSM Alexandria, portarul punctând următoarele pentru început:

„Normal că obiectivul este victoria, dar 100% băieții de la Alexandria nu au nimic de pierdut și probabil vor face un joc bun. Cupa este un obiectiv, tratăm fiecare meci cât se poate de serios și de ce nu să mergem mai departe din grupă.”

Goalkeeper-ul spune că divizionara terță poate pune probleme dacă atitudinea nu este cea potrivită:

„E o deplasare lungă, dar mergem cu avionul până la urmă și nu încurcă foarte tare. Mâine după meci o să ne întoarcem ca să pregătim jocul cu FC Argeș.

Chiar am văzut meciul Alexandriei cu Farul și este o echipă care poate să-ți pună probleme dacă nu tratezi serios jocul.”

El a prins tot mai multă încredere în jocurile recente și a declarat că nu-l afectează vocea contestatarilor:

„Lumea poate să mă critice, eu îmi fac treaba pe teren. N-am nimic de demonstrat nimănui, doar antrenorului și conducerii, în rest fiecare are dreptul la o părere și nu mă deranjează.”

Gorcea a fost întrebat și despre ultimele două meciuri ale lui ”U”, de pe teren propriu cu FCSB și din deplasarea de la CSU Craiova:

„Un meci extraordinar, o atmosferă superbă (n.r. cu FCSB). Îi așteptăm în număr cât mai mare și cu FC Argeș, pentru că avem nevoie de ei, e un meci foarte important.

Acesta este fotbalul până la urmă. Am ocazii și un meci cât de cât bun, dar până la urmă Craiova a fost peste noi din anumite puncte de vedere. Nu avem ce face, mergem mai departe și pregătim meciul cu FC Argeș.”

Duelul dintre CSM Alexandria și FC Universitatea Cluj are loc joi, 10 noiembrie, începând cu ora 14:00. Partida o să fie transmisă pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii