AVANCRONICA | Jucăm la Sibiu în runda intermediară a Superligii

AVANCRONICA | Jucăm la Sibiu în runda intermediară a Superligii

27 feb. 2023 21:07:46

”U” încheie luna februarie cu penultimul meci în deplasare din sezonul regular. În cadrul etapei a 28-a, echipa noastră joacă marți, de la ora 16:00, pe Stadionul „Municipal” din Sibiu împotriva celor de la FC Hermannstadt.

Ne așteaptă un duel cu o formație pe care am întâlnit-o des în ultimul an, având cu sibienii trei dueluri la nivelul ligii secunde, precum și două dueluri din trecut în barajul pentru promovarea în eșalonul de elită al fotbalului românesc (sezonul 2018/2019). Având în vedere și meciul din turul acestei ediții de campionat, când ne-am impus cu 1-0, în duelurile cu FC Hermannstadt avem un bilanț de trei partide câștigate, o remiză, iar în două rânduri am pierdut.

Cu excepția unei partide contra sibienilor, în care scorul final a fost 0-0, de fiecare dată s-a marcat. Cele mai multe reușite au venit în ultima întâlnire din Liga 2, când pe Cluj Arena s-a terminat 1-2, acela fiind al doilea succes din istoria sibienilor pe stadionul nostru.

Oponenții noștri sunt într-o serie de șase partide fără victorie, ultimul rezultat pozitiv înregistrându-l pe 20 decembrie 2022, în deplasarea din fieful lui CFR Cluj, când au câștigat cu 1 la 0. De la trecerea în 2023, Hermannstadt este cea mai modestă formație din Superligă și rezultatele au dus echipa de pe malul Cibinului pe poziția a 13-a în clasament.

Hermannstadt are unul dintre cei mai buni marcatori ai ligii, pe Daniel Paraschiv, acesta marcând de 10 ori până acum. Alți nouă fotbaliști din echipa lui Marius Măldărășanu au reușit să puncteze în actuala campanie.

Înaintea deplasării de la Sibiu, Ioan Ovidiu Sabău a participat la o conferință de presă în care a prefațat jocul, începând astfel:

„E un meci cu foarte multe necunoscute, mai ales pentru echipa noastră. Încă nu am avut un antrenament propriu-zis în care să-mi dau seama cum stau jucătorii din punct de vedere fizic și al sănătății. Vom vedea după antrenamentul de astăzi pe cine mă pot baza pentru acest joc. Trebuie să găsesc sistemul potrivit pentru Hermannstadt, o echipă care în momentul de față nu stă prea bine în clasament. La începutul campionatului au avut meciuri foarte bune, dar în 2023 nu au rezultate. E clar că va fi o echipă foarte motivată.”

Întrebat cu câte puncte ar fi mulțumit în ultimele trei meciuri din sezonul regular, antrenorul a spus:

„Cred că patru puncte ar fi foarte ok, ținând cont și cu ce adversari ne duelăm în ultimele două etape. Echipa de pe primul loc și CFR, care în momentul de față alături de FCSB și Rapid par echipele cele mai valoroase și cu continuitate în privința rezultatelor. M-ar mulțumi să adunăm patru puncte în ultimele trei etape.”

Tehnicianul a vorbit și despre perioada scurtă de timp dintre meciul anterior, cu FC Botoșani, și acesta de la Sibiu:

„E un meci foarte important pentru noi. Trebuie să am grijă să-i reîncarc din punct de vedere emoțional pe jucători și în privința dorinței de a câștiga. Nu trebuie să ne mulțumim doar cu prezența la Sibiu. Chiar dacă jucăm la trei zile după meciul cu Botoșani, trebuie să arătăm bine din punct de vedere fizic.”

Sabău a declarat și în ce condiții ar accepta un rezultat de egalitate:

„Trebuie să ne adaptăm și ritmului pe care îl impune Hermannstadt. Te mulțumești cu un egal atunci când ești dominat sau prinzi o zi proastă. Dacă joci foarte bine și controlezi meciul, ai ocazii și faci egal, nu ești mulțumit. Când joci cu adversari foarte puternici, mergi la egal sau să nu iei multe. Dar, cred că suntem de același nivel în momentul de față. Poate e o echipă mai matură, dar în criză de puncte. Ei joacă un fotbal plăcut, dinamic și tehnic. Vedem ce va fi.”

Ioan Ovidiu Sabău a vorbit și despre Mamadou Thiam, pe care mai multă lume din fotbalul românesc îl consideră unul dintre atacanții de top ai Superligii:

„Așa este. Consider că este undeva la 70-80% din potențialul lui. Dacă el înțelege și are încredere în ce i-am spus și ce îi voi spune în continuare, poate să devină cel mai important jucător pentru ”U” Cluj. Încă e prea devreme să vorbim despre asta. În momentul de față este o colaborare corectă, a înțeles de ce are nevoie. La început nu-i convenea că nu joacă în zona laterală, dar l-am convins că trebuie să stea în zona centrală, în 16 metri, pentru că acolo își arată adevărata valoare. S-a confirmat că acolo e locul lui, pentru că are viteză și forță. Ne-ar bucura să înscrie foarte multe goluri, indiferent cum va arăta viitorul lui din vară. Vreau să fie focusat pe ce are de făcut, pentru că are potențial și poate să joace și mai bine decât a făcut-o până în momentul de față.”

Ovidiu Bic a prefațat și el jocul de la Sibiu:

„Ne așteaptă o deplasare dificilă. Hermannstadt este o echipă destul de bună acasă, chiar dacă nu trece printr-o perioadă tocmai bună. Noi avem moralul bun și sperăm să obținem cele trei puncte. Trebuie să jucăm un fotbal bun, cum am făcut-o cu FC Botoșani și sperăm să ne descurcăm.”

Mijlocașul a spus că sibienii reprezintă o echipă imprevizibilă, în ciuda formei modeste:

„După cum am spus, e o echipă care nu trece printr-o perioadă foarte bună, dar este o echipă imprevizibilă. Noi trebuie să fim concentrați și să dăm totul pentru victorie.”

El vine după meciuri consecutive în care a oferit o pasă de gol:

„Mă bucur că mi se dă încredere. Încerc să dau 100% la antrenamente și meciuri și mă bucur când am reușite.

Este mult până la sfârșitul campionatului. Bătălia va fi în play-out și important e să acumulăm cât mai multe puncte.”

Mijlocașul a vorbit și despre următoarea perioadă pentru clubul nostru:

„Este o săptămână încărcată, mai ales și că terenul de acasă este greu și jucătorii sunt încărcați din punct de vedere fizic. Cine intră pe teren trebuie să dea 100% și trebuie să câștigăm puncte. Atmosfera este bună, avem moralul bun. Cred că în ultimele meciuri am demonstrat că putem să jucăm un fotbal plăcut. Am reușit să și marcăm. Asta ne dă încredere pentru meciurile următoare.”

În încheiere, Bic a comentat și el forma foarte bună în care se află Thiam:

„Este un jucător foarte important pentru noi. A demonstrat la fiecare meci că are calitate și sper să ne ajute în continuare cum a făcut-o până acum. A dat goluri foarte frumoase, ne-a ajutat mai ales de când am trecut în noul an și trebuie să se mențină în continuare așa.”

Duelul dintre FC Hermannstadt și FC Universitatea Cluj are loc marți, 28 februarie, de la ora 16:00 și va fi în direct pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport. Sebastian Colțescu va conduce partida, iar asistenți au fost delegați Adrian Popescu și Andrei Constantinescu.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii