AVANCRONICA | Luptăm cu Rapid București pentru calificarea în sferturile Cupei României

AVANCRONICA | Luptăm cu Rapid București pentru calificarea în sferturile Cupei României

6 dec. 2022 20:11:05

FC Universitatea Cluj revine în fața propriilor fani cu un meci decisiv pentru calificarea în sferturile Cupei României. Întâlnirea de miercuri seara, 7 decembrie, contra lui Rapid București este ultima din faza grupelor acestei întreceri.

Echipa noastră are un punct în plus față de rivalii giuleșteni în grupa C și își permite chiar și un rezultat de egalitate pentru a avansa în sferturi. ”U” a adunat patru puncte până acum, după 1-1 cu CFR Cluj și 4-0 cu CSM Alexandria, în timp ce Rapid are trei puncte obținute în succesul cu cei de la CSC Dumbrăvița (4-1), apoi a cedat cu 0-2 în fața lui Farul Constanța.

O victorie ne trimite mai departe indiferent de rezultatul partidei dintre Farul și CFR, iar dacă pe Cluj Arena și în acest duel amintit scorul o să fie egal, echipa noastră avansează în sferturi datorită unui golaveraj mai bun decât al marinarilor.

Asemenea lui ”U”, rapidiștii au tot trei meciuri jucate în această ediție a Cupei României, înainte de faza grupelor trecând cu 3-0 de CS Afumați. Rapid are cinci marcatori în „competiția surprizelor”, Albu și Emmers reușind câte o dublă, iar Luckassen, Papeau și Vojtus au câte un gol.

Anterior, un singur duel a avut loc în ”U” și Rapid în Cupa României, fiind vorba despre finala din 1942. Giuleștenii au cucerit atunci trofeul în urma unei victorii cu 7-1.

Prezent la conferința de presă premergătoare jocului cu Rapid București din Cupa României, Eugen Neagoe a declarat următoarele pentru început:

„Suntem în fața unui joc important atât pentru noi, cât și pentru adversarii noștri. Ne dorim să mergem mai departe, cu siguranță același lucru îl doresc și cei de la Rapid. Tratăm cu mare seriozitate și responsabilitate acest joc și îmi doresc să ștergem impresia pe care am lăsat-o la jocul cu Petrolul. A fost un joc foarte slab al nostru, probabil cel mai slab de când sunt eu la echipă. Nu mă așteptam să jucăm atât de modest, dar asta este situația, este istorie așa cum a fost și victoria superbă contra FCSB-ului sau cum au fost alte meciuri. Suntem conștienți că cele trei jocuri rămase în acest an sunt foarte importante pentru noi. Mă aștept la o reacție foarte bună din partea echipei. Nu o să fie ușor, întâlnim un adversar valoros care o fost între primele trei echipe încă de la începutul campionatului. În acest moment chiar nu mă interesează ce vor face ei sau ce probleme au. Mă interesează foarte tare reacția pe care trebuie să o avem miercuri seara. Jucăm în fața propriilor suporteri, ei au fost mereu alături de noi și ne-au împins de la spate și aș vrea ca după meci să plece bucuroși acasă, chiar dacă aproape în același timp o să fie și un joc foarte important de baschet. Le urez mult succes colegilor noștri pe această cale. Două echipe din clubul nostru au jocuri foarte importante miercuri seara.”

Cupa este un obiectiv pentru Rapid potrivit celor spuse de Neagoe:

„Cu siguranță își doresc să meargă mai departe în Cupa României. Din ce știu, pentru ei este un obiectiv foarte important așa cum este și campionatul. Cu siguranță o să trateze jocul cu toți jucătorii valizi pe care o să-i aibă la dispoziție. Ei nu vor juca în weekend, după cum știți au acel turneu amical și îi interesează foarte mult să meargă mai departe. Îmi doresc să nu le dăm șansa de a se califica în sferturi.”

Antrenorul a făcut referire și la jocul din campionat de pe terenul giuleștenilor:

„Am spus și în acel moment, o spun și acum. Îmi doresc să avem un arbitraj foarte bun. În acel joc, în primele 70 de minute arbitrajul a fost impecabil și noi am avut o evoluție foarte foarte bună. După minutul 70 arbitrul și-a schimbat puțin modul în care a văzut meciul. A venit și acel penalty spre finalul jocului. Din punctul meu de vedere am pierdut un joc pe care nu trebuia să-l pierdem, pentru că am avut o evoluție foarte bună. Asta este, e istorie și acel joc. Miercuri seara o să fie cu totul altceva.”

Neagoe a spus și ce sancțiuni s-au luat după ce au apărut imagini în spațiul public cu Romario Pires, Ely Fernandes, Dragoș Tescan și Andrei Gorcea petrecând într-un club din oraș în săptămâna meciului cu Petrolul:

„Știu foarte bine ce s-a întâmplat. Au fost cei 4 jucători de care s-a vorbit. Am discutat cu jucătorii și am luat niște măsuri. Au fost toți amendați, iar Romario nu mai este căpitanul echipei. M-am informat foarte bine. Când iau decizii pe care nu aș dori să le iau și jucătorii încalcă regulamentul, atunci trebuie să fiu foarte bine documentat. Nu vreau să pedepsesc un jucător, doar de dragul de a pedepsi.

Ei au fost penalizați destul de usturător. Îmi pare rău, dar aceasta este situația. Au fost amendați cu 1.000 de euro fiecare. Se vor opri banii din salariu. Universitatea Cluj e un club important, le-am spus și în vestiar, trebuie să respectăm numele pe care îl reprezentăm. E un club cu o istorie foarte mare, avem mulți fani pe care nu trebuie să îi dezamăgim. Datoria lor este să se pregătească foarte bine, să se pună în slujba echipei.

Cui nu îi convine, e liber să meargă în altă parte. Lezăm imaginea clubului, iar Universitatea Cluj e o echipă cu o emblemă foarte grea. Noi trebuie să facem cinste acestui club, nu să lovim în imaginea lui. Ei nu trebuiau să fie în acel moment unde au fost.”

Antrenorul a lămurit și situația lui Ispas:

„În ceea ce îl privește pe Denis Ispas, nu este adevărat. Dacă se confirma, suporta și el consecințele și eram probabil și mai drastic. El s-a prezentat bine la antrenament. Legat de joc, el a făcut două greșeli, a scăpat omul din marcaj la primul gol și a fost acea pasă către adversar la ultima fază. Ca joc, el nu a fost cel mai slab jucător.”

Alex Chipciu a participat și el la conferința de presă, adăugând următoarele pentru început:

„Va fi un meci greu în care avem posibilitatea să schimbăm puțin situația în favoarea noastră, pentru că în ultimul joc am arătat rău. Ne vom califica în sferturi cu un rezultat pozitiv. Pentru echipa noastră ar fi fabulos, mai ales dacă ne-am califica de pe primul loc, pentru că avem șansa să jucăm acasă cu locul doi din altă grupă. Cred că ar fi un obiectiv foarte bun pentru noi și pentru suporteri, merită să simtă acel entuziasm.”

El a fost întrebat și cum se simte din punct de vedere fizic:

„Mă simt mai bine, m-am antrenat separat o perioadă. De o săptămână mă antrenez cu echipa și mă simt din ce în ce mai bine, nu am vreo problemă de natură fizică.”

Chipciu a spus că rapidiștii țintesc o calificare mai departe în Cupa României, dar obiectivul este asemănător și pentru ”U”:

„Rapid a obținut ceva performanțe în Cupa României și s-a bazat de multe ori pe această competiție. Am văzut că au ceva probleme și ei, au mulți absenți. Cred că o să vină cei care au fost și la meciul cu FC Argeș. Cu siguranță ei își doresc să se califice în sferturi și vor da totul pentru asta, e vorba de un trofeu care este foarte important pentru Rapid. Același lucru este valabil și pentru noi.”

El a comentat și situația jucătorilor sancționați, decizie în urma căreia o să împartă banderola de căpitan cu Ioan Filip:

„Cred că fiecare jucător e lider în felul lui și mie mi-au plăcut căpitanii care sunt buni pe teren. Dacă nu arăți nimic pe teren, banderola în sine mi se pare degeaba. Avem mai mulți jucători care sunt lideri și dacă i-am luat acum banderola lui Romario nu înseamnă că el nu e lider al acestei echipe. A contribuit la promovarea din liga a doua în prima ligă. Așa a fost acum acel eveniment, Mister așa a decis și pentru mine nu se schimbă nimic.

Nu a fost un scandal foarte mare. Sigur, dacă nu câștigi sau echipa nu merge bine, se vede altfel. Nici eu n-am fost ușă de biserică în tinerețe, am comis-o de multe ori. Acum s-a întâmplat să jucăm și foarte slab la Petrolul pe lângă acest eveniment. Oricum, cred că dacă ieșim noaptea târziu înainte de un meci orice jucător ar suporta consecințe, dar asta nu înseamnă că îi condamnăm pe ei sau e vina lor pentru cum au mers lucrurile și am pierdut la Petrolul.”

Întâlnirea dintre Universitatea Cluj și Rapid București are loc miercuri seara, 7 decembrie, începând cu ora 20:00 și o să fie transmisă pe Digisport, Prima Sport, Orange Sport și FRF.tv.

 

Postat în Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii