AVANCRONICA | Miză europeană în ultimul duel al sezonului

AVANCRONICA | Miză europeană în ultimul duel al sezonului

26 mai 2024 08:51:28

”U” luptă să ajungă să ajungă după aproape trei decenii într-o cupă europeană. Meciul de la Craiova, ultimul din ediția 2023/2024 pentru „studenți”, reprezintă finala barajului de Conference League.

O nouă stagiune plină pentru alb-negrii

”U” va disputa meciul cu numărul 47 din acest sezon, fiind vorba despre un record absolut pentru alb-negrii. Dacă în ediția 2022/2023 elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au avut parte de 46 de partide și sezonul s-a încheiat cu finala Cupei României, acum va urma un nou moment care ne poate duce spre fotbalul internațional: finala barajului pentru calificarea în preliminariile UEFA Conference League.

Putem scrie încă o pagină de istorie

La Craiova se va juca ultimul loc disponibil pentru Europa, celelalte fiind ocupate de FCSB (Champions League), CFR (Conference League) și Corvinul Hunedoara (Europa League).

Câștigarea barajului ne-ar permite pentru a patra oară în istoria clubului o participare pe plan internațional. Precedentele momente de acest gen au avut loc în 1965/1966 (Cupa Cupelor), 1972/1973 (Cupa UEFA) și 1995 (Cupa UEFA Intertoto).

În Cupa Cupelor am reușit să ajungem până în al doilea tur și am avut un total de patru meciuri în ediția amintită, în Cupa UEFA am evoluat în primul tur, iar în Intertoto am disputat de asemenea patru partide în faza grupelor.

Țintim primul succes împotriva Craiovei după ce ne-am întors în eșalonul de elită

De când am revenit în Superliga, echipa noastră nu a reușit să se impună împotriva Oltenilor. Trei dintre cele patru partide jucate până acum s-au încheiat la egalitate, iar gazdele de astăzi s-au impus odată pe „Ion Oblemenco” cu 1-0.

Oamenii de gol ai Craiovei

Mitriță a fost golgheterul oltenilor în acest sezon din Superliga. Acesta a reușit să înscrie 16 goluri, oferind și 13 pase decisive. Baiaram îl urmează într-un clasament al golgheterilor cu 8 goluri. În ceea ce privește assist-urile, al doilea cel mai bun pasator din lotul Craiovei este Bancu, cu nouă contribuții decisive la goluri.

Ce s-a întâmplat în duelurile din acest sezon împotriva oltenilor

În turul sezonului regular a fost 1-1 pe Cluj Arena, după golurile lui Bancu și Nistor. Decarul nostru a egalat în prelungirile partidei, din assist-ul lui Silaghi.

Returul din Bănie a adus un scenariu similar, în ideea în care ”U” s-a aflat în dezavantaj pe tabelă. Oltenii au condus cu 2-0 la pauză după golurile lui Houri și Căpățînă, dar mutările din actul secund au ajutat echipa noastră să revină prin reușitele lui Gheorghe și Nistor, astfel că la final tabela a indicat scorul de 2-2.

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău, Federico Anselmo și Gabriel Simion

Până să plece spre Craiova, pentru finala barajului european, Ioan Ovidiu Sabău, Federico Anselmo și Gabriel Simion au stat la dispoziția jurnaliștilor clujeni în cadrul unei conferințe de presă. Antrenorul lui ”U” a spus următoarele:

„Important este ca eu să cred în jucători, ei să creadă în ei, să aibă curaj, să joace şi să lupte. Ar fi o performanţă unică pentru toţi, ar fi excepţional. Dacă înţelegem acest lucru nu vom avea regrete, vom face tot ce depinde de noi să fim buni, să nu ne temem, este un aspect foarte important, pentru jucători şi pentru echipă.

Sunt mulţi accidentaţi, vom avea patru-cinci copii în lot. Eu cred că avem şansa noastră şi trebuie să ne luptăm pentru această şansă să ne calificăm.

Eu trebuie să scot maxim din aceşti jucători. Să găsesc acele cuvintele care să-i încarce, să-i motiveze, să-i responsabilizeze. Nu abandonăm şi credem în şansa noastră foarte, foarte mult. Vom fi acolo şi voi ieşi cu conştiinţa împăcată de pe teren că am dat maxim.

Foarte mulţi jucători vor rămâne în istoria acestui club dacă vom reuşi această calificare.

Am înţeles că vor veni mult suporteri ai noştri, va fi un mare avantaj pentru echipă. Te şi responsabilizează când vezi atât de mulţi suporteri. Ar fi o motivaţie în plus şi ar trebui să joci pentru ei, pentru eforturile pe care le fac pentru a susţine echipa.”

Anselmo a scos în evidență importanța meciului de duminică și a vorbit despre golurile marcate la Galați:

„Este un meci foarte important pentru noi. Avem posibilitatea de a juca în cupele europene, așa că pregătim meciul cu maximă seriozitate, cum am făcut-o pe parcursul acestui sezon. M-am bucurat foarte mult pentru dubla de la Galați, pentru că a ajutat echipa să câștige. Acum ne pregătim pentru un meci foarte important pentru club, pentru toată lumea. Avem în spate o săptămână cu multă muncă, dar ne bucurăm de acest moment.

Este un meci de fotbal și se poate întâmpla orice. Ne pregătim foarte bine și acordăm mare atenție acestui meci. Se poate întâmpla orice la Craiova și vom vedea duminică cum va arăta scorul. În mod clar nu este doar un simplu meci, ci unul care poate marca istoria clubului și a orașului, așa că îl tratăm ca atare și vom face totul ca jocul să meargă în favoarea noastră.”

Simion s-a arătat foarte încrezător în privința șanselor pe care le avem în Bănie:

„Noi plecăm cu șanse egale. Suntem încrezători că putem să câștigăm la Craiova. Am arătat foarte bine împotriva echipelor din play-off și, cum am spus, plecăm cu șanse egale. Sper să câștigăm și vom da totul pentru acest lucru.

Sincer, nici nu ne mai gândim la vacanță acum. Ne așteaptă un meci foarte important. Sperăm să-l câștigăm și apoi ne vom gândi la vacanță, indiferent cât de lungă sau scurtă va fi.

Craiova a arătat destul de bine în ultimele meciuri, de când a venit Constantin Gâlcă. E o echipă bună, dar noi cu siguranță le vom face față și vom câștiga. Suntem pregătiți pentru orice.

Pentru noi ar fi ceva istoric și putem salva acest an. Am avut un sezon bun, dar ne-au scăpat la limită obiectivele pe care ni le-am propus. Cu o victorie la Craiova am reuși să spălăm totul.”

Duelul dintre CS Universitatea Craiova și FC Universitatea Cluj va avea loc duminică, 26 mai, de la ora 20:00 și va putea fi urmărit pe Digisport 1, Prima Sport 1, respectiv Orange Sport 1. Brigada care va oficia partida îl va avea la centru pe Marcel Bîrsan, iar la cele două margini se vor afla Radu Ghinguleac și Valentin Avram. În camera VAR vor fi Cătălin Popa și Iulian Dima.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri Homepage Posts De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii