AVANCRONICA | În căutarea celui de-al patrulea meci consecutiv fără eșec cu FCSB

AVANCRONICA | În căutarea celui de-al patrulea meci consecutiv fără eșec cu FCSB

19 feb. 2024 13:45:42

”U” revine pe Cluj Arena pentru un duel împotriva celor de la FCSB, liderul la zi din Superliga. Partida cu formația din capitală care va încheia etapa a 26-a se va disputa pe 19 februarie, de la ora 20:30.

Invincibili cu FCSB de la promovare

De la revenirea în primul eșalon, ”U” și FCSB s-au întâlnit de trei ori. În sezonul 2022/2023, cele două formații s-au întâlnit chiar în prima etapă. Adrian Bălan a deschis scorul pe Cluj Arena, iar gazdele au egalat prin Florin Tănase. În retur, echipa noastră s-a impus cu 2-1 pe Cluj Arena în fața a peste 21.000 de spectari. Mamadou Thiam a deschis scorul în minutul 32, iar Ioan Filip a dublat avantajul cu cinci minute înainte de pauză. Bucureștenii au redus din diferență prin Andrei Cordea în minutul 87. Victoria cu 2-1 de pe 31 octombrie 2022 a consemnat primul succes împotriva „roș-albaștrilor” după 15 ani.

În acest sezon am avut parte de o nouă remiză pe National Arena împotriva celor de la FCSB. Dawa a deschis scorul pentru gazde în minutul 8. Dan Nistor a egalat la jumătatea reprizei, însă bucureștenii au reușit să marcheze încă un gol până la pauză prin Adrian Șut. Bogdan Mitrea a adus un punct pentru ”U” în minutul 88, marcând cu o lovitură de cap după un corner.

Forma celor două echipe

„Studenții” au început 2024 cu o victorie acasă împotriva celor de la FC Hermannstadt, o contracandidată la locurile de play-off. Băieții antrenați de Ioan Ovidiu Sabău s-au impus cu 2-1, golurile echipei noastre fiind marcate de Alex Chipciu și Daniel Popa. Au urmat două eșecuri pentru ”U”, prima în deplasare la Politehnica Iași (0-1) și cu UTA Arad pe teren propriu (1-3).

În ultima rundă, ”U” a obținut un punct pe „Ion Oblemenco” împotriva Universității Craiova. Gazdele au avut 2-0 la pauză, însă Vali Gheorghe și Dan Nistor au punctat după pauză și au consemnat scorul final (2-2).

De la reluarea campionatului, FCSB a bifat trei victorii și o remiză. Formația din Capitală a început anul cu un 4-0 pe National Arena cu UTA Arad. A urmat o nouă victorie la scor în deplasare la Universitatea Craiova, unde „roș-albaștrii” au câștigat cu 3-0. În etapa a 24-a, FCSB a primit vizita campioanei Farul Constanța, partida încheindu-se nedecis, 1-1. În ultima rundă, pe teren propriu, golul marcat de Alexandru Băluță a făcut diferența, iar FCSB a câștigat cu 1-0 împotriva celor de la Sepsi OSK.

FCSB, o singură înfrângere în deplasare

Adversarul de luni este liderul clasamentului din Superliga, cu 54 de puncte obținute în cele 25 de runde disputate până acum. „Roș-albaștrii” sunt pe prima poziție și în ceea ce privește meciurile în deplasare. Pe teren străin, liderul a obținut opt victorii, trei remize și o înfrângere. UTA Arad a produs primul eșec departe de casă pentru FCSB. Arădenii s-au impus cu 2-1 pe Arena „Francisc Neuman” în etapa a șaptea.

FC Universitatea Cluj este pe locul 3 în clasamentul punctelor opținute în deplasare, echipa noastră reușind să se întoarcă cu 21 de puncte din cele 13 partide jucate pe în deplasare.

Cel mai bun atac și cea mai bună apărare

Poziția din clasament a „roș-albaștrilor” este întărită și de cifrele pe care le regăsim în dreptul golurilor marcate și al golurilor primite. FCSB are cel mai bun atac din campionatul intern, cu 47 de goluri marcate. De asemenea, echipa din Capitală este pe prima poziție și în ceea ce privește apărarea, în cele 25 de etape jucate până acum formația antrenată de Elias Charalambous primind doar 21 de goluri.

Golgheterii celor două echipe

Principalul marcator al echipei noastre este Dan Nistor. Decarul Universității Cluj a punctat de 10 ori până acum. Acesta este urmat de Daniel Popa cu 7 goluri și Alex Chipciu cu 5 goluri.

De partea cealalată, FCSB oferă primii doi golgheterii ai campionatului. Darius Olaru a marcat 14 goluri în Superliga, în timp ce Florinel Coman a punctat de 10 ori. Andrea Compagno, jucător care a părăsit recent formația bucureșteană, este al treilea marcator cu patru reușite.

Programul rundei cu numărul 26

  • Vineri | 17:00 | Petrolul Ploiești – Politehnica Iași: 2-1
  • Vineri | 20:00 | Rapid București – FC Hermannstadt: 2-0
  • Sâmbătă | 14:00 | FC Voluntari – UTA Arad: 0-1
  • Sâmbătă | 21:30 | FC U Craiova 1948 – CFR Cluj: 1-3
  • Duminică | 17:15 | FC Botoșani – Universitatea Craiova
  • Duminică | 20:00 | Dinamo București – Oțelul Galați
  • Luni | 17:30 | Sepsi OSK – Farul Constanța
  • Luni | 20:30 | FC Universitatea Cluj - FCSB

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău și Andrei Pițian

Înaintea jocului care va trage cortina peste etapa a 26-a, Ioan Ovidiu Sabău și Andrei Pițian au stat la dispoziția jurnaliștilor clujeni în cadrul unei conferințe de presă. Antrenorul a adăugat următoarele:

„Am avut o săptămână bună, ne-am antrenat în condiții normale, terenul a arătat foarte bine. E prima dată când putem să spunem că ne antrenăm ca o echipă profesionistă. Echipa va arăta mult mai bine decât până acum. Întâlnim cea mai în formă echipă, o echipă care s-a maturizat. Sunt buni, au încredere.

Noi până acum nu am arătat bine, cu excepția reprizei secunde de la Craiova. Asta înseamnă că vom arăta foarte bine cu FCSB. Trebuie să înțelegem cu toții că putem da mult mai mult și putem arăta mult mai bine.

Când ne-am dorit cu adevărat și am știu că trebuie să muncim pentru obiective am arătat foarte bine, indiferent de echipa pe care am întâlnit-o. Când am început să ne admirăm prea mult și să avem o impresie bună despre noi nu am mai avut continuitate.

Acestea sunt meciurile adevărate, cu 25.000 de oameni în tribune, cu echipa de pe primul loc. Acestea te fac să te simți fotbalist. Trebuie să existe emoția de aștepta jocul, nu teamă.”

Sabău a vorbit despre ultimele prestații ale echipei, dar și despre cum pot fi învinși adversarii de luni:

„Toți jucătorii și-au analizat randamentul, toți au jucat sub nivelul lor. Trebuie să ne dăm restart, trebuie să dăm mai mult, mai bine. Am arătat bine fizic de multe ori, am arătat bine, indiferent de adversar, dar când ne-am admirat prea mult, când am avut o impresie prea bună despre noi... Și greșeala mea, probabil, că n-am avut continuitate în rezultate.

Trebuie să jucăm cu mult curaj, să alergăm foarte mult, mai mult decât FCSB. Să ai mingea, posesia, dar să fii atent să nu te deschizi prea mult! Nu ne putem deschide foarte mult, pentru că e o echipă căreia nu trebuie să-i lași spații. Trebuie să fim foarte, foarte atenți!”

La rândul său, Pițian a prefațat astfel duelul cu FCSB:

„E clar că nu trecem printr-o perioadă bună din punct de vedere al rezultatelor. Automat când rezultatele nu sunt cele dorite intervine o oarecare presiune. Grupul are experiența de a gestiona acest moment, putem pregăti bine acest meci și consider că deja am și făcut-o.

Luni la ora meciului trebuie să dăm totul pentru a câștiga. Sperăm de acum încolo să construim pe un fond de rezultate pozitive. Ne așteptăm să avem un stadion plin în spate, sunt meciuri în care nu mai e nevoie de nicio motivație.”

Meciul dintre FC Universitatea Cluj și FCSB va avea loc luni, 19 februarie, începând cu ora 20:30 și va fi transmis pe Digisport, Prima Sport, respectiv Orange Sport.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii