AVANCRONICA | În căutarea unui nou succes în Bănie

AVANCRONICA | În căutarea unui nou succes în Bănie

8 feb. 2024 18:47:05

Universitatea Craiova va fi adversarul „studenților” în runda 25 din Superliga. Partida de pe „Ion Oblemenco va avea loc vineri, de la ora 20:00.

Victorie după două luni

Următoarea noastră adversară, Universitatea Craiova, a trecut printr-o perioadă nefastă în privința rezultatelor și a avut nevoie de două luni până să obțină un nou succes în campionat. Înaintea meciului cu Sepsi, terminat cu 3-1, fotbaliștii pregătiți de Ivaylo Petev n-au reușit să câștige din debutul lunii decembrie 2023.

Succesul din Covasna a ajutat gruparea alb-albastră să revină pe poziția a patra și totodată a trecut într-un bilanț total echilibrat în meciurile din deplasare (4 victorii, 4 egaluri, 4 înfrângeri).

Oltenii au avut probleme în ultimele jocuri de pe „Oblemenco”

Întâlnirile recente cu fanii n-au adus motive de bucurie în Bănie. Craiovenii au un singur punct în precedentele trei jocuri de acasă, obținut cu Politehnica Iași (2-2). Cele două dueluri de acasă din 2024 s-au încheiat cu înfrângeri pentru olteni, 1-2 cu Farul și 0-3 cu FCSB.

Chiar și așa, Universitatea Craiova stă destul de bine pe teren propriu, unde a obținut 21 de puncte în 12 apariții. De notat este faptul că în cele două meciuri disputate acasă în 2024, cu Farul și FCSB, oltenii au primit mai multe goluri decât în precedentele nouă partide de pe teren propriu.

S-a marcat în fiecare întâlnire directă de la revenirea noastră în eșalonul de elită

Trei dueluri am avut cu formația din Bănie de când ne-am întors în prima ligă. Jocurile în care ”U” a fost gazdă s-au încheiat la egalitate, cu același scor (1-1), iar întâlnirea din Bănie a fost câștigată de adversarii noștri cu 1-0.

În turul campionatului Dan Nistor a reușit să egaleze în prelungiri, după ce oltenii au condus începând cu minutul 31, prin reușita lui Nicușor Bancu.

În acest sezon, ”U” a mai avut parte de un meci pe „Ion Oblemenco” împotriva celor de la FC U Craiova 1948. În acel meci, echipa noastră se impunea cu 4-3 după un meci spectaculos, Chipciu și Nistor reușind câte o dublă.

Situația înaintea partidei de la Craiova

Echipa craioveană se află pe locul 4 în clasamentul la zi din Superliga. Cu 37 de puncte obținute în 24 de runde (10 victorii, 7 egaluri, 7 înfrângeri), oltenii sunt la egalitate cu Farul Constanța, dar au un golaveraj mai bun, 35-29.

Alexandru Mitriță reprezintă principalul pericol ofensiv din lotul craiovenilor, cu 8 goluri. El este urmat de Alexandru Crețu și Jovan Markovic, ambii cu câte 5 reușite.

FC Universitatea Cluj este la cinci puncte în spatele alb-albaștrilor, cu un bilanț echilibrat (8 victorii, 8 egaluri, 8 înfrângeri). Cele 32 de puncte țin echipa noastră pe locul 8, cu un golaveraj negativ însă: 31-36.

Programul etapei a 25-a

Vineri | 17:00 | Oțelul Galați – FC U Craiova 1948

Vineri | 20:00 | CS Universitatea Craiova – FC Universitatea Cluj

Sâmbătă | 14:00 | Politehnica Iași – FC Voluntari

Sâmbătă | 21:15 | CFR Cluj – Rapid București

Duminică | 18:15 | FC Hermannstadt – Petrolul Ploiești

Duminică | 20:45 | FCSB – Sepsi OSK

Luni | 17:00 | UTA Arad – FC Botoșani

Luni | 20:00 | Farul Constanța – Dinamo București

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău

Înaintea plecării spre Craiova, Ioan Ovidiu Sabău a participat la o conferință de presă în care a avut următoarele de spus:

„E o situație dificilă pe care trebuie să o gestionăm foarte bine. În primul rând să nu nu pierdem încredere unii în ceilalți, ei în ce am lucrat până acum și noi în acești jucători ce au arătat de multe ori că au valoare. Orice echipă poate să treacă prin astfel de momente. E foarte important cum gestionez eu, dar cum gestionează și jucătorii.

Aici se vede maturitatea, echilibrul, înțelepciunea. Atunci când lucrurile funcționează bine este totul foarte ușor. Când lucrurile nu merg începe să apară lipsa de încredere. Noi am arătat că suntem un grup bun, jucătorii au valoare, nu au uitat să joace fotbal. Poate de multe ori ne dorim prea mult să jucăm fotbal, ne gândim prea mult la atac și am neglijat defensiva.

Trebuie să corectăm ce nu am făcut bine și eu să transmit încredere. Ei sunt afectați, sunt jucători responsabili și nu pot să accepte să fie într-o astfel de situație. Trebuie să facem mai mult decât până acum. Cei de la Craiova au început să joace, au trecut peste o criză. Dar noi trebuie să arătăm foarte bine, obiectivul e să fim din nou o echipă cu încredere și să găsim un echilibru. Trebuie să venim de acolo cu cel puțin un punct.”

Duelul dintre CS Universitatea Craiova și FC Universitatea Cluj va avea loc vineri, 9 februarie, de la ora 20:00 în direct pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport. Radu Petrescu va conduce jocul de la centru, iar asistenți vor fi Mircea Grigoriu și Radu Ghinguleac. În camera VAR se vor afla Rareș Vidican și Alexandru Vodă.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii