AVANCRONICA | Neagoe, înaintea meciului cu Sepsi OSK: „Noi am făcut jocuri bune împotriva echipelor clasate foarte bine în campionat”

AVANCRONICA | Neagoe, înaintea meciului cu Sepsi OSK: „Noi am făcut jocuri bune împotriva echipelor clasate foarte bine în campionat”

16 dec. 2022 15:53:42

FC Universitatea Cluj încheie anul 2022 cu o deplasare la Sfântu Gheorghe, pe terenul lui Sepsi OSK, în etapa a 21-a a Superligii. Meciul din fieful covăsnenilor va fi ultima reprezentație pentru echipa noastră înaintea pauzei de iarnă.

Un singur duel direct a avut loc până acum între Sepsi OSK și ”U”, cel din turul campionatului terminat cu 0-1 pentru deținătoarea Cupei României, singurul gol fiind marcat de Mario Rondon.

Sepsi are o linie mai bună de clasament, fiind după 20 de runde la un punct de play-off, pe poziția a 7-a, cu un total de 29 de puncte. Covăsnenii sunt echipa cu cea mai bună defensivă în tot campionatul, încasând până acum 16 goluri și se află într-o serie de patru meciuri fără înfrângere.

Totuși, alb-roșii nu au cel mai bun sezon pe teren propriu, unde în 10 meciuri au obținut 11 puncte și au pierdut jumătate dintre partide. În același timp, Universitatea Cluj suferă în deplasare, obținând până în acest punct al sezonului o singură victorie, cea de la Mioveni aproape de mijlocul lunii septembrie.

Sepsi are 10 marcatori în campionat, dintre aceștia remarcându-se în mod special Mario Rondon (8 goluri), Alexandru Tudorie (6) sau Cosmin Matei (4). Echipa lui Cristiano Bergodi are în această campanie câteva victorii la scor, precum 7-0 cu FC Botoșani, respectiv 4-0 și 5-0 cu FC Argeș.

Eugen Neagoe a prefațat duelul cu Sepsi OSK în conferința de presă premergătoare partidei, el declarând următoarele pentru început:

„Este ultimul joc în acest an, o partidă importantă pentru noi și ne dorim foarte mult să câștigăm acest joc. Sigur, întâlnim un adversar valoros, dar noi am făcut jocuri bune împotriva echipelor clasate foarte bine în campionat. Suntem pregătiți, vom avea o discuție mai lungă probabil cu băieții înainte de ultimul antrenament ca să știm ce avem de făcut la partida de sâmbătă. E posibil să se întâmple orice, dar dacă atitudinea va fi cea corectă, determinarea și efortul la cel mai înalt nivel, nu o să avem ce să ne reproșăm și putem pleca acasă cu fruntea sus, împăcați cu noi înșine. Asta le spun în fiecare zi băieților noștri. Mi-aș dori foarte mult să reușim să câștigăm acest joc, în primul rând să urcăm în clasament, pentru că nu suntem într-o poziție foarte bună. Oamenii care ne vor susține la Sfântu Gheorghe să plece mulțumiți de la stadion și atunci toate lucrurile vor mai bune și pentru noi decât sunt în acest moment. Urmează apoi o vacanță și ne revedem pe 3 ianuarie, iar pe 4 plecăm în cantonament în Antalya.”

Tehnicianul a vorbit și despre absențele din lotul nostru:

„Așa cum am spus, Sepsi este o echipă valoroasă, cu jucători experimentați și antrenor foarte bun, dar nu mă îngrijorează absolut deloc. Mă îngrijorează problemele noastre de efectiv. Sunt jucători cu probleme destul de serioase, cum este Bic, care nu va face deplasarea sau Filip, iar Iliev a revenit. Avem destul de multe probleme, dar sper să trecem cu bine peste toate. De asta suntem un lot de 27 de jucători. Cei care o să intre pe teren sperăm să se ridice la așteptările noastre și să aibă o evoluție foarte bună. Să nu se vadă așa mult absența unor jucători care până acum au fost foarte importanți pentru noi. Vreau să tratăm așa cum trebuie acest ultim joc din 2022.”

Duelul cu Sepsi o să fie unul special pentru Eugen Neagoe, el fiind antrenorul cu care echipa covăneană a prins pentru prima dată play-off-ul Superligii:

„Cred că sunt antrenorul care a pus câteva cărămizi bune la consolidarea echipei. Erau pe penultimul loc când am ajuns la Sfântu Gheorghe și am reușit cu ușurință să schimbăm lucrurile. Am terminat pe locul 9 în primul an, iar în cel de-al doilea am intrat în play-off. A fost pentru prima dată când s-a întâmplat ca o echipă nou-promovată să intre în al doilea an în play-off. Sunt mulțumit de ce am realizat la Sfântu Gheorghe, aveam o echipă puternică. A fost prima dată când Sepsi câștiga împotriva Universității Craiova, lui Dinamo, lui FCSB, așa că nu pot decât să fiu bucuros că revăd fanii care au fost alături de mine și sunt în continuare alături de echipă.”

Florin Ilie a fost și el la conferința de presă înainte jocului cu Sepsi OSK, fundașul echipei noastre spunând următoarele pentru început:

„Ne aflăm în fața ultimului joc din acest an. Întâlnim o echipă foarte bună, care an de an se bate la play-off-ul campionatului. Sunt sigur că dacă vom avea o agresivitate foarte bună, ne vom câștiga duelurile și vom avea o organizare defensivă bună, ne vom întoarce cu puncte de la Sfântu Gheorghe.”

El a scos în evidență nevoia de puncte în această perioadă:

„Cu siguranță vom avea nevoie de puncte, mergem să câștigăm la Sfântu Gheorghe. Știm situația în care ne aflăm, nu este una foarte bună în acest moment. Sunt sigur că dacă vom intra pe teren foarte motivați și vom pune în practică ce am lucrat la antrenamente, ne vom întoarce cu toate punctele de acolo.”

Ilie este de părere că o victorie la Sfântu Gheorghe ar putea face acest final de an unul mai frumos:

„Ne pare rău că n-am reușit să câștigăm ultimul meci de acasă, contra celor de la UTA, deși am avut câteva situații. Atât pentru noi, cât și pentru suporteri o victorie la Sfântu Gheorghe ar însemna un sfârșit de an frumos și sărbători la fel de frumoase.”

Fundașul susține că echipa trebuie să bifeze rezultate bune și în deplasare:

„Într-adevăr, e păcat că n-am avut constanță în rezultate, deși cred că jocurile de acasă nu au fost rele. Sperăm să facem un joc foarte bun la Sfântu Gheorghe. Cred că este cazul să aducem puncte și din deplasare. Contează și ultima impresie, la final vom trage linie și sper să ne clasăm cât mai sus.”

Duelul dintre Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și FC Universitatea Cluj are loc sâmbătă, 17 decembrie, de la ora 15:00 și va fi transmis pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii