AVANCRONICA | Întâlnirea cu numărul 97 împotriva lui Dinamo în Superligă, pe Cluj Arena

AVANCRONICA | Întâlnirea cu numărul 97 împotriva lui Dinamo în Superligă, pe Cluj Arena

4 mai 2024 12:01:31

”U” și Dinamo București se vor afla față în față pentru a 97-a oară în Superligă, cu ocazia meciului din penultima rundă a playout-ului. Partida de sâmbătă, 4 mai, va fi una cu miză mare pentru ambele cluburi.

Forma ultimelor meciuri

Atât ”U”, cât și Dinamo au întâmpinat perioade dificile în play-out. Dacă echipa noastră a adunat opt puncte din 21 posibile în această parte a campionatului, Dinamo a bifat șase puncte în cele șapte runde.

Ultimele victorii ale celor două echipe au venit împotriva celor de la Politehnica Iași. Dacă Dinamo a bifat ultimul succes pe 14 aprilie, ”U” a trecut de ieșeni 10 zile mai târziu, în ambele cazuri scorul fiind identic: 1-0.

Dinamo are un singur succes în deplasare în 2024

Următorii noștri adversari au suferit pe parcursul întregului sezon în privința meciurilor disputate în deplasare. Mai mult, Dinamo a câștigat o singură dată din postura de formație oaspete în 2024. Acest moment a avut loc pe 12 februarie, în fieful Farului, unde alb-roșii s-au impus cu 2-0.

De atunci au urmat patru înfrângeri și doar două remize pentru „câini” și abia în ultimele două deplasări au putut să marcheze (1-1 la Craiova și 2-1 la Botoșani, ultimul rezultat fiind în favoarea moldovenilor).

Ce s-a întâmplat ultima dată când ne-am duelat cu alb-roșii pe Cluj Arena

Primul duel dintre ”U” și Dinamo din acest sezon a avut loc pe 5 august 2023, în runda a patra din Superliga. Pe Stadionul „Gaz Metan” din Mediaș, cele două echipe remizau după ce Politic a deschis scorul în minutul 15 și Popa a egalat pentru ”U” în startul reprizei secunde. În meciul retur, Nistor a marcat golul de trei puncte pe Stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală.

Însă ultima confruntare de pe Cluj Arena dintre ”U” și Dinamo ne-a adus multe motive de bucurie și a reprezentat un pas important spre promovare. Pe 21 mai 2022, echipa noastră a câștigat cu 2-0 în fața bucureștenilor, Martin Remacle și Alexandru Boiciuc fiind autorii golurilor. Ulterior, returul din Șoseaua Ștefan cel Mare s-a terminat la egalitate, 1-1, reușita lui Tescan asigurându-ne promovarea în Superligă.

Cele două formații se bazează în continuare pe Andi Gorcea, Dragoș Tescan, Ahmed Bani, Antonio Bordușanu, Răzvan Patriche și Gabriel Moura, jucători care au evoluat și la acel baraj.

Cum arată situația înaintea meciului cu Dinamo

Înaintea duelului de sâmbătă, ”U” se află pe locul 10 în ierarhia Superligii, cu un total de 29 de puncte. În play-out am obținut două victorii, am terminat în două rânduri la egalitate, iar am suferit trei eșecuri. Echipa noastră are un golaveraj de 8-7.

În ceea ce o privește pe Dinamo, echipa lui Zeljko Kopic ocupă poziția a 15-a, cu un total de 21 de puncte și un golaveraj de 5-9. În play-out, adversarii noștri au câștigat un singur meci, au făcut trei egaluri și au pierdut de trei ori, fiind într-o luptă strânsă pentru evitarea retrogradării directe. Dinamo se află la un punct de baraj, momentan FC Voluntari și FC U 1948 Craiova fiind cele care ocupă locurile care ar duce la dueluri cu formații din eșalonul secund.

Programul etapei a opta din play-out

Sâmbătă | 14:30 | FC Botoșani – FC Voluntari

Sâmbătă | 20:00 | FC Universitatea Cluj – Dinamo București

Duminică | 15:30 | Petrolul Ploiești – Oțelul Galați

Luni | 15:00 | FC Hermannstadt – Politehnica Iași

Luni | 18:00 | UTA Arad – FC U 1948 Craiova

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău, Alex Chipciu și Lucas Masoero

Înaintea ultimului meci de acasă în playout-ul Superligii, la dispoziția jurnaliștilor clujeni au stat Ioan Ovidiu Sabău, Alex Chipciu și Lucas Masoero. Antrenorul a spus următoarele:

„Suntem pregătiți să câștigăm pentru a putea să fim în obiectivul pe care l-am stabilit la începutul campionatului. Ar fi o performanță pentru noi și pentru jucătorii minunați pe care i-am antrenat, pentru că merită mai mult respect. E adevărat că în ultima perioadă n-am arătat așa cum i-am obișnuit pe suporteri și e normal să apară nemulțumiri dacă lucrurile nu funcționează. Am făcut lumea să creadă, pentru că am ridicat nivelul și am fost acolo aproape, la un punct de play-off. Am crescut așteptările, dar partea rea e că i-am dezamăgit pe fani.

Eu sunt antrenor la ”U” Cluj și am anumite obiective. Am vrea să jucăm acel baraj pentru Europa, dacă putem chiar ambele meciuri. Contează și ultima impresie pe care o lăsăm acasă. Îmi pare rău că Dinamo a ajuns în această situație și nu mi-aș fi dorit să fiu prins din nou la mijloc. Oricum pe cineva nemulțumești, dar e adevărat și că pe cineva mulțumești. Trebuie să arătăm ca o echipă care știe să lupte pentru propriile interese, să nu dezamăgim și să putem câștiga acest ultim joc de acasă.”

Chipciu a avut un mesaj clar înaintea confruntării cu Dinamo:

„Meciul contează pentru barajul de Europa și contează pentru prima de obiectiv pe care o avem. Obiectivul e clasarea pe locuril 7-9. Pentru a fi în primele 9, clar trebuie să batem mâine. Fiecare meci îl jucăm la fel, chiar dacă există speculații și basme. Dinamo e un club mare, mi-ar părea rău dacă ar retrograda.

Dar noi trebuie să ne gândim la noi și să ne facem jocul. Dinamo are un fotbal deschis, un stil agresiv. Ei trebuie să marcheze și vor veni sus. Asta nu înseamnă că noi ne vom baricada în apărare.”

Masoero a răspuns astfel:

„Avem înca șanse să ne calificăm în cupele europene și trebuie să luptăm pentru asta. Trebuie să câștigăm meciul cu Dinamo, dar nu va fi ușor. Îmi place felul în care joacă, cu ce intensitate abordează jocurile și ce pressing impun jucătorii. În plus, situația lor e complicată și se luptă să evite retrogradarea. E o echipă care va pune presiune și cred că e ultima lor șansă de a rămâne în prima ligă. Trebuie să ne folosim de presiunea care există pe ei. Există presiune și pe noi, dar nu la fel ca cea asupra lui Dinamo, pentru că avem obiective diferite.”

Meciul dintre FC Universitatea Cluj și Dinamo București va avea loc sâmbătă, 4 mai, de la ora 20:00 în direct pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport. Centralul confruntării va fi Szabolcs Kovacs, iar de la cele două margini îl vor ajuta Daniel Mitruți și Alexandru Vodă. În camera VAR se vor afla Sorin Costreie și Raul Constantin Ghiciulescu.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii