AVANCRONICA | Play-out-ul începe pe Cluj Arena, împotriva lui FC Botoșani

AVANCRONICA | Play-out-ul începe pe Cluj Arena, împotriva lui FC Botoșani

14 mar. 2024 21:10:52

La 12 zile de la precedenta întâlnire, ultima clasată sosește din nou pe Cluj Arena. ”U” și FC Botoșani deschid vineri, de la ora 17:30, play-out-ul Superligii.

Faza decisivă a campionatului ne va aduce cinci meciuri acasă și patru deplasări, primul oponent pentru jucătorii echipei noastre fiind FC Botoșani. Urmează astfel a patra întâlnire stagională cu moldovenii, precedenta având loc în urmă cu 12 zile tot pe Cluj Arena.

Situația în 2024 pentru cele două echipe

Pe perioada etapelor din campionatul regular desfășurate în 2024, „studenții” au acumulat 13 puncte dintr-un total de 27 posibile, în vreme ce moldovenii au trecut în dreptul lor 9 puncte în perioada amintită.

Diferența se simte și în privința golaverajului. Dacă echipa noastră are 7-7 în perioada trecută de la reluarea Superligii, oponenții din prima rundă a play-out-ului stau pe minus la acest capitol, cu 10-13.

Privind strict anul 2024, principalii marcatori din cele două loturi sunt Daniel Popa și Enzo Lopez, ambii cu câte 3 goluri.

Neînvinși în duelurile de acasă contra lui FC Botoșani

De când moldovenii au făcut pasul spre primul eșalon, în prima parte a deceniului trecut, s-au notat 10 confruntări directe. ”U” are cinci victorii, Botoșani una, iar celelalte patru meciuri s-au încheiat la egalitate.

Un aspect important vine în confruntările în care alb-negrii sunt gazde. Astfel, ”U” nu a pierdut niciodată cu FC Botoșani cât timp a beneficiat de avantajul terenului propriu. În plus, moldovenii au înscris o singură dată din postura de oaspeți. Unica reușit a venit într-o victorie cu 2-1 a echipei noastre de pe 14 aprilie 2014.

Țintim prelungirea seriei de meciuri fără gol primit

Pe lângă perioada de mai bine de o lună fără înfrângere în campionat, „studenții” au o serie impresionantă de meciuri fără gol primit. Jucătorii pregătiți de Ioan Ovidiu Sabău au încheiat precedentele cinci partide din Superligă fără să primească gol.

În trei cazuri am avut parte de remize albe, iar de alte două ori echipa noastră s-a impus cu 1-0. Andi Gorcea a apărat buturile în perioada amintită.

Cum arată clasamentul

Finalul sezonului regular nu doar că a trasat o linie pentru formarea clasamentelor din play-off și play-out, dar a dus și la înjumătățirea punctelor. Astfel, ”U” va începe această fază de pe primul loc, cu 21 de puncte, iar FC Botoșani de pe ultima poziție, cu 11 puncte.

Toate meciurile vor avea o miză mare, diferența dintre poziția ocupată în prezent de „studenți” și primul loc ce duce la barajul pentru menținerea în Superligă fiind de doar cinci lungimi. În plus, echipele care vor încheia pe 7 și 8 vor beneficia de o șansă în plus pentru un loc european, printr-un prim baraj, urmat apoi de un alt duel cu ocupanta locului trei din play-off.

Programul etapei inaugurale din play-out

Vineri | 17:30 | FC Universitatea Cluj – FC Botoșani

Sâmbătă | 17:00 | Oțelul Galați – Politehnica Iași

Duminică | 18:15 | FC Hermannstadt – Dinamo București

Luni | 17:30 | UTA Arad – FC Voluntari

Luni | 20:30 | Petrolul Ploiești – FC U 1948 Craiova

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău și Dorinel Oancea

Înaintea partidei cu FC Botoșani, Ioan Ovidiu Sabău și Dorinel Oancea au participat la o conferință de presă. Antrenorul a avut următoarele de spus:

„Cu bune și cu rele noi trebuie să mergem înainte. Avem 9 finale, nu putem fi indiferenți la ceea ce s-a întâmplat, dar trebuie să mergem înainte. Trebuie să muncim mai mult, să învățăm din greșeli și să avem voință și concentrare. Când înțelegi ce poți pierde sau ce poți câștiga, tratatezi momentele cu o stare mai bună și cu încredere. Ne lipsesc Bic și Chipciu, dar am jucători cu experiență. Trebuie să luptăm și să fim responsabili.

Cred că la ce jucători avem trebuie să îți dorești să rămâi pe locul 7. Suntem mai bine decât anul trecut. Toate echipele au investit și sunt la același nivel. Clujul, suporterii, stabilitatea financiară trebuie să ne oblige. Nu trebuie să ne mulțumim ca e bine la U Cluj, e liniște și salariile sunt la zi. Asta trebuie să te responsabilizeze. Trebuie să avem pasiune în tot ceea ce facem. Avem jucători, dar trebuie să faci echipă.

Dacă ne vom obișnui să jucăm la acest nivel, presiunea ne va ajuta în anii viitori. Sper să îi pot aduce pe jucători la o formă bună. Toți antrenorii din play-out realizează cât de greu va fi să te salvezi în acest an. Acela e primul obiectiv, după care se merge mai sus. Eu, ca antrenor, nu pot să fiu liniștit până nu suntem salvați matematic. Acei jucători care formează un grup puternic, își doresc mult, își vor îndeplini obiectivul.

A fost nevoie să îmi revin în această săptămână pentru că am fost dărâmat total. Jucătorii simt acea stare, iar eu trebuia sa ma încarc pozitiv, să transmit încredere. Cred că în play-out nu vor fi meciuri bune, spectaculoase. E prea mare presiunea, nimeni nu riscă. Vor fi meciuri foarte închise, pragmatism total. Foarte greu va fi.

Aștept să fie concentrați, să alerge mult și să câștige. Începutul e foarte important. Eu nu sunt antrenor de rezultate, sunt antrenor care sunt lângă jucători în orice moment. Am plecat împreună și tot împreună trebuie să fim puternici, să ne ajutăm și să ne îndeplinim obiectivele. Cred că doar așa vom putea.”

Fundașul a adăugat următoarele:

„A fost destul de apăsătoare primele două zile după meci (n.r. - jocul cu FC Voluntari). Acum trebuie să mai vedem ce putem obține. Avem Cupa României, barajul pentru cupele europene, nu trebuie să uităm că sunt obiective importante.

Am făcut o analiză, dar trebuie să uităm acel meci. Urmează FC Botoșani, o echipă care nu mai are nimic de pierdut. Cel mai dureros e că am depins doar de noi și nu am putut atinge obiectivul.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii