AVANCRONICA | Primim vizita lui CS Universitatea Craiova în ultimul meci de acasă în luna septembrie

AVANCRONICA | Primim vizita lui CS Universitatea Craiova în ultimul meci de acasă în luna septembrie

22 sept. 2023 22:23:27

Etapa a 10-a a Superligii ne aduce un duel interesant pe Cluj Arena. „Studenții” primesc vizita lui CS Universitatea Craiova și luptă pentru prima victorie pe teren propriu din acest sezon.

În căutarea primei victorii în fața oltenilor

Din 2013 până în prezent, FC Universitatea Cluj și CS Universitatea Craiova s-au întâlnit de patru ori. Trupa din Bănie are trei victorii, fiecare dintre aceste meciuri terminându-le fără să primească gol.

Anul trecut, în etapa a doua a sezonului regular, la Mediaș am făcut 1-1 cu oltenii, golul nostru fiind marcat de către Ioan Filip. În acea perioadă, pe banca tehnică a Universității s-a aflat Erik Lincar, iar dintre cei care sunt și acum în lot s-au regăsit pe foaia de joc Andrei Gorcea, Alex Chipciu, Ioan Filip, Albert Hofman și Andrei Pițian.

Avem șansa să ajungem în preajma locurilor de play-off

Debutul etapei a 10-a ne găsește pe locul 9, la trei puncte de locurile de play-off. În cazul unui succes, putem ajunge la egalitate cu una dintre FC Hermannstadt și Petrolul Ploiești, dacă rezultatul meciului direct dintre cele două ne va fi favorabil.

Înaintea meciului cu CS Universitatea Craiova, echipa noastră are același număr de goluri marcate cu cel al oponenților (13). În ceea ce privește golurile primite, craiovenii au opt goluri primite în primele nouă runde, față de cele 17 primite de „studenți”.

Mutările Craiovei pentru acest sezon

Oltenii au făcut puține mutări pentru acest sezon, principala achiziție fiind aducerea lui Alexandru Mitriță după câteva sezoane petrecute în străinătate. În plus, l-au înlocuit pe Eugen Neagoe cu Laurențiu Reghecampf în primele săptămâni ale stagiunii.

Au sosit la Craiova:

  • Alexandru Mitriță (extremă stânga - 28 de ani), Jasmin Kurtic (mijlocaș central - 34 de ani), Lyes Houri (mijlocaș ofensiv - 27 de ani), Jean Baptiste Mendy (fundaș central - 19 ani), Florin Gașpar (fundaș dreapta - 15 ani), Denis Benga (fundaș stânga - 17 ani). Au revenit din împrumuturi Florin Borța (fundaș dreapta 24 de ani), Atanas Trică (atacant - 18 ani) și Marian Danciu (extremă stânga - 21 de ani).

Au plecat din Bănie:

  • Ivan Martic (fundaș dreapta - 32 de ani), Bogdan Vătăjelu (fundaș stânga - 30 de ani), Sergiu Hanca (extremă dreapta - 31 de ani), Bogdan Mitrea (fundaș central - 35 de ani), Rivaldinho (atacant - 28 de ani), Valerică Găman (fundaș central - 34 de ani), Ionuț Vînă (mijlocaș central - 28 de ani), Ionuț Mitran (fundaș dreapta - 21 de ani), Marian Șerban (mijlocaș central - 23 de ani). Alexandru Cîmpanu a sosit sub formă de împrumut la ”U” Cluj.

Programul etapei cu numărul 10

  • Vineri | 18:00 | FCU 1948 Craiova – Oțelul Galați
  • Vineri | 21:00 | Dinamo București – Farul Constanța
  • Sâmbătă | 14:30 | FC Voluntari – Politehnica Iași
  • Sâmbătă | 18:45 | FC Botoșani – UTA Arad
  • Sâmbătă | 21:30 | FC Universitatea Cluj – CSU Craiova
  • Duminică | 18:15 | Petrolul Ploiești – FC Hermannstadt
  • Duminică | 21:00 | Sepsi OSK - FCSB
  • Luni | 21:00 | Rapid București – CFR Cluj

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău și Lucas Masoero

Prezenți la conferința de presă premergătoare jocului, Ioan Ovidiu Sabău și Lucas Masoero au oferit mai multe declarații. Antrenorul echipei noastre a spus:

„Ca de fiecare dată, ne așteaptă un meci important pentru mine ca antrenor și pentru jucători, public, club. E foarte important cum vom arăta la acest joc cu un adversar care are jucători care au calitate. Dacă sunt lăsați, pot face diferența. Aici mă refer la Mitriță, Bancu, Ivan. Analizând adversarul am văzut calitățile lor, cum sunt organizați, cum vor juca. E foarte important ca noi să jucăm la valoarea pe care o avem, la nivelul nostru, pentru că și noi avem jucători foarte valoroși, care au calitate. E foarte important să avem curaj, să jucăm, să nu ne fie teamă, să nu fim timizi.

Cred că jucătorii au personalitate. Majoritatea dintre ei au jucat la cel mai înalt nivel și cred că trebuie să jucăm și să ne considerăm o echipă importantă, valoroasă, care poate juca de la egal la egal cu orice echipă.”

Sabău a făcut referire și la situația indisponibililor de la precedentul meci:

„Mă bucur foarte mult că a revenit la antrenamente Alex Chipciu. Cred că undeva la 60% - 70% s-a recuperat fizic. La fel, Dan Nistor este recuperat. Noi știm că avem jucători care luați individuali sunt foarte buni, însă la noi lipsește jocul de echipă. Nu ne regăsim încă.

Trebuie să găsim soluții în funcție de ce avem noi ca sistem de joc, ritmul unor jucători care au jucat destul de puțin, dar cu aceste greutăți am reușit să câștigăm la Arad, un adversar foarte foarte greu. Am câștigat cu jucători precum Peteleu, care a jucat foarte puțin în acest sezon, cu Simion, cu Cîmpanu, cu Doukoure. Deci se poate. Atunci când pregătești foarte bine fiecare antrenament, fiecare meci, eu cred că se poate.”

Masoero a adăugat:

„A fost un joc (n.r. cel de la Arad)  foarte, foarte frumos pentru rezultat și, de asemenea, pentru prestația echipei. Cred că a fost un joc de luptă, cu situații dificile pe care a trebuit să le gestionăm. Am făcut o treabă bună chiar și atunci când am jucat cu un om mai puțin. Am continuat să jucăm și am avut mai multe ocazii de a marca. În final, rezultatul a fost cel mai important. Întotdeauna mă antrenez ca să fiu în primul 11, toți ne dorim asta.

Vreau să îi văd (n.r. pe fani), dar am fost aici la meciul cu Iași. A fost frumos. Aveam nevoie să joc în fața unor asemenea fani.”

Meciul de sâmbătă, 23 septembrie, de pe Cluj Arena va începe la ora 21:30 în direct pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport. Iulian Călin se va afla la centru, iar de la cele două margini îl vor ajuta Radu Ghinguleac și Mihai Marius Marica, în timp ce în cabina VAR vor ocupa loc Iulian Dima și Andrei Moroiță.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii