AVANCRONICA | Revenim pe Cluj Arena cu un duel în fața lui FC Botoșani

AVANCRONICA | Revenim pe Cluj Arena cu un duel în fața lui FC Botoșani

24 feb. 2023 19:36:06

”U” revine pe Cluj Arena cu duelul din etapa a 27-a a Superligii contra celor de la FC Botoșani. Duelul de sâmbătă, 25 februarie, este penultimul de acasă pentru echipa noastră în sezonul regular.

Moldovenii sunt printre cele mai în formă echipe ale campionatului în ultimele cinci runde, perioadă în care au acumulat 10 puncte și au încasat patru goluri, toate în precedentele două etape. FC Botoșani ocupă înaintea meciului contra lui ”U” poziția a 9-a în clasament, cu un total de 31 de puncte (27-38 golaveraj).

Adversarii de sâmbătă au un lucru în comun cu echipa noastră și anume cifra din dreptul meciurilor terminate la egalitate:10. FC Botoșani este pe locul 10 în privința meciurilor din deplasare, acolo unde printre altele a adunat și un eșec cu 8-0 în fieful celor de la Farul Constanța. În toamna anului trecut, moldovenii au suferit un alt rezultat drastic, 7-0 pe terenul lui Sepsi OSK.

De la sosirea lui Flavius Stoican pe banca tehnică, FC Botoșani are 11 puncte dintr-un total de 21 posibile în Superligă. De partea cealaltă, cu Ioan Ovidiu Sabău pe bancă, ”U” are în cinci partide o victorie, trei rezultate de egalitate și o înfrângere.

FC Botoșani are opt marcatori în actuala stagiune din primul eșalon, dintre care în mod special se remarcă Sebastian Mailat cu 10 reușite. Întâlnirea de pe Cluj Arena va fi a șasea în istorie contra lui FC Botoșani, până acum fiind înregistrate trei remize, un succes pentru oponenți și o victorie pentru echipa noastră. În tur s-a terminat cu 1-1, Mihai Roman și Adrian Bălan fiind marcatorii.

Ioan Ovidiu Sabău a participat la conferința de presă premergătoare partidei cu FC Botoșani, începând astfel:

„Jucătorii sunt conștienți, înțeleg momentul și de ce avem nevoie ca să câștigăm acest joc. Sper să fim într-o formă sportivă bună, să ne ajute și terenul. Vrem să ne facem un cadou frumos nouă și suporterilor care cu siguranță vor veni să ne susțină. Cred că jucătorii prin ce au făcut, cu o singură excepție, și-au câștigat respectul și aprecierea celor care se uită la ei.”

Sabău a evidențiat cum s-a analizat meciul din runda trecută:

„Am avut discuții individuale cu toți jucătorii după meciul cu Chindia. Am analizat lucrurile bune pe care le-am făcut. Pe lângă tot ce a existat și legat de arbitraj, pe mine mă interesează să nu mai facem acele greșeli în momentele cheie și să fim mult mai maturi, să comunicăm mai mult și să gestionăm mai bine aceste faze. S-au făcut niște greșeli acolo care puteau fi evitate. Sper să nu se mai repete, pentru că altfel avem o problemă.”

Întrebat despre zvonurile legate de Florin Prunea, antrenorul echipei noastre a afirmat:

„Sunt prea multe lucruri de rezolvat la echipă și nici nu vreau să discut aceste probleme. E treaba oamenilor din club care au alte responsabilități față de ale mele. Nu vreau să intru prea mult în acest subiect, pentru că nu mă privește, nu e problema mea.”

Ioan Ovidiu Sabău a vorbit și despre absențele din acest meci cu Botoșani:

„Lipsesc doi jucători. Îi avem acum pe Pițian și Miron în centrul defensivei. Pițian a jucat mai puțin, dar sper să intre cu moral bun și entuziasm. Țin foarte mult ca toți jucătorii să aibă meciuri în picioare. Mai ales când jucăm acasă, a doua zi programăm jocuri amicale și le dau și celorlalți 90 de minute, pentru că avem nevoie de toți. În acest meci avem doi jucători suspendați și avem nevoie ca cei care îi înlocuiesc să fie cu meciuri în picioare.”

Un succes ar ajuta foarte mult moralul echipei în opinia acestuia:

„La meciul cu Mioveni noi n-am dat gol la ultima fază, apoi în jocul cu Chindia am primit gol la ultima fază. Am jucat ca o echipă matură, zic eu, dar n-am reușit să câștigăm. Nu-i ușor să gestionezi ca antrenor astfel de momente. Atunci scoți în evidență calitățile deosebite ale jucătorilor. Să aibă încredere, să nu cedeze, pentru că au calități și pot avea realizări individuale și ca echipă. Ei se antrenează foarte bine. După jocul cu Chindia am fost supărat pe acel gol primit la final. Nu pe jucători sunt supărat. Pentru mine sunt în continuare profesioniști, respectă acest club și se respectă pe ei, iar asta e foarte important pentru mine ca antrenor. Intervin destul de puțin în antrenament, pentru că nu văd jucători care să nu fie disciplinați și sunt cu mintea în altă parte. Îmi pare rău că nu avem mai multe puncte, pentru că ar fi o altă stare.”

La final, antrenorul lui ”U” a indicat și principalul motiv pentru care s-a ales revenirea acasă:

„Revenirea pe Cluj Arena este în primul rând pentru suporteri. Aici e casa noastră și aici trebuie să jucăm. Dacă joci la Mediaș nu ești acasă. Joci cu 100 de suporteri. Nu-i firesc. Stadionul acesta e făcut pentru echipa de fotbal și noi trebuie să jucăm acasă. Dacă nu plouă tare mâine, terenul este practicabil și într-o stare mai bună decât cel de la Ploiești. Cred că și adversarul se simte altfel în deplasare când are 10.000 de suporteri în tribune. Este un mare avantaj să jucăm acasă și am hotărât să facem eforturi să jucăm acasă, chiar și în aceste condiții.”

Mamadou Thiam a fost și el prezent la conferința de presă, punctând următoarele:

„Cred că la ultimul meci am făcut prea multe cadouri. Trebuie să fim concentrați mâine și să luăm toate cele trei puncte. Nu avem altă opțiune. Au fost două meciuri pe care trebuia să le câștigăm, dar nu am reușit. Mâine nu avem de ales, decât să câștigăm. La Ploiești conduceam cu 2-0 și credeam că meciul e gata, însă în fotbal niciodată nu e gata, iar ei au înscris în ultimul minut. Chiar dacă nu suntem fericiți cu arbitrajul, acolo fiind fault clar, trebuia să fim concentrați să nu primim acel gol.”

Thiam a povestit și cum a fost starea generală după meciul cu Chindia:

„A fost foarte greu, pentru că eram pe 14 în clasament și dacă am fi câștigam urcam pe 11. E frustrant, dar trebuie să mergem înainte, pentru că nimic nu e jucat. În vestiar toată lumea era supărată, nimeni nu era fericit și nu mai vrem să trăim așa ceva. Vom rezolva această problemă și nu se mai întâmpla pentru că e foarte frustrant. Pentru mine acel meci a fost ca o înfrângere. Când conduci cu 2-0 nu e acceptabil să faci remiză.”

Atacantul spune că s-a integrat rapid la ”U” și se simte foarte bine:

„Mă simt foarte bine. Din prima zi toată lumea din club m-a câștigat. Când noul antrenor a venit și el m-a ajutat. În fiecare zi a discutat cu mine și mi-a zis ce ar trebui să îmbunătățesc. Și suporterii m-au ajutat, pentru că mă simt iubit aici. E foarte important ca jucător străin plecat departe de casă să te simți iubit de oameni. Pentru mine ”U” Cluj e o echipă mare, pentru că s-a văzut atmosfera de aici și e ceva ce doar un club mare poate crea.”

El a fost întrebat și cum i se pare stilul de joc al echipei din ultima perioadă:

„Îmi place, cred că ne-a lipsit în echipă un jucător cum e Ze Gomes. Mă ajută mult atât pe teren, cât și în afara lui. Are calități foarte bune și ne ajută. Putem vedea că în prima parte a sezonului nu avea mingea cum e acum. Avem mai multă posesie acum, ne facem mult mai multe șanse de a marca și atacăm cu mai mulți jucători.”

Thiam a vorbit și despre revenirea pe Cluj Arena:

„Ca fotbaliști e clar că toți ne dorim un gazon bun. Pe un teren bun poți juca și un fotbal mai bun, dar ne dorim să jucăm în fața suporterilor noștri. Va fi mai greu din cauza gazonului, dar ne simțim bine când jucăm acasă. E mai bine să jucăm în fața suporterilor noștri, mai ales în situația noastră. Avem nevoie de puncte și știm că jucăm mai bine în fața fanilor.”

Meciul dintre FC Universitatea Cluj și FC Botoșani are loc sâmbătă, 25 februarie, începând cu ora 17:00 și va fi în direct pe Digisport, Prima Sport, respectiv Orange Sport. Florin Andrei este delegat să conducă acest joc, iar asistenții sunt George Florin Neacșu, respectiv Imre-Laszlo Bucsi.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii