AVANCRONICA | Un nou duel cu Hermannstadt, de data aceasta în campionat

AVANCRONICA | Un nou duel cu Hermannstadt, de data aceasta în campionat

6 apr. 2024 21:44:04

La câteva zile distanță după calificarea în semifinalele Cupei României, ”U” se pregătește pentru o nouă întâlnire cu FC Hermannstadt. Duminică, 7 aprilie, cele două echipe vor fi adversare în etapa a treia din play-out-ul Superligii.

Mergem după a opta victorie împotriva sibienilor

Rezultatul din Cupă, pe lângă că ne-a adus calificarea în semifinale, a reprezentat a opta victorie în confruntările cu Hermannstadt. Federico Anselmo a marcat singurul gol de pe Cluj Arena, în minutul 90+3.

Rezultatul din sferturile Cupei a consemnat a patra victorie cu 1-0 a „studenților” împotriva celor de la Hermannstadt în cele 12 întâlniri directe. Precedentele astfel de rezultate s-au înregistrat pe 12 iunie 2019, 8 octombrie 2022 și 28 februarie 2023.

Bilanțul din acest sezon este de partea lui ”U”

Echipa noastră a ajuns miercuri la o serie de opt partide consecutive în care a marcat în poarta sibienilor cel puțin odată. De asemenea, „studenții” nu au cedat în acest sezon împotriva celor de la Hermannstadt. După ce în turul sezonului regular scorul a fost egal, 2-2, ”U” a câștigat următoarele două partide cu Hermannstadt: 2-1 și 1-0.

Ne vom întoarce astfel la Sibiu, o locație din care avem mai multe amintiri plăcute. În postura de oaspeți nu am pierdut niciodată în fața echipei de pe Cibin.

Cum au arătat primele două etape din play-out

Înaintea primei runde a play-out-ului, diferența dintre ”U” și Hermannstadt a fost de un singur punct. Între timp, după două etape scurse din această fază a Superligii, echipa noastră a ajuns la 25 de puncte, iar oponenții noștri au 23 de puncte.

În ceea ce privește linia de clasament a „studenților”, putem observa un succes cu 3-0 împotriva lui FC Botoșani și un egal fără goluri tot pe Cluj Arena, în disputa cu UTA Arad. De partea cealaltă, Hermannstadt a învins-o pe Dinamo cu 3-0, dar a pierdut ulterior la Voluntari cu 0-1.

Situația înaintea partidei de la Sibiu

Ambele formații luptă să câștige play-out-ul. Dacă echipa noastră se află momentan pe poziția secundă în această ierarhie, după ce UTA și-a disputat deja meciul din runda a treia, sibienii sunt cu două locuri mai jos.

Hermannstadt s-a dovedit o echipă puternică în acest sezon pe teren propriu. Jucătorii pregătiți de Marius Măldărășanu au pierdut o singură dată în această ediție a Superligii pe „Municipalul” sibian, la mijlocul lunii iulie a anului trecut, când au cedat împotriva Farului cu 0-1.

Daniel Paraschiv este cel mai bun marcator al sibienilor, atacantul în vârstă de 24 de ani marcând 8 goluri. Acesta este urmat de Silviu Balaure cu șapte reușite.

În ceea ce o privește pe ”U”, seria meciurilor fără gol încasat a ajuns la opt. Ultima dată când vreun club a marcat în buturile apărate de Gorcea sau Gertmonas s-a întâmplat în urmă cu mai bine de două luni (2-2 vs. Universitatea Craiova pe 9 februarie 2024).

Programul etapei a treia din play-out

Vineri | UTA Arad – FC Botoșani 1-0

Sâmbătă | Petrolul Ploiești – FC Voluntari 0-4

Duminică | 14:30 | FC Hermannstadt – FC Universitatea Cluj

Luni | 17:30 | Politehnica Iași – FC U 1948 Craiova

Luni | 20:30 | Oțelul Galați – Dinamo București

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău și Dan Nistor

Meciul de la Sibiu a fost prefațat de Ioan Ovidiu Sabău și Dan Nistor. Antrenorul a spus următoarele în cadrul unei conferințe de presă:

„Aceiași actori, alt meci, cu o altă încărcătură. Ne cunoaștem foarte bine, ne-am studiat. Pentru mine cel mai important e să îi reîncarc și să îi ajut să își găsească motivația pentru a aborda acest joc la victorie, cu un spirit care să te ajute foarte mult. Până acum nu am îndeplinit vreun obiectiv, nu avem de ce să fim relaxați.

Trebuie să fim la fel de modești, umili și să muncim foarte mult. Întâlnim un adversar ce clar va avea o motivație în plus, dorință mare de revanșă. Sunt multe jocuri în care nu au reușit să ne bată și mizează pe orgoliu, ambiție.”

Nistor a oferit următoarele declarații:

„Va fi un meci mult mai deschis. Meciul de Cupă era foarte important pentru ambele echipe. Sperăm să repetăm istoria de anul trecut și să câștigăm din nou acolo. Ne cunoaștem foarte bine, sper să nu avem surprize. Cred că suntem destul de maturi pentru acest meci.

E un stadion bun pentru noi și sperăm ca și anul acesta să ne calificăm în finala Cupei și să câștigăm trofeul. Totuși, cel mai important e meciul de duminică. Echipele sunt foarte apropiate în clasament și sper să nu avem vreo surpriză.

E important să nu pierdem. Eu sunt bine, întineresc. Facem o meserie foarte frumoasă, mulți și-ar dori să facă acest lucru. Dacă aș fi obosit ar trebui să mă las.

E bine că jucăm din 3 în 3 zile, nu mai facem antrenamente, pentru mine e bine. Sper să vină golul duminică, dar e mai puțin important să marchez eu, mi-aș dori mai mult ca echipa să câștige.”

FC Hermannstadt și FC Universitatea Cluj se vor duela duminică, 7 aprilie, de la ora 14:30 în direct pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport. Marcel Bîrsan a fost delegat să conducă de la centru partida, iar la cele două margini va fi ajutat de Radu Ghinguleac, respectiv Imre-Laszlo Bucsi. În camera VAR se vor afla Marian Barbu și Stelian Slabu.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri Homepage Posts De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii