“Avem absenți, dar vreau să găsim formula ideală și să învingem Chiajna”

“Avem absenți, dar vreau să găsim formula ideală și să învingem Chiajna”

12 nov. 2019 14:00:00
Cu șase remize din 15 meciuri, Universitatea nu are de ales și e obligată să câştige, miercuri, partida cu Concordia Chiajna, pentru a se îndepărta de locurile retrogradabile. Întâlnirea contează pentru etapa a 17-a din Liga 2 și este programată la ora 17:30, pe Cluj Arena. Echipa noastră trăiește un paradox de câteva etape încoace. E neînvinsă în duelurile cu formațiile din vârf (2-2 cu CS Mioveni, 1-1 cu UTA Arad și Rapid București), dar se menține în subsolul ligii secunde (locul 14), fiind despărțită de numai două puncte de prima poziție retrogradabilă, ocupată astăzi de CSM Reșița. În situația actuală, meciul de miercuri seară, cu vecina de clasament Concordia (locul 13, 19 puncte), se anunță extrem de important, iar antrenorul Adrian Falub a anunțat răspicat că ia în calcul doar varianta victoriei, cu toate că nu va putea conta pe doi dintre fundașii săi centrali, Artur Crăciun (convocat la echipa națională a Republicii Moldova pentru meciurile cu Franța și Islanda din preliminariile EURO 2020) respectiv Carlos Kay (accidentat la antrenamentul de luni).   “Chiajna are jucători foarte buni, majoritatea au evoluat în Liga 1, deci sunt cu mult peste nivelul ligii secunde. Noi, din păcate, suntem într-o situație delicată. Crăciun a plecat la echipa națională a Republicii Moldovei, iar Kay s-a accidentat. Nu avem fundași centrali, așa că nu știm exact ce formulă vom alinia. În ciuda absențelor, sper să găsim o soluție ideală în linia defensivă și să reușim să învingem Concordia. E clar că avem nevoie de victorie! Am obținut multe egaluri, dar să nu uităm că am întâlnit câteva formații din fruntea clasamentului, cum ar fi CS Mioveni, Rapid sau UTA. Din etapa a șasea încoace am acumulat 15 puncte, ceea ce nu e puțin, iar într-un clasament provizoriu, de atunci până azi, cred că ne-am fi clasat pe loc de baraj. Din acest punct de vedere noi am crescut ca echipă, dar și ca joc, chiar dacă suntem departe de a avea o prestație strălucită. Ne-am prezentat bine atât cu FCSB, cât și cu UTA, dar am pierdut puncte pe niște greșeli personale. Ar fi extraordinar pentru noi dacă vom reuși să legăm victorii în următoarele cinci etape. În ceea ce îl privește pe Florescu, am avut o discuție cu el, știe exact ce i-am cerut. A înțeles situația, e conștient că a greșit, și-a cerut scuze pentru cele întâmplate. Eu văd un altfel de “U” Cluj și îmi doresc ca atâta timp cât voi fi eu la echipă jucătorii să aibă un comportament adecvat”, a declarat Falub, înaintea antrenamentului de marți. Duelul cu Concordia Chiajna a fost prefațat și de mijlocașul George Florescu. “A fost un incident regretabil în drum spre București, pe care mi-l asum. Vina îmi aparține în totalitate, pe moment am luat o decizie cât se poate de neinspirată. Am avut o discuție cu Adrian Falub și am lămurit lucrurile, totul este în regulă. Am șters cu buretele acel episod, mergem înainte și ne concentrăm asupra meciului cu Concordia Chiajna, pe care vrem să îl câștigăm. Atmosfera este foarte bună în vestiar, așa a fost mereu. Jocul echipei s-a îmbunătățit vizibil, am crescut de la meci la meci, dar, din păcate, nu reușim să legăm victorii, avem foarte multe remize. Prin prisma evoluțiilor bune din ultima vreme, trebuie să fim optimiști în ceea ce privește viitorul. Jocul e tot mai închegat, s-au văzut traseele chiar și împotriva celor de la FCSB, care este o aspirantă la titlul de campioană a României, așa că vor veni și rezultatele, sunt convins. Nici Concordia nu se descurcă așa cum și-ar fi dorit, dar noi vom juca pe Cluj Arena, așa că luăm în calcul doar varianta unui succes. Le transmit suporterilor să fie în continuare alături de echipă, de acest simbol, pentru că fotbaliștii sunt efemeri, dar “U” rămâne aici, nu moare. Încerc să dau totul pe teren la fiecare meci. Câteodată am evoluții bune, câteodată mai puțin reușite, dar ceea ce trebuie să știe toată lumea e că sunt implicat 100%, atât în timpul partidelor, cât și la antrenamente și în viața personală”, a spus Geo Flores, completat de mai tânărul său coechipier din atac, Alex Pop. “Suntem în creștere față de startul sezonului. Într-adevăr, rezultatele nu sunt tocmai cele pe care le-am dorit, am bifat multe egaluri, dar se vede o schimbare. Nu mai suntem naivi, nu mai primim goluri atât de ușor, ne închidem mai bine în apărare și încercăm să surprindem pe contraatac. Remiza cu Rapid nu a fost un rezultat rău, dar o victorie cu Chiajna ar mai șterge din rușinea de la începutul campionatului”, a adăugat vârful Universității Cluj. Partida va fi condusă la centru de Rareș George Vidican din Satu Mare, ajutat la cele două margini de Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) și Radu Despa (Baia Mare). Biletele sunt disponibile online, dar și la magazinul oficial FC Universitatea Cluj (situat lângă casele de bilete de la Cluj Arena, zilnic: 12:00 – 20:00), la standul clubului din Iulius Mall (zilnic: 10:00-22:00), la BTArena (miercuri: 11:00-19:00) respectiv la Cluj Arena (casele de bilete se deschid miercuri la ora 15:00).   |full_html|Cu șase remize din 15 meciuri, Universitatea nu are de ales și e obligată să câştige, miercuri, partida cu Concordia Chiajna, pentru a se îndepărta de locurile retrogradabile. Întâlnirea contează pentru etapa a 17-a din Liga 2 și este programată la ora 17:30, pe Cluj Arena. Echipa noastră trăiește un paradox de câteva etape încoace. E neînvinsă în duelurile cu formațiile din vârf (2-2 cu CS Mioveni, 1-1 cu UTA Arad și Rapid București), dar se menține în subsolul ligii secunde (locul 14), fiind despărțită de numai două puncte de prima poziție retrogradabilă, ocupată astăzi de CSM Reșița. În situația actuală, meciul de miercuri seară, cu vecina de clasament Concordia (locul 13, 19 puncte), se anunță extrem de important, iar antrenorul Adrian Falub a anunțat răspicat că ia în calcul doar varianta victoriei, cu toate că nu va putea conta pe doi dintre fundașii săi centrali, Artur Crăciun (convocat la echipa națională a Republicii Moldova pentru meciurile cu Franța și Islanda din preliminariile EURO 2020) respectiv Carlos Kay (accidentat la antrenamentul de luni).   “Chiajna are jucători foarte buni, majoritatea au evoluat în Liga 1, deci sunt cu mult peste nivelul ligii secunde. Noi, din păcate, suntem într-o situație delicată. Crăciun a plecat la echipa națională a Republicii Moldovei, iar Kay s-a accidentat. Nu avem fundași centrali, așa că nu știm exact ce formulă vom alinia. În ciuda absențelor, sper să găsim o soluție ideală în linia defensivă și să reușim să învingem Concordia. E clar că avem nevoie de victorie! Am obținut multe egaluri, dar să nu uităm că am întâlnit câteva formații din fruntea clasamentului, cum ar fi CS Mioveni, Rapid sau UTA. Din etapa a șasea încoace am acumulat 15 puncte, ceea ce nu e puțin, iar într-un clasament provizoriu, de atunci până azi, cred că ne-am fi clasat pe loc de baraj. Din acest punct de vedere noi am crescut ca echipă, dar și ca joc, chiar dacă suntem departe de a avea o prestație strălucită. Ne-am prezentat bine atât cu FCSB, cât și cu UTA, dar am pierdut puncte pe niște greșeli personale. Ar fi extraordinar pentru noi dacă vom reuși să legăm victorii în următoarele cinci etape. În ceea ce îl privește pe Florescu, am avut o discuție cu el, știe exact ce i-am cerut. A înțeles situația, e conștient că a greșit, și-a cerut scuze pentru cele întâmplate. Eu văd un altfel de “U” Cluj și îmi doresc ca atâta timp cât voi fi eu la echipă jucătorii să aibă un comportament adecvat”, a declarat Falub, înaintea antrenamentului de marți. Duelul cu Concordia Chiajna a fost prefațat și de mijlocașul George Florescu. “A fost un incident regretabil în drum spre București, pe care mi-l asum. Vina îmi aparține în totalitate, pe moment am luat o decizie cât se poate de neinspirată. Am avut o discuție cu Adrian Falub și am lămurit lucrurile, totul este în regulă. Am șters cu buretele acel episod, mergem înainte și ne concentrăm asupra meciului cu Concordia Chiajna, pe care vrem să îl câștigăm. Atmosfera este foarte bună în vestiar, așa a fost mereu. Jocul echipei s-a îmbunătățit vizibil, am crescut de la meci la meci, dar, din păcate, nu reușim să legăm victorii, avem foarte multe remize. Prin prisma evoluțiilor bune din ultima vreme, trebuie să fim optimiști în ceea ce privește viitorul. Jocul e tot mai închegat, s-au văzut traseele chiar și împotriva celor de la FCSB, care este o aspirantă la titlul de campioană a României, așa că vor veni și rezultatele, sunt convins. Nici Concordia nu se descurcă așa cum și-ar fi dorit, dar noi vom juca pe Cluj Arena, așa că luăm în calcul doar varianta unui succes. Le transmit suporterilor să fie în continuare alături de echipă, de acest simbol, pentru că fotbaliștii sunt efemeri, dar “U” rămâne aici, nu moare. Încerc să dau totul pe teren la fiecare meci. Câteodată am evoluții bune, câteodată mai puțin reușite, dar ceea ce trebuie să știe toată lumea e că sunt implicat 100%, atât în timpul partidelor, cât și la antrenamente și în viața personală”, a spus Geo Flores, completat de mai tânărul său coechipier din atac, Alex Pop. “Suntem în creștere față de startul sezonului. Într-adevăr, rezultatele nu sunt tocmai cele pe care le-am dorit, am bifat multe egaluri, dar se vede o schimbare. Nu mai suntem naivi, nu mai primim goluri atât de ușor, ne închidem mai bine în apărare și încercăm să surprindem pe contraatac. Remiza cu Rapid nu a fost un rezultat rău, dar o victorie cu Chiajna ar mai șterge din rușinea de la începutul campionatului”, a adăugat vârful Universității Cluj. Partida va fi condusă la centru de Rareș George Vidican din Satu Mare, ajutat la cele două margini de Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) și Radu Despa (Baia Mare). Biletele sunt disponibile online, dar și la magazinul oficial FC Universitatea Cluj (situat lângă casele de bilete de la Cluj Arena, zilnic: 12:00 – 20:00), la standul clubului din Iulius Mall (zilnic: 10:00-22:00), la BTArena (miercuri: 11:00-19:00) respectiv la Cluj Arena (casele de bilete se deschid miercuri la ora 15:00).  
Postat în Stiri De:
Blugento Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii