Bătălia pentru play-off continuă la Mioveni

Bătălia pentru play-off continuă la Mioveni

25 oct. 2020 18:53:04

După remiza de pe teren propriu, împotriva Concordiei, „studenții” revin pe dreptunghiul verde. FC Universitatea va evolua luni, de la ora 18:00, pe terenul celor de la CS Mioveni, înt-un joc din cadrul etapei a noua din Liga 2.

 

De la instalarea lui Costel Enache pe bancă, prestațiile Universității în meciurile precedente au adus un joc, care treptat, a devenit solid. Exprimarea schimbată de pe teren a fost acompaniată de rezultate pozitive. Echipa noastră s-a impus în fața celor de la Pandurii Târgu Jiu (2-0) și pe terenul celor de la Turris (4-1). Etapa trecută, alb-negrii au remizat pe teren propriu cu cei de la Concordia Chiajna.

 

Pentru formația condusă pe margine de Claudiu Niculescu, meciul de luni poate reprezenta oportunitatea unei reveniri, în urma eliminării din Cupa României. La mijlocul săptămâniii, CS Mioveni a fost învinsă în turul patru de Concordia Chiajna cu 1-0. În jocurile precedente, galben-verzii au întâlnit aceeași adversari peste care a dat și echipa noastră, obținând același număr de puncte. În ultimele trei runde, aceștia au câștigat cu Pandurii Târgu Jiu (2-1) și pe terenul Chiajnei (1-0). Ei au remizat cu Turris pe teren propriu, într-un meci fără gol. În acest moment, CS Mioveni ocupă locul 11 în clasament, cu 10 puncte, și are, în cele șapte partide disputate, doar trei goluri marcate și două primite. Argeșenii au înscris un singur gol pe teren propriu până acum.

 

Cele două formații s-au întâlnit pe parcursul sezonului 2018-2019. În turul acelei stagiuni, pe Stadionul „Orășenesc” din Mioveni, ambele echipe au scos un punct, după un joc la finalul căruia tabela a arătat 1-1. Pe Cluj Arena, în primăvara anului 2019, gazdele de luni s-au impus cu 2-1. Sezonul trecut, ”U” a remizat pe teren propriu cu CS Mioveni, într-o partidă cu patru goluri.

 

Costel Enache a studiat adversarul și a prefațat duelul de luni: „CS Mioveni rămână o echipă puternică din campionatul ligii a doua. Anul trecut au avut un sezon foarte bun, când au fost foarte aproape de promovare. Clubul este stabil, au o organizare destul de bună. E o echipă foarte puternică. Greu primesc gol, fiind o formație care se apără extrem de bine, e o echipă de contraatac. Au și jucători pentru acest specific de joc. E clar că nu ne așteaptă o deplasare ușoară”

 

Acesta a vorbit și despre indisponibilitățile din lotul lui ”U”: „Nu avem nicio problemă. Suntem cu toți jucătorii bine din punct de vedere medical în situația actuală, care este destul de problematică. Avem o singură accidentare în cadrul lotului, pe care nu cred că o putem recupera până la ora jocului. E vorba de Matias Roskopf. În rest, avem un efectiv complet, nu avem niciun fel de problemă. Sper ca noi să găsim cele mai bune soluții pentru jocul de luni”, a declarat antrenorul Universității pentru fcucluj.ro

 

Următorul joc al Universității va fi tot în deplasare. Etapa a zecea din Liga 2 va oferi reeditarea unui derby de tradiție din fotbalul românesc, duelul dintre Rapid și ”U”.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii