Bun venit, Ianis Stoica!

17 dec. 2022 10:57:46

FC Universitatea Cluj a ajuns la un acord cu FCSB privind împrumutul jucătorului Ianis Stoica. Tânărul atacant va evolua în alb și negru până la finalul sezonului 2022/2023. Prin transferul internaționalului de tineret, antrenorul Eugen Neagoe va avea și o variantă în plus pentru postul jucătorului U21.

Născut pe 8 decembrie 2002, Ianis Stoica este fiul fostului fundaș stânga Pompiliu Stoica, în trecut internațional român. Ianis, spre deosebire de tatăl său, joacă în compartimentul ofensiv și poate să fie folosit în banda dreaptă, pe post de mijlocaș ofensiv sau atacant central.

Noul nostru jucător a crescut la FCSB, formație de la care a fost prima dată împrumutat în sezonul 2018/2019 la Dunărea Călărași, formație pentru care a prins 122 de minute în primăvara anului 2019.

Ulterior, a urmat o perioadă sub formă de împrumut la Petrolul Ploiești din vara lui 2019 până în februarie 2020. În perioada petrecută la „găzari”, Ianis Stoica a adunat 8 meciuri în Liga 1 fără să puncteze sau să ofere un assist în cele 537 de minute jucate. Sezonul 2019/2020 avea să-l încheie la Metaloglobus București, unde a fost împrumutat în februarie 2020 și a prins în total 46 de minute în cele două meciuri în care s-a aflat pe gazon.

FCSB l-a trimis apoi la CSM Slatina pentru o nouă experiență în liga secundă, stagiunea 2020/2021 fiind cea în care Ianis Stoica a înscris primele goluri în Liga 2. Cel mai reușit joc pentru el în această privință a fost contra celor de la Comuna Recea, în play-out, când a marcat de două ori. În total el a adunat 24 de meciuri la CSM Slatina, marcând de 7 ori și oferind 5 pase de gol.

Prestația de la Slatina l-a ținut apoi în lotul lui FCSB începând cu vara anului 2021, pentru gruparea roș-albastră având în sezonul trecut 32 de meciuri cu 7 goluri și 5 assist-uri în Liga 1, precum și câte un joc în Cupa României, respectiv în preliminariile UEFA Conference League. În cupă a reușit o dublă contra celor de la Corvinul Hunedoara.

Sezonul 2022/2023 i-a adus până în prezent 19 meciuri lui Ianis Stoica în toate competițiile, având în dreptul său un assist în Cupa României. În ceea ce privește Superliga, noul nostru jucător a evoluat timp de 269 de minute în această stagiune.

Pe lângă experiențele din primele două ligi ale României, Stoica are convocări și la naționalele de tineret și juniori, cele mai multe meciuri bifându-le pentru U17 și U18, cu 9, respectiv 11. La naționala U18 a fost și cel mai eficient, având 7 goluri. La ultima acțiune a naționalei U20, Ianis Stoica a punctat atât în amicalul cu Italia (1-2), cât și cu Polonia (2-0), în al doilea meci purtând și banderola de căpitan.

Îi urăm pe această cale bun venit în familia Universității noului nostru jucător!