Câștigăm Cupa de Tineret. ”U” - Farul: 2-1

Câștigăm Cupa de Tineret. ”U” - Farul: 2-1

16 mai 2024 14:38:12

Echipa de tineret a Universității Cluj a câștigat Cupa de Tineret, după ce a trecut cu 2-1 în finală de Farul pe Stadionul „Municipal” din Sibiu. Dobrogenii au deschis scorul prin Luca Băsceanu, însă băieții antrenați de Alin Albu au revenit după pauză prin golurile marcate de Răzvan Călugăr și Antonio Suciu.

La aproape trei săptămâni de la duelul din semifinalele Ligii de Tineret, unde Farul s-a impus cu 4-1 la general, grupa de tineret a clubului nostru și-a luat revanșa în finala Cupei de Tineret.

Parcursul echipei noastre în Cupa de Tineret a început în Grupa A – Vest, unde FC Universitatea Cluj a obținut 12 puncte în cele cinci partide disputate:

  • Etapa 1: FC Universitatea Cluj – Kids Tâmpa Brașov: 1-0
  • Etapa 2: Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Universitatea Cluj: 0-3
  • Etapa 3: FC Universitatea Cluj – Viitorul Cluj: 2-0
  • Etapa 4: FC Universitatea Cluj – Sepsi OSK: 2-1
  • Etapa 5:CFR – FC Universitatea Cluj: 2-0
  • Semifinale grupă: Universitatea Craiova – FC Universitatea Cluj: 2-2 (5-6 la penalty-uri)
  • Semifinale: FCSB – FC Universitatea Cluj: 1-2
  • Finala: FC Universitatea Cluj: Farul Constanța: 2-1

Antrenorii Alin Albu, Raul Filimon și Filip Lăzăreanu s-au bazat pe următorul lot pentru finala Cupei de Tineret: Iustin Chirilă, Dragoș Enache, Alin Chinteș, Tudor Pojar, Răzvan Călugăr, Tiago Mureșan, Ianis Gorgota, Robert Silaghi, Luca Nagy, Alin Baciu, Antonio Suciu, Dragoș Enache, Ștefan Opriș, Paul Crișan, Tudor Ivan, Vlad Lambru, Vlad Tudorache, Iulian Curcă și Luca Estan, Alin Techereș.

Postat în Fotbal Stiri Homepage Posts De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii